Fundusze z PROW 2014-2020 zmieniają na lepsze lokalną rzeczywistość

Lokalna Grupa Działania (LGD) Stowarzyszenie „Poleska Dolina Bugu” od 10 lat wspiera rozwój obszarów wiejskich gmin Włodawa, Wola Uhruska, Hańsk, Ruda-Huta, Hanna, Wyryki, Stary Brus, a od 2015 roku także miasta Włodawa. Rozwój ten odbywa się dzięki inicjatywie LEADER, funkcjonującej w ramach unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Dzięki wsparciu Unii Europejskiej od 2008 roku Stowarzyszenie rozdysponowało blisko 9 mln zł na wsparcie przedsiębiorców, samorządów oraz stowarzyszeń. Poniżej prezentujemy efekty 33 projektów, dofinansowanych na przestrzeni minionych 2 lat ze środków Unii Europejskiej w ramach wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia, realizowanej za pośrednictwem Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020:

Dzięki nowo powstałym firmom na rynku lokalnym pojawili się nowi dostawcy:
-brykietu ze słomy,
-drewna opałowego oraz usługi łupania drewna,
-świeżo wyciskanych soków i smoothie nad. J. Białym,
-certyfikowanych ekologicznych produktów rolnych ( m.in. oleju z pestek dyni)
-usług ocieplania i izolacji pianą poliuretanową,
-usług kominiarskich,
-usług wypożyczania namiotów na plenerowe imprezy okolicznościowe,
-usług wypożyczalnia sprzętu budowlanego, elektronarzędzi, narzędzi, AGD i przyczepek samochodowych, a także
-nowa restauracja oraz nowy sklep spożywczo-przemysłowy w Okunince nad Jeziorem Białym,
-nowe miejsca noclegowe nad Jeziorem Białym, nad Jeziorem Glinki oraz w miejscowości Lubowierz.

Dotacje pomagają rozwinąć skrzydła lokalnym przedsiębiorcom, poprzez:
-zakup nowych maszyn do produkcji nowoczesnych rynien (Gm. Wola Uhruska),
-zakup nowych maszyn do zrywki i obróbki drewna(Gm. Hańsk),
-budowę nowego sklepu spożywczo-przemysłowego (Gm. Stary Brus),
-budowę kompleksu rekreacyjnego z miejscami noclegowymi (Gm. Stary Brus),
-budowę krytej ujeżdżalni koni (Gm. Wyryki),
-rozwój infrastruktury rekreacyjnej nad J. Białym (Gm. Włodawa),
-budowę domków turystycznych nad J. Białym (Gm. Włodawa).

Projekty niekomercyjne zrealizowane przez gminy i organizacje społeczne podnoszą jakość życia mieszkańców i komfort wypoczynku turystów poprzez:
-zakup strojów dla zespołów tańca ludowego, tańca współczesnego, grup baletowych
i teatralnych działających przy MDK we Włodawie (łącznie ponad 100 kompletów i niespełna 200 pojedynczych elementów strojów) oraz wyposażenia sal,
-budowę zadaszenia rekreacyjnego (z ławkami, stołami i grillem kominkowym) i placu zabaw
z paleniskiem ogniskowym w Osowie,
-budowę siłowni zewnętrznych w miejscowościach: Hańsk Pierwszy, Dubeczno, Siedliszcze, Zbereże, Kaplonosy, Zahajki, Adampol oraz Wyryki Adampol,
-budowę placów zabaw w: Piaskach, Siedliszczu, Zbereżu, Krychowie, Rudce Łowieckiej oraz boiska w Zbereżu,
utworzenie miejsca rekreacji dla mieszkańców w Rudzie-Hucie (trakty spacerowe, ławeczki, akwen, boisko do piłki plażowej, altana z miejscem na ognisko) oraz Starym Brusie (trakty spacerowe z oświetleniem, ławeczki, stojaki na rowery, zewnętrzne stoły do tenisa stołowego)
-przebudowę promenady do plaży głównej nad Jeziorem Białym (wymiana nawierzchni wraz z nowym odwodnieniem i oświetleniem, montaż ławek),
-budowę budynku rekreacyjnego na stadionie miejskim we Włodawie,
-budowę ścieżek rowerowych we Włodawie,
-turystyczne zagospodarowanie centrum Hanny z punktem informacji turystycznej i obsługi rowerzystów,
-budowę ogólnodostępnej zadaszonej sceny w Woli Uhruskiej wraz z miejscami siedzącymi dla widowni (krzesła i ławki),

Wyżej wymienione projekty stworzyły łącznie 31 miejsc pracy i wykorzystały ponad 4 mln. zł dotacji, co stanowi 72% budżetu Lokalnej Strategii Rozwoju przyznanego na okres programowania PROW 2014-2020. Tak wysoki poziom wykorzystania budżetu całej strategii w zaledwie 2 lata pokazuje jak duże są potrzeby lokalnego rynku, jak efektywnie pozyskują dotacje lokalni mieszkańcy oraz jak skutecznie funkcjonuje sama Lokalna Grupa Działania. Dzisiaj możemy śmiało powiedzieć, że nowy, trudniejszy okres programowania PROW 2014-2020 jest dla nas wyzwaniem, któremu jesteśmy w stanie podołać dla dobra i rozwoju naszego regionu.

Wszystkim naszym Beneficjentom gratulujemy dotacji, niezmiennie oferujemy bezpłatne wsparcie w procesie realizacji i rozliczania projektów oraz życzymy samych sukcesów i dalszego rozwoju.

Natomiast wszystkich tych, którym pomysł na projekt dopiero kiełkuje w głowie, informujemy, że w pierwszym kwartale 2019r. planowany jest nabór wniosków na podjęcie działalności gospodarczej (przewidywana pula środków – 560 tys. zł, wysokość wsparcia: premia w kwocie 80 tys. zł), oraz na rozwój niekomercyjnej infrastruktury rekreacyjnej (przewidywana pula środków – 330 tys. zł). Ogłoszenie o naborze wniosków zostanie upublicznione przed naborem na stronie internetowej LGD www.dolina-bugu.pl, na stronie LGD na Facebooku, na stronach internetowych urzędów gmin i lokalnym portalu informacyjnym, a także w lokalnej prasie.

W celu uzyskania szczegółowych informacji (zawsze bezpłatnie) zapraszamy do kontaktu z Biurem LGD w Okunince XIII-1, 22-200 Włodawa (budynek Schroniska Młodzieżowego „Krokodyl”), pon.-pt. 8:00-16:00, tel. 732-821-113,
e-mail: poleskadolinabugu@poczta.fm, www.dolina-bugu.pl.

Zmiana wielkości czcionki