ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dziś każdy bank ma dla nas bardzo atrakcyjną ofertę kont osobistych. Dzięki ich chwytliwym nazwom od razu wiadomo, do jakiej grupy docelowej są one skierowane, czasem jesteśmy też kuszeni drobnymi upominkami na początek. W tym wszystkim trzeba jednak pamiętać, by nie stracić głowy i patrzeć na założenie konta osobistego jako na długofalową decyzję – ponieważ prawdopodobnie zostanie ono z nami na wiele lat. Jakimi powinniśmy się zatem kierować kryteriami?
Za otwarcie, za prowadzenie, za saldo na minusie… czyli wszystko o kosztach
Choć konto osobiste jest zazwyczaj jednym z tańszych produktów bankowych, nie należy tego z góry zakładać. Często dopiero w trakcie użytkowania okazuje się, że z naszego konta bankowego ucieka co miesiąc kilka złotych opłat, o których nie doczytaliśmy w umowie. Koszty prowadzenia konta to najważniejsze (co nie oznacza, że jedyne) kryterium, którym powinniśmy się kierować przy jego wyborze. Jakie opłaty mogą nas zaskoczyć?
Na początek trzeba sprawdzić, czy płatne jest samo otwarcie rachunku. Zdarza się to bardzo rzadko, ale warto być czujnym. Przy wyborze konta osobistego należy kierować się również tym, ile złotych miesięcznie jest pobierane za użytkowanie tego produktu bankowego i czy istnieje jakiś sposób, aby tego kosztu całkowicie uniknąć. Zwykle jest to możliwe, jeżeli na rachunek wpływają środki (o określonej minimalnej wysokości) z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z innego źródła.
Bank może również zażyczyć sobie uiszczenia opłaty za kartę płatniczą lub debetową wydaną do konta osobistego. Może ona zostać naliczona jednorazowo (za wydanie karty) lub być pobierana co miesiąc (za jej używanie). Czasem jesteśmy również obarczani obiema tymi opłatami. Jeżeli chodzi o tę drugą, banki są skłonne do ustępstw, bywa tak, że dokonanie transakcji kartą kilka razy w miesiącu lub na określoną kwotę nas z niej zwalnia.
Słono mogą też nas kosztować przelewy do innych banków, zwłaszcza te wykonywane w oddziale, stałe polecenia zapłaty, wypłaty z bankomatów „niesieciowych” oraz inne drobne opłaty, które po zsumowaniu dają rocznie całkiem sporą sumę. A przecież zamiast tracić te pieniądze z powodu źle dobranego konta moglibyśmy je odłożyć na przykład na lokatę lub sprawić sobie jakąś małą przyjemność.
Jeśli nasze konto nie ma przyznanego debetu, to warto zwrócić uwagę również na to, czy bank nie nalicza odsetek od salda ujemnego. W dobie płatności zbliżeniowych, kiedy transakcja nie jest księgowana od razu, a pieniądze są zabierane z konta dopiero po kilku dniach, łatwo się w tym wszystkim pogubić
Oprocentowanie
Chociaż konta osobiste z reguły nie są oprocentowane, to czasem decydując się na nie, otrzymujemy również dostęp do dodatkowego konta oszczędnościowego, na które będziemy mogli wpłacać mniejsze lub większe sumy. Przy wyborze warto zwrócić uwagę, by oprocentowanie na koncie było jak najwyższe. Tajemnicą poliszynela jest jednak to, że oprocentowanie kont osobistych lub dołączonych do nich modułów oszczędnościowych nie przynosi spektakularnego zysku, a głównym jego zadaniem jest ochrona przed inflacją.
Cechy nowoczesnego konta osobistego
Przy wyborze konta osobistego powinniśmy mieć na uwadze to, czy bank podąża z duchem czasu – czy rachunek ma wersję mobilną i możemy go obsługiwać z urządzeń przenośnych oraz czy możliwy jest dostęp do konta online. Najlepiej, aby drogą elektroniczną odbywał się również kontakt z konsultantem (wiele banków ma na stronie wygodny czat na żywo, dzięki któremu odpowiedź na swoje pytanie uzyskujemy w kilka sekund). Jest to ważne również z tego względu, że za samodzielną obsługę przelewów online w większości przypadków nie są pobierane opłaty, natomiast za wykonywanie ich w oddziale – już tak.
Aby upewnić się w swoim wyborze, warto posłużyć się obiektywnymi porównaniami – a to umożliwia nam specjalne narzędzie dostępne na stronie internetowej https://www.pado24.pl/konto-i-kredyty/. Zamieszczona tam porównywarka zestawia ze sobą oferty różnych banków, dzięki czemu nie ma już potrzeby przeszukiwania rynku na własną rękę. Znajdziesz tam również ciekawe artykuły na rozmaite tematy, do których warto zajrzeć, by dowiedzieć się więcej. Wejdź na PADO24 i przekonaj się, że dokonanie dobrego wyboru jest naprawdę proste!