Czym myć kafelki z połyskiem?

Odbijające światło i połyskujące płytki to stylowa baza każdego wnętrza, w którym królować będą płytki ceramiczne. Optycznie powiększają niewielką przestrzeń, nadają pomieszczeniu wyjątkowego charakteru, dlatego pomimo kilku wad warto się na nie zdecydować aranżując domowe wnętrze. Czym myć kafelki z połyskiem, by pozbyć się nieestetycznych smug? Jak pielęgnować kafle, żeby z czasem nie utraciły swojego blasku? Poniżej garść praktycznych informacji, zapraszamy do lektury!

Czym myć kafelki z połyskiem?

Wszystkie płytki ceramiczne należy odpowiednio pielęgnować, by wyglądały estetycznie. Płytki łazienkowe oraz kuchenne na wysoki połysk są szczególnie narażone na działanie brudu pod postacią tłuszczu, kurzu, osadów z mydła czy kamienia. Warto wiedzieć jak dbać o kafelki, by długo cieszyć się ich blaskiem i wyjątkowym wzorem. Główną wadą połyskujących płytek są smugi, które pojawiają się wskutek niewłaściwego czyszczenia powierzchni glazury. Możemy zaopatrzyć się w odpowiednie detergenty, przeznaczone do czyszczenia tego rodzaju płytek. Jeśli powierzchnia, którą musimy wyczyścić jest naprawdę duża warto zaopatrzyć się w mop parowy, który stał się doskonałą alternatywą dla zwykłego mopa. Używając wody zamienionej w parę wodną mamy gwarancję bardzo wysokiej skuteczności w usuwaniu brudu oraz smug. Płytki ceramiczne umyte przy pomocy pary wodnej zachwycą nas wyjątkowym blaskiem.

Bądź Eko! Płytki z połyskiem bez smug

Coraz częściej, świadomie rezygnujemy z gotowych preparatów do czyszczenia zamieniając je na naturalne, ekologiczne środki do czyszczenia. Bez trudu sami przygotujemy roztwór, który posłuży nam do czyszczenia nawet tak wymagających powierzchni jak płytki z połyskiem. Proste sposoby okazują się z reguły tymi w pełni zadowalającymi. Z brudem i osadem doskonale poradzi sobie zwykły roztwór wody z octem, w proporcjach pół szklanki octu na 4 litry wody. Ocet doskonale usuwa uporczywe plamy oraz nieestetyczne smugi. Ten bezpieczny środek bez obaw możemy stosować także do mycia glazury z wyjątkowo zdobnym i delikatnym wzorem. Pamiętajmy, by na koniec wytrzeć powierzchnię suchą ścierką z mikrofibry. Równie dobrym pomysłem będzie przetarcie kafli ciepłą wodą z niewielką ilością płynu do mycia naczyń, który każdy z nas ma w swoim domu. Ciepła woda to zdecydowanie najprostszy sposób na odświeżenie płytek. Przemycie miejsc szczególnie narażonych na działanie brudu co kilka dni zapewni nam satysfakcjonujący efekt.

Nie zapominaj o fugach!

Czyszcząc płytki pamiętajmy o fugach. To w końcu odpowiednio dobrana spoina zapewnia nam ostateczny, zachwycający efekt wizualny. Fuga tak jak i kafle narażona jest na działanie brudu, kurzu i kamienia, a także na rozwój pleśni i grzybów. Utrzymanie jej w czystości pozwoli nam zachować atrakcyjny wygląd. Do jej czyszczenia warto przygotować sobie pastę z podstawowych produktów, które znajdziemy w kuchennych szafkach. Sody, octu oraz soku z cytryny. Wystarczy wszystko wymieszać dolewając odpowiednią ilość wody. Tak przygotowany roztwór nakładamy na fugi szczoteczką do zębów i po kilku minutach delikatnie szorujemy. Całość spłukujemy ciepłą wodą i wycieramy do sucha.

Warto dbać o płytki ceramiczne z połyskiem oraz fugi czyszcząc je częściej niż raz do roku. Dzięki temu przez długi czas będą zdobić nasze wnętrze i zachwycać nas swoim wyjątkowym charakterem.

Skip to content