Co na ścianie w sypialni?

Ściana za łóżkiem w sypialni często pozostaje pusta, bo… nie mamy pomysłu, co z nią zrobić, albo jak udekorować. Poniżej przedstawiamy kilka inspiracji. Wybierz jedną z nich, a twoja sypialnia zyska zupełnie nowe oblicze.

Galeria zdjęć

Zdjęcia z wakacji, portrety rodzinne, fotki uwieczniające ważne chwile – najczęściej przechowujemy je w czeluściach komputera i smartfonu. Pusta ściana nad łóżkiem w sypialni jest bardzo dobrym miejscem na galerię zdjęć. Można je rozmieścić w ramkach różnej wielkości (ale tego samego kształtu i rodzaju) lub – szczególnie w nowoczesnych wnętrzach – przyczepić spinaczami do sznurka.

Lustro

Niskie i szerokie łóżko nie tylko będzie ozdobą sypialni, ale też powiększy ją optycznie. Takie rozwiązanie warto zastosować w niedużym wnętrzu. Istotne jest też to, co stoi naprzeciwko lustra. Warto zadbać, by odbijało ciekawy fragment sypialni – półka z dekoracyjnymi dodatkami zaprezentuje się lepiej niż szafa. Jeśli zamontujemy lustro nieco pod kątem, będzie odbijało pościele i poduszki. W takim wypadku warto zadbać, by widok wart był starań. Oryginalne pościele w klasycznych i designerskich wzorach oferuje marka Eurofirany.

Fototapeta

Fototapeta jest jednym ze sposobów na optyczne powiększenie wnętrza. Warto wybrać taką, która przedstawia otwartą przestrzeń: morze, góry, centrum wielkiego miasta. Opcjonalnie, zamiast fototapety można przykleić na ścianie tapetę np. w kwiaty, drzewa lub przedstawiającą ciekawą abstrakcję. Jeśli zdecydujemy się na tapetę w mocnych kolorowych barwach, dla kontrastu powinna jej towarzyszyć szara pościel.

Ściana w innym kolorze

W prostej minimalistycznej sypialni najlepszą dekoracją będzie po prostu inny kolor. Można go dobrać na zasadzie kontrastu, ale dobrze by było, by powtórzył się na mniejszych dodatkach: ramkach na zdjęcia, ceramice, poduszce itp.

Panele, deski, kamień

W we wnętrzu urządzonym w stylu eko bardzo ładnie zaprezentuje się ściana za łóżkiem udekorowana naturalnym surowcem. W zależności od kolorystyki wnętrza i materiału, z którego zrobiono parapety, można wykorzystać panele, surowe deski w różnych odcieniach, popularne rodzaje kamieni – granit, piaskowiec, wapień, łupek. W tym ostatnim przypadku najwygodniejszym rozwiązaniem są samoprzylepne panele imitujące kamień.

Cegła lub surowy beton

Ściana z cegły lub surowego betonu to propozycja do sypialni urządzonej w stylu industrialnym. Wbrew pozorom wnętrze nie będzie wyglądało na niewykończone, oczywiście pod warunkiem, że inne ściany będą gładkie i pomalowane na pasujący kolor. Na betonowej lub ceglanej ścianie można powiesić półki na książki i reflektorki punktowe skierowane w dół.

Regał z książkami

Wszystkie powyższe przykłady zakładały, że łóżko będzie dosunięte do ściany. Można jednak przełamać ten schemat i zostawić nieco miejsca między zagłówkiem a ścianą. Na przykład tyle, by zmieścił się regał, na którym ustawimy książki i kilka pomniejszych drobiazgów. Regał może sięgać do samego sufitu lub pozostawiać nad sobą wolną przestrzeń. W tym drugim przypadku warto ją zagospodarować, np. sztuczną roślinnością.

Stojak z roślinami

A skoro jesteśmy przy roślinności i łóżkach odsuniętych od ściany, na koniec jeszcze jedna, dość oryginalna propozycja. Między łóżkiem a ścianą można ustawić kilka niezależnych stojaków lub regał, na którym ustawimy kwiaty. Taka aranżacja doskonale sprawdzi się w sypialni w stylu urban jungle. Dobrym wyborem będą bluszcze, paprocie i monstery.

Skip to content