By wakacje były bezpieczne

Już jutro zakończenie roku szkolnego i długo wyczekiwane wakacje. Przed dziećmi, młodzieżą i ich rodzinami czas zasłużonego wypoczynku. W ferworze planowania urlopowych wyjazdów często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. O tym, jak zatem w sposób bezpieczny spędzić nadchodzące wakacje, by przywieźć z nich tylko miłe wspomnienia, mówili policjanci, którzy przedstawili także nowe interaktywne narzędzie „Mapę wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym – WAKACJE 2019”.

Przed nami wakacje. Dla dzieci i młodzieży to czas długiego odpoczynku od szkolnych zajęć, a dla dorosłych okres zasłużonych urlopów. Jak co roku, okres wakacyjny to czas wyjazdów i podróży. O tym, jak nadchodzące wakacje spędzić w sposób bezpieczny i z wypoczynku przywieźć tylko dobre wspomnienia, apelują policjanci.   

Policyjne przygotowania do wakacji zaczynają się na długo przed ich rozpoczęciem. Jednak jeszcze przed wakacjami, funkcjonariusze zajmujący się profilaktyką społeczną rozmawiali z najmłodszymi. Podczas spotkań z dziećmi i młodzieżą organizowanych w placówkach oświatowych mundurowi przypominali uczniom zasady bezpiecznych zachowań w domu, na podwórku i w podróży. Zwracali uwagę na zagrożenia, uczyli, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Stróże prawa dużą uwagę poświęcali bezpieczeństwie dzieci w ruchu drogowym, prawidłowego korzystania z dróg oraz bezpieczeństwa podczas kąpieli nad wodą.  

Jutro, 19 czerwca policjanci rozpoczynają wzmożone działania kontrolno-prewencyjne „Bezpieczne wakacje”.

Podobnie jak w latach ubiegłych funkcjonariusze będą dokonywać kontroli miejsc zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży pod kątem sposobu sprawowania opieki nad dziećmi oraz legalności funkcjonowania miejsc zorganizowanego wypoczynku.

Naczelnik WRD KWP w Lublinie podzcas briefingu, w tle widać budynek KWP w Lublinie

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym

Policjanci uwagę podczas wakacji skupią przede wszystkim na poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Podczas ubiegłorocznych wakacji na drogach naszego regionu odnotowaliśmy 291 wypadków, w wyniku których 49 osób poniosło śmierć. Najliczniejszą grupę ofiar stanowili użytkownicy samochodów osobowych – 22, kolejno piesi – 12 i motocykliści – 9. Obrażenia w wypadkach odniosło 307 osób.

Na drogach w wakacje zwiększa się ruch, co niesie ze sobą zagrożenia. Czasami to piękna słoneczna pogoda, dobre warunki atmosferyczne i sucha nawierzchnia jezdni dają kierowcom złudne poczucie bezpieczeństwa. Mundurowi będą zwracać szczególną uwagę na niechronionych uczestników ruchu drogowego: pieszych, rowerzystów i motorowerzystów, sprawdzaniu trzeźwości kierujących pojazdami, ograniczaniu niebezpiecznych zachowań kierujących, w szczególności tych dotyczących  przekraczania dopuszczalnej prędkości. Będą kontrolować stan techniczny pojazdów i ich wyposażenie oraz eliminować z ruchu niesprawne technicznie pojazdy.

Policjanci szczególną uwagę będą poświęcać kontrolom autokarów, wiozących dzieci i młodzież do miejsc wypoczynku. Będą sprawdzać nie tylko stan trzeźwości kierujących i wymagane dokumenty, ale również stan techniczny autokarów.  Przy tej okazji przypominamy, że każdy rodzin, opiekun lub nauczyciel może wcześniej poprosić policję o przeprowadzenie kontroli.  Zachęcamy również  do wstępnej weryfikacji autobusów szkolnych, wycieczkowych sprawdzając podstawowe informacje o danym pojeździe na stronie www.bezpiecznyautobus.gov.pl.

radiowóz, w tle widać autobus

Wszystkim tym, którzy na wakacje wybierają się w daleką podróż policjanci przypominają by, by zadbać o dobry stan techniczny pojazdu, dokładne zaplanować trasę podróży oraz konieczne postoje. Pamiętajmy by siadając za kierownicę być wypoczętym i trzeźwym.

Ponadto z uwagi na zbliżające się w najbliższy czwartek święto “Bożego Ciała” i rozpoczynający się ruch turystyczno-wypoczynkowy w trosce o bezpieczeństwo podróżujących już od jutra aż do niedzieli 23 czerwca policjanci będą prowadzić działania pn. “Bezpieczny weekend-Boże Ciało”.

policyjni wodaniacy na łodzi na jeziorze Białym

Bezpieczeństwo nad wodą

Warto pamiętać, że woda to żywioł – nie wybacza błędów. Dlatego niezmiernie ważne jest dbanie o bezpieczeństwo podczas uprawiania sportów wodnych, rekreacji na wodzie czy najzwyklejszych kąpieli. W minionym okresie wakacyjnym w wodach na terenie naszego województwa utonęło 6 osób. Główne przyczyny tych tragicznych w skutkach zdarzeń na wodą to niezmiennie: brawura, brak wyobraźni, ostrożności i niestety także alkohol. W wielu wypadkach do tragicznego finału na szczęście nie doszło dzięki interwencji ratowników, policjantów a także postronnych osób.

Funkcjonariusze będą kontrolować w naszym regionie zbiorniki wodne, głównie jeziora, zalewy i stawy, szczególnie te najczęściej odwiedzane przez turystów.  W Lublinie nad Zalewem Zembrzyckim nad bezpieczeństwem osób wypoczywających już czuwają policjanci z posterunku wodnego. Dodatkowo ich działania wspierają policyjne patrole rowerowe.

Przy okazji przypominamy zasady bezpiecznej kąpieli:

1. Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.

2. Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy.

3. Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni);

4. Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody ochlapmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi;

5. Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy;

6. Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią.

7. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni;

8. Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło;

9. Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu;

10. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie;

Bezpieczne mieszkanie

Wyjazdy wakacyjne i pozostawienie na długi okres pustego mieszkania to dobra okazja dla włamywaczy. Przed wyjazdem na długi wypoczynek zadbajmy o to, by po powrocie, nie spotkała nas przykra niespodzianka. Zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolnostojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych. Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym wyjeździe, szczególnie na portalach społecznościowych.  Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów ani gotówki. Zaufanego sąsiada poprośmy o zwracanie uwagi na naszą posesje, czy mieszkanie i alarmowanie nas w przypadku obecności podejrzanych osób.

kom. Andzrej Fijołek z ZKS KWP w Lublinie podczas briefingu, w tle widać budynek KWP w Lublinie

O tych wszystkich podstawowych zasadach bezpieczeństwa w związku z nadchodzącym okresem wakacyjnym przypominali dzisiaj Naczelnik Ruchu Drogowego KWP w Lublinie podinsp. Robert Koźlak oraz kom. Andrzej Fijołek z Zespołu Komunikacji Społecznej KWP w Lublinie.

http://lubelska.policja.gov.pl

1 komentarz "By wakacje były bezpieczne"

  1. Zdania nie zaczyna się od “by”! Po polsku byłoby aby…

  2. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content