Dlaczego warto rozliczać PIT przez internet?

Przed rozliczeniem podatku PIT nie da się uciec. Można powiedzieć, że jest to jak “miecz Damoklesa”, który wisi nad nami każdego roku. Dla wielu kojarzy się to z przykrym obowiązkiem, chociaż trzeba podkreślić, że w erze internetu jest to o wiele prostsze. Wyobraźmy sobie, co się działo jeszcze wiele lat wstecz, kiedy trzeba było wszystko robić osobiście, a bez pomocy specjalisty do spraw rachunkowości było o to trudniej. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie są zalety wynikające z rozliczania podatku PIT przez internet. Aby się dowiedzieć więcej, zachęcamy do przeczytania naszego tekstu.

Wypełnienie PIT przez internet to masa zaoszczędzonego czasu

Wyobraźmy sobie sytuację, w której to dziś musielibyśmy wypełniać PIT osobiście i złożyć go w Urzędzie Skarbowym. Nie dość, że nie mielibyśmy gwarancji tego, że dokument został wypełniony poprawnie, to musielibyśmy poświęcić więcej czasu na jego uzupełnienie. E-pity mają to do siebie, że uzupełnienie swojego rocznego zeznania podatkowego jest naprawdę bardzo proste. Nie trzeba więc jechać do urzędu, wydawać pieniądze na paliwo czy komunikację miejską, tylko wszystko można zrobić sprzed ekranu własnego urządzenia mobilnego.

Internetowe wypełnienie deklaracji podatkowej jest idealną opcją dla każdego. Niezależnie od tego, czy jest to PIT 37, czy też PIT-36 – opcja internetowa jest najwygodniejsza. Warto w takiej sytuacji poprosić kogoś młodego pomoc; najlepiej członka rodziny, aby to właśnie on zrobił to w naszym imieniu. Logowanie do systemu jest banalne i nie powinno stanowić żadnego problemu. Za pomocą danych uwierzytelniających można wejść, pobrać swoje zestawienie oraz przypomnieć sobie, jak wyglądały zeznania w ubiegłych latach.

Skorzystanie z internetowego wypełnienia deklaracji pozwala na skorzystanie z ulg

Tak jak powiedzieliśmy, PIT nie jest najprzyjemniejszym obowiązkiem, jednak dla pewnej grupy osób wiąże się z możliwością zwrotu podatku, który przeznaczą na swoje potrzeby. Deklaracja PIT pozwala na to, żeby móc odebrać ulgi. Przykładową jest ulga w postaci darowizn na cele kultu religijnego w kwocie nie wyższej niż 6% dochodu. Są to pieniądze, które zawsze do nas wrócą i tym samym będziemy mogli się cieszyć dodatkowymi funduszami.

Dodatkowe ulgi w PIT 37, z których warto skorzystać są:

  • walka z COVID-19
  • abolicyjna
  • na samochód
  • na leki
  • na internet
  • na termomodernizację
  • na dzieci: 1112,04 zł na 1 dziecko, 2224,08 zł – 2 dzieci, 4224,12 zł – 3 dzieci, 6924,12 zł – 4 dzieci

Warto zapamiętać, że czym szybciej zrobimy rozliczenie PIT, tym szybciej możemy otrzymać pieniądze na konto bankowe. Niektórzy czekają z tym bardzo długo, natomiast nie polecamy tego rozwiązania. Oczywiście, można wyjść z założenia, że nie chce nam się tego robić i wtedy to urzędnik sam rozliczy nasz PIT 37, jednak w takiej sytuacji nie będziemy mogli mieć żadnych zastrzeżeń dotyczących naszej deklaracji. Warto więc zatem pobrać program, który pomoże nam w rozliczeniu PIT i tym samym nie będziemy zmuszeni korzystać z pomocy innych osób.

Pojawiają się też często pytania o to, czy korzystanie z ulg jest obowiązkowe. Odpowiedź musi być jednoznaczna – nie ma takiego obowiązku. Trzeba jednak wspomnieć, że zdarza przelewać się nam drobne środki na pomoc innym osobom, fundacjom i często też możemy odebrać dodatkowe pieniądze. Wiele osób nie ma też świadomości, że takie ulgi istnieją. Mamy zatem nadzieję, że w najbliższym czasie nie będzie przechodzić wobec nich obojętnie i odbierzecie dodatkowe pieniądze, które wykorzystacie na własne potrzeby.

Skip to content