EDD 2018 – tłumy na przejściu

(9-12 sierpnia) Ponownie tłumy turystów oblegały kilkudniowe przejście gram oczne w Zbereżu (gm. Wola Uhruska). Kolejki na moście czasem sięgały wielu metrów.

Tylko od czwartku do końca soboty około 30 tys. turystów przekroczyło most pontonowy zbudowany w Zbereżu, który połączył na 4 dni społeczności pogranicza Polski i Ukrainy oraz turystów. Gościem specjalnym tegorocznych EDD był wicemarszałek senatu – Bogdan Borusewicz.

Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa 2018 były już dziewiątą kolejną edycją tej imprezy w Zbereżu. Dzięki otwarciu na Wschód turyści mieli możliwość zobaczenia Ukrainy z Szackim Parkiem Narodowym. W Zbereżu można było przejść (za okazaniem paszportu) na Ukrainę. Ale przede wszystkim to Ukraińcy szturmowali granicę. Były momenty, że na moście pontonowym nie można było wetknąć przysłowiowej szpilki.

EDD, które odbywały się we Włodawie, w Woli Uhruskiej i (głównie) Zbereżu i okazały się wielkim sukcesem.

Tegoroczne EDD rozpoczęły się tradycyjnie od przecięcia wstęgi na moście pontonowym na Bugu w czwartek o godz. 9. Dokonali tego wspólnie starostowie: włodawski i starosta szacki, wicewojewoda lubelski i wicemarszałek województwa lubelskiego. Było też tradycyjne dzielenie się chlebem na moście.

– Tłumy na granicy świadczą tylko o jednym – o wielkiej i pilnej potrzebie budowy w Zbereżu stałego przejścia granicznego – mówił Andrzej Romańczuk, starosta włodawski. – Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa to wyjątkowe wydarzenie, które łączy nasze dwa narody, ale jednocześnie przez to święto chcemy wymusić na rządach decyzję o utworzeniu stałego przejścia granicznego w Zbereżu. Ta inicjatywa to także wyraz determinacji samorządów w dążeniu do otwarcia naszego powiatu na Wschód.

Prawdziwą atrakcją dla rzesz turystów z Polski było jezioro Świtaź obok Szacka. Włodawianie tłumnie pojechali kąpać się w tym dziesięć razy większym od Jeziora Białego akwenie. Szczególnie popularnym środkiem lokomocji był w tym roku rower. Chwalili czystość jeziora, narzekali jednak na jakość drogi dojazdowej.

Tylko pierwszego dnia odprawy dokonano wobec 7 tys. osób, drugiego (w piątek) prawie 9 tys., natomiast w sobotę ponad 12 tys. i niedzielę prawdopodobnie jeszcze więcej.

Wydarzeniem tegorocznej edycji EDD była konferencja we włodawskim starostwie, gdzie tym razem mówiono głownie o możliwości współpracy w dziedzinie promocji i pozyskiwania na nią środków unijnych z programu współpracy PL-BY-UA. Konferencję otworzył starosta A. Romańczuk, który mówił m.in. o tym, jak ważna jest współpraca w każdej dziedzinie. Nawiązał też do logo EDD – dwóch wisienek w barwach narodowych – Jesteśmy niby złączeni, wywodzimy się z jednego drzewa, ale jednocześnie jesteśmy tak odlegli rozdzieleni dziką, acz piękną rzeką Bug. Prelekcje miały ekspertki ze stowarzyszenia Euroregion Bug oraz Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Co cieszyło gospodarzy, to bardzo liczna delegacja z Ukrainy.

EDD’18 zaowocowały również licznymi wydarzeniami sportowymi, kulturalnymi i naukowymi. Były biegi, rajdy, spływy i zawody sportowe, w tym transgraniczny bieg na morderczej trasie Zbereże – Świtaź – Zbereże. Odbywały się także ciekawe koncerty, po obu stronach Bugu. Dla wielu Polaków jednak zakupy były bardzo ważne po tamtej stronie rzeki. Kupowano zwłaszcza papierosy, słodycze i alkohol.

Spotkani przez nas turyści nie kryli zadowolenia z otwarcia tego przejścia. Wielu jednak żałowało, że tylko na cztery dni.

Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa:

7-8 sierpnia 2010 r. (dwa dni) – ponad 6,6 tys. odpraw granicznych

4-7 sierpnia 2011 r. (cztery dni) – ponad 21 tys. odpraw granicznych

9-12 sierpnia 2012 r. (cztery dni) – ponad 21 tys. odpraw granicznych

9-15 sierpnia 2013 r. (siedem dni) – ponad 36 tys. odpraw granicznych

7-10 sierpnia 2014 r. (cztery dni) – około 25 tys. odpraw granicznych

6-9 sierpnia 2015 r. (cztery dni) – ponad 27 tys. odpraw granicznych

11-15 sierpnia 2016 r. (pięć dni) – prawie 50 tys. odpraw granicznych

11-15 sierpnia 2017 r. (pięć dni) – ponad 43 tys. odpraw granicznych

9-12 sierpnia 2018 r. (cztery dni) – prawdopodobnie ponad 40 tys. odpraw.

Należy pamiętać, że przejście działa tylko w porze dziennej wyłącznie dla ruchu pieszego i rowerowego.

Starostwo Powiatowe we Włodawie

4 komentarzy "EDD 2018 – tłumy na przejściu"

  1. Co roku coraz to wyższe ceny produktów w Adamczukach na Ukrainie. Kilkanaście km od granicy ceny dużo niższe. Potrafimy liczyć za to przekroczeń granicy więcej rok w rok ale chyba obywateli Ukrainy patrząc po ich obecności na parkingach i oblężeniu/blokowaniu przejazdu przez lasek bliżej przejścia po naszej stronie granicy.

  2. pogranicznik | 14 sierpnia 2018 at 16:48 |

    W przekroczeniach widać tendencję spadkową i bardzo dobrze bo trzeba zahamować to morze wódy i papierosów bez akcyzowych bo przecież trzeba podatków na 500+, a nie przemytu.

  3. Wielki syk Państwo robicie z powodu przemytu towarów bez akcyzy. Może należy pomyśleć nad jej obniżeniem to nie będzie przemytu.

  4. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zmiana wielkości czcionki