Chełm – miasto na specjalnych prawach, czyli jak PiS podnosi Polskę z kolan

64-tysięczne miasto Chełm w województwie lubelskim zasługuje na uwagę z kilku powodów – rządzi nim najmłodszy, niespełna 30-letni prezydent kojarzony z PiS, co nie pozostaje bez wpływu na fakt, że nigdy nie jest pomijane przy rozdziale publicznych pieniędzy. Znajduje się na szczycie listy miejsc, w których najchętniej lokowane są rządowe inwestycje.

Chełm – studium polityki PiS

Najnowszy raport Fundacji Batorego dotyczący podziału środków z Funduszu Inwestycji Lokalnych zwraca uwagę na średniej wielkości Chełm. Miasto jest interesującym studium polityki nowego centralizmu. Na łączną kwotę 357 mln zł, którą przekazano miastom na prawach powiatu, to właśnie tu trafiło aż 25 mln zł. Łatwo obliczyć, że na jednego mieszkańca Chełma przypadło ponad 416 zł, podczas gdy średnia z pozostałych miejscowości (z wyłączeniem Zamościa, który również został potraktowany wyjątkowo) wyniosła niespełna 47 zł.

– Wygrane przez kandydata PiS wybory na prezydenta tego miasta w 2018 r. partia rządząca potraktowała jako sposobność do zbudowania swoistego wzorca “samorządu wobec PiS”, który miałby zachęcić mieszkańców innych miast do podobnych wyborów – zaznaczają autorzy opracowania. – Chodzi więc o pokazanie, że wybór kandydata PiS to dla gminy konkretne, namacalne korzyści płynące z Warszawy – dodają.

Rzeczywiście, jeśli prześledzimy, co działo się w ciągu minionych dwóch lat na tamtejszym podwórku, z pewnością nie znajdziemy podobieństw do typowych polskich miast. Nowych inwestycji realizowanych lub planowanych w Chełmie mogłoby pozazdrościć niejedno duże miasto.

Dalszą część artykułu znajdą Państwo na stronie businessinsider.com.pl

1 Komentarz do "Chełm – miasto na specjalnych prawach, czyli jak PiS podnosi Polskę z kolan"

 1. Gladiator | 6 lutego 2021 at 19:59 |

  Bardzo mocno nie lubię Chełma ale lepiej żeby pieniądze trafiały do niego, niż do jakiegoś powiatu po drugiej stronie Polski.

 2. Krzysiek | 7 lutego 2021 at 14:03 |

  Fundacja Batorego czyli Soros, wszystko jasne skąd to niezadowolenie. Jakoś przez wiele lat jak wschód Polski nie dostawał nic na inwestycje, fundacja tego nie widziała a teraz co, wzrok się poprawił? Czy to źle, że prezydent dba o swoje miasto?

 3. Pokorne ciele dwie matki ssie.Mieszkańcy Chełma poszli po rozum do głowy ,wybrali prezydenta miasta powiązanego z rządzącymi i widzą tego efekty.Sytuacje polityczne takie jak dziś trzeba widzieć i wykorzystywać drodzy wyborcy.Nam zostało pisać listy i prośby.

  • To się nazywa polityczna prostytucja Maniek i brak kręgosłupa moralnego a nie pójście po rozum do głowy. Was tutaj nie wybrali bo nikt nie ma ochoty na tą PiSowską telenowelę. Muszyński to tylko mniejsze zło…. ***** ***

 4. A po co wybierać mniejsze zło? Potrzeba wybrać kogoś kto będzie dbał i będzie dobrym gospodarzem a nie calebrytą w prasie.

  • Z definicji mniejszego zła to wybór między kimś marnym a tragicznym. Osobiście uważałem, że lepiej zagłosować na marnego Muszyńskiego niż tragicznego, w moim mniemaniu, Holaczuka z PiS. Z utęsknieniem czekam na kandydata, który nie będzie oznaczał wyboru pomiędzy pomnikami Wojtyły i powojennego żołdactwa a wycinką drzew i brukowaniem wszystkiego jak leci.

 5. Miałeś Jurka Września przecież

 6. z Włodawy | 10 lutego 2021 at 18:25 |

  Chełm Lubelski najpierw czerwony teraz jaki?

 7. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content