Ciepło drastycznie drożeje

Od 1 września obowiązują we Włodawie wyższe ceny na ciepło. Ludzie są w szoku, bo opłaty wzrosły nawet o jedną czwartą. Hubert Ratkiewicz, prezes MPGK-u tłumaczy, że wzrost jest podyktowany nagłym skokiem cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

Wraz z początkiem września włodawski MPGK podniósł cenę za ciepło. Ma to związek z podwyżką cen jednostkowych uprawnień do emisji dwutlenku węgla, które nałożyła na kraje związkowe Unia Europejska. Podwyżka została zatwierdzona przez Urząd Regulacji Energetyki 9 sierpnia na wniosek MPGK.

Ludzie są w szoku, że za ciepło zapłacą w niektórych przypadkach nawet o jedną czwartą więcej niż do tej pory. Najbardziej za portfele muszą się trzymać osoby z bloków, które nie przeszły jeszcze termomodernizacji, w których powstają największe straty na przesyle. – Ja do tej pory płaciłem 400 zł czynszu, w co jest wliczona opłata za ciepło za 45-metrowe mieszkanie. A teraz będą płacił ponad 500 zł. Do tego dojdzie więcej za wodę zimną i ciepłą. I skąd na to wziąć? Z mojej skromnej emerytury? – pyta rozgoryczony mieszkaniec osiedla Kleeberga.

Przedsiębiorstwo produkujące ciepło, na które obowiązują ceny regulowane przez państwo zobowiązane jest do uaktualniania taryf, dostosowując je do znaczących zmian kosztów. Wzrost ten jest znacznie wyższy od niektórych innych zakładów komunalnych, np. w Koninie wzrost cen w lipcu br. na ciepło wyniósł tylko 2,5%. Co prawda każde miasto i każde przedsiębiorstwo ma nieco odmienne warunki i koszty funkcjonowania, jednak tak drastyczna podwyżka jest dla włodawian wiadomością hiobową.

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Nowego Tygodnia.

1 Komentarz do "Ciepło drastycznie drożeje"

 1. Nie ważne | 9 września 2021 at 23:12 |

  Nawet to tłumaczenie można było by przyjąć, ale jest pewne ale. Dlaczego dzieje się to po raz kolejny od kilku lat przed sezonem grzewczym. Od czego są władze miejskie oraz radni, którzy wszystko przyklepują. Kolejne przegięcia mogą doprowadzić do frustracji mieszkańców. Ja osobiście na pewno na tych radnych bezradnych i tego burmistrza kolejny raz nie zagłosuję.

 2. Najważniejsze że prezes Ratkiewicz zarobi ponad 200 tys. Rocznie. A.główna księgowa ile zarabia?

 3. Lewactwo wprowadza lewackie podwyżki – precz z lewactwem. Nie, nie jestem za “prawymi” i innymi konfederacjami ale lewaków mam dość i ich straszenia globalnym ociepleniem, groźnym wirusem itd. Natomiast to że w tej firmie robią sobie co chcą i jak chcą to prawda + zatrudniają swoich lewackich towarzyszy i towarzyszki. Ja również na nich nie zagłosuję.

 4. Latem się nagrzejemy za to friko :)Na miejscowym rynku na patelni betonozy haha ;/

 5. Większość bloków w mieście już dawno przeszło procesy termomodernizacji – a co zrobiła MPGK w kwestii termomodernizacji sieci ciepłowniczej. Jeżeli będziemy płacić za topienie śniegu w zimie wzdłuż sieci ciepłowniczych to na pewno opłaty za ciepło będą stale rosły.Niech więcej pieniędzy przeznaczają na modernizację sieci ciepłowniczej oraz wodnej ( woda zimna leci rdzawa ). Nie wszystkie środki przeznaczać na podwyżki wynagrodzeń prezesów i nagrody. Ze strony radnych ani burmistrza nie słychać głosów w tej sprawie’

 6. Spółdzielca | 13 września 2021 at 19:49 |

  Do mieszkańca osiedla Kleeberga:
  Proszę zgłosić się do Spółdzielni Mieszkaniowej we Włodawie po zwrot nadpłaty
  środków wynikających z rozliczenia centralnego ogrzewania i ciepłej wody.
  Ma Pan udział w nadwyżce wynoszącej 778 533,64 zł o której mowa w Uchwale Zarządu
  nr 2/II/2021 z dnia 17 lutego 2021 r.
  patrz strona internetowa spółdzielni: http://www.spoldzielnia.mieszkaniowa.pl
  zakładka Uchwały

 7. Spółdzielca 2 | 13 września 2021 at 21:26 |

  Spółdzielnia Mieszkaniowa, socjalistyczna pozostałość. Spółdzielcy nie interesują się na co i jak wydawane są ich pieniądze. 26 etatów i 15 osób Rady Nadzorczej. Ponad milion złotych zaległości w opłatach. Dwa razy zapłaciliśmy kary za śmieci, które wynikały z zaniedbań Zarządu. Prawie 800 000,00 zł nadwyżki na co i cw przywłaszczonych przez Zarząd z przyklaskiem Rady Nadzorczej. Ciekawe czy jest jakaś wspólnota płacąca wyższe rachunki niż my.

 8. Lublin,osiedle Kalina 40 zł za m3 ciepłej wody… Komunalnik Włodawski jest tak zarobiony że latem ma problemy z regularnym koszeniem trawy,po co nam powiat?nieuchronnie ale zbliża się czas gdzie będziemy dzielnicą Chełma :/

 9. A u mnie w Lublinie nie wzrosło. I co da się ?? Trzeba tylko chęci szanowni prezesi, burmistrzowie i zarządcy. Zrobić podwyżkę najłatwiej, ale wymyślić by nie dać to już trzeba pomyśleć. Pozdrawiam

 10. Spółdzielca | 18 września 2021 at 00:13 |

  We włodawskiej spółdzielni mieszkaniowej też dałoby się, ale Zarząd Spółdzielni ma ogromny “apetyt” na przetrzymywanie pieniędzy nadpłaconych przez spółdzielców. Od wielu lat nie są zwracane nadwyżki i nie są uwzględniane w kalkulacji. Ostatnia podwyżka ciepła na centralnym ogrzewaniu o 0,89 zł/m2p.u. jest zawyżona co najmniej o 0,63 zł/ m2p.u.

 11. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content