Damy minionych epok… czyli postaci kobiece w literaturze światowej

Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie z przyjemnością zaprasza na wystawę „Damy minionych epok… czyli postaci kobiece w literaturze światowej”.

Damy minionych epok - ekspozycja 2017

Jest to druga odsłona wspaniałej kolekcji porcelanowych lal, wzbogacona o kolejne okazy. Pani Ludmiła Lukjanienko-Więcaszek właścicielka imponującego zbioru z serii wydawnictwa DeAgostini, ponownie podzieliła się z nami swoją pasją kolekcjonerską.

Pierwsza wystawa pt. „Damą być… postaci kobiece w literaturze światowej” prezentowana była w marcu 2015 roku w Galerii „Na Piętrze” MBP we Włodawie. W gablocie wystawienniczej eksponowaliśmy wówczas 67 lal.

Porcelanowe damy towarzyszyły nam również podczas Narodowego Czytania 2015, których wizerunki i ręcznie szyte wspaniałe suknie dopełniły tematu ówczesnej, trzeciej już edycji wspólnego czytania, tym razem „Lalki” Bolesława Prusa.

Ekspozycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem użytkowników włodawskiej książnicy, dlatego tym przyjemniej jest nam zaprosić Państwa do zwiedzenia wystawy i porównania powieściowych opisów postaci z wizją twórców lalek.

Obecnie w Galerii „Na Piętrze” prezentujemy 73 okazy, z czego blisko 30 figurek to nowe nabytki w kolekcji pani Ludmiły, pasjonatki historii i miłośniczki literatury światowej.

W gablotach zobaczyć można m.in.:

  • Irenę Adler, bohaterkę powieści „Skandal w Bohemii” Artura Conana Doyle’a,
  • Katarzynę Izmajłową z utworu „Powiatowa Lady Makbet” Mikołaja Leskowa,
  • Tatianę Łarinę z „Eugeniusza Oniegina” Aleksandra Puszkina,
  • Rachel Verinder z powieści „Księżycowy kamień” Wilkie Collinsa,
  • Larę Antipową z „Doktora Żywago” Borisa Pasternaka

i wiele innych porcelanowych dam.

Wystawę można oglądać w godzinach pracy biblioteki od 9:30 do 17:00, od 9 stycznia do końca lutego 2017 roku.

Joanna Orzeszko

MBP Włodawa

Zmiana wielkości czcionki