„Energetyki” tylko dla pełnoletnich

1 stycznia weszła w życie ustawa, która reguluje przepisy dotyczące zakupu i dystrybucji napojów energetycznych.  Jak czytamy w Ustawie o Zdrowiu Publicznym, zabrania się sprzedaży napojów z dodatkiem kofeiny lub tauryny osobom poniżej 18. roku życia. W razie wątpliwości, tak samo jak w przypadku alkoholu, sprzedawca może zażądać dokumentu potwierdzającego wiek kupującego.

– Jestem uzależniona od “pałerów” , więc może to i lepiej dla mnie. Zależy od dnia, ale potrafię wypić 10 dziennie. Gdy próbuję się ograniczać to piję 2 lub 3 dziennie. Zakaz kupowania powinien jednak dotyczyć osób poniżej 16. roku życia. Teraz wychodzi na to, że energetyki będą traktowane na równi z alkoholem, a to przecież nie jest to samo – mówi Wiktoria, uczennica z I klasy szkoły średniej w Lublinie.

Zakazana jest również sprzedaż takich napojów w automatach oraz w placówkach oświatowych. Mimo, że ustawa zaczęła obowiązywać dopiero teraz, niektóre szkoły wcześniej wprowadziły już wewnętrzne ograniczenia co do spożywania napojów energetycznych.

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Dziennika Wschodniego.

Skip to content