Bolesna recepta: zamykanie oddziałów

Zadłużenie włodawskiego szpitala przekroczyło dochody, czyli jest wyższe niż roczny kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dług wynosi ok. 60 mln zł, zaś kontrakt jest w granicach 50 mln zł. Jedynym ratunkiem może być głęboka restrukturyzacja szpitala. A polegać ma ona m.in. na zmniejszeniu zatrudnienia poprzez zamykanie niedochodowych oddziałów.

Rok temu przez Włodawę przeszła głośna akcja protestacyjna z paleniem zniczy przed starostwem, której celem było m.in. przywrócenie zawieszonego oddziału dziecięcego, SOR-u czy oddziału ginekologiczno-położniczego. Dziś o takich apelach nikt nie myśli, gdyż walka toczy się o byt szpitala, nie zaś poszczególnych oddziałów, szczególnie takich, których sens istnienia jest co najmniej wątpliwy.

Mariusz Zańko, włodawski starosta, postawił sobie za cel „utrzymanie szpitala przy życiu”. Zaczął od zlecenia zewnętrznego audytu. Firma audytorska przedstawiła niedawno wyniki. Są porażające z jednej strony, ale z drugiej dają nadzieję i widać światełko w tunelu. Fachowcy zwracają przede wszystkim uwagę na gigantyczne zadłużenie, ale i duże, ponadprzeciętne zarobki lekarzy i pielęgniarek, przy jednoczesnym marnym zarobkowaniu administracji (oczywiście poza dyrekcją).

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Nowego Tygodnia.

1 Komentarz do "Bolesna recepta: zamykanie oddziałów"

  1. Ponad przeciętne zarobki lekarzy i owszem, ale zarobki pielęgniarek tylko i wyłącznie ustawowe! Znowu wstęp do usprawiedliwienia potencjalnego cięcia zarobków najbardziej obciążonego pracą personelu. Pieniędzy starosto (nic nie widziałem, nic nie słyszałem, niczego nie byłem świadom) trzeba szukać u poprzednich członków rady powiatu i poprzednich starostów – pełniących nadzór nad zarządem szpitala pozwalających społem na wieloletnie finansowe zaniedbania i niegospodarność – a nie w portfelach pielęgniarek, które do czasu pandemii były nie tyle fatalnie opłacane, co wręcz wykorzystywane finansowo przez kilkadziesiąt lat.

  2. No i co teraz robić, kogo „powiesić”. Ci sami ludzie od kilku kadencji u władzy lub opozycji, tylko zmieniane role. Na pewno „imbecylstwem” było powierzenie dyrektorowania szpitalem pani, która była zastępcą dyrektora jak szpital popadał w „ruinę”. Ją należało rozliczyć a nie awansować. Były głosy prostego ludu, że zamykane oddziały w sezonie turystycznym, gdzie tylu przyjezdnych wczasowiczów chce bądź zmuszona jest korzystać z usług tego szpitala, a byli odsyłani na pastwę losu. Na szczęście nikt nie umarł na progu, wyjeżdżali do Łęcznej, Parczewa, Chełma , Lublina i jaki ma być kontrakt jak nic nie funkcjonowało. Kontrakt był „nabijany” wymienionym szpitalom. Moim zdaniem to był sabotaż na oczach władz. Ta sprawa kwalifikuje się do postępowania odpowiednich służb, żeby ustalić kto nie dopełnił, a kto zaniechał.

  3. Oddziałów może nie być ale szpital musi bo inaczej powiat się rozleci

    • To po h…j taki szpital? Niech się rozleci ten cały powiat i te podległe jednostki wraz z urzędem pracy na czele. Ale nie, trzeba walczyć, bo nie będzie stołka starosty i lansowania się na Facebooku.

  4. Powiat do likwidacji, po co utrzymywać taki twór

  5. tu trzeba 1 dyrektora a nie 3. Administracja przerośnięta , przy poprawie jej sprawności i efektywności redukcja etatów administracyjnych o 1/2 lub outsourcing ( na rynku są takie firm – koszty ) Renegocjacje kontraktów lekarskich ( tzw. zabiegowych ) przy jednoczesnym zapewnieniu dostępności do ginekologa, chirurga, anestezjologa w trybie 24 /7 w stanach nagłych projekt znany i sprawdzony ). Wstrzymanie tzw. procedur planowych – kosztorodnych. Przy wykorzystaniu aktualnej bazy diagnostycznej zapewnienie sprawnego transportu do Chełma, Łęcznej – stosowny plan postępowania i umowy z w/w jednostkami. Monitorowanie koszty – przychody co kwartał i elastyczne – proceduralne regulowanie w zarządzaniu nimi. Dyscyplina finansowa w wydatkach i „kołki w zęby”. Tempo 22. Czy ta dyrekcja to potrafi ? to już pytanie do Pana Starosty .

    • Ta przerośnięta administracja spokojnie się mieści w miesięcznej pensji lekarza, który nie zarabia swoim bytem nawet na swoją wypłatę. Ktoś musi poprawiać błędy i lenistwo. Zwolnić, zatrudnić jakąś zewnętrzna firmę do pewnych zadań i później wyjdzie, że jednak wychodzi drożej niż było. taaaa

    • Tyle mądrych wypowiedzi. Tylu mądrych ludzi, a do konkursu na dyrektora przystąpiła tylko jedna osoba- obecna dyrektor. Dlaczego?

      • Bo nikt inny nie był na tyle nierozsądny, aby przez dziesięć lat po zakończeniu kariery w tym szpitalu nie spać po nocach myśląc – przyjdą po mnie, czy nie przyjdą?. Ktoś kto podejmuje się zarządu autoryzuje poczynania poprzedników do 10 lat wstecz. A że działania poprzedników, eufemistycznie je określając, nie były optymalne, to….

  6. Chcesz przyłączenia do powiatu chełmskiego? Już nie pamiętasz jak biedowała Włodawa.

  7. Restrukturyzacja do realnych potrzeb. Karłowaty powiat bez perspektyw . I na miarę tego realny szpital z IP nowoczesna , sprawna w transport, diagnostykę , i tyle .

  8. Tak żadna władza nie rozliczona ijak ma być dobrze,,?

  9. „Na pohybel czarnym i czerwonym, na pohybel wszystkim!”

  10. Tyle lat był radnym w powiecie, tyle zadawał pytań odnośnie szpitala, tak szykował się do bycia starostą, a teraz musiał wziąć firmę zewnętrzną, by zrobiła mu audyt? Żenada

  11. -W Mohylowie wojsk niema; w Jampolu niema, w Raszkowie niema!

    -We Włodawie szpital zamykany
    -W Lubartowie szpital zamykany
    -W Radzyniu szpital zamykany
    -W Parczewie szpital zamykany

    I gdzie my niebożęta będziemy się lekować?

  12. U babki !

  13. Gdzie we Włłodawie kupię Pudełko życia

  14. Gdzie we Włłodawie kupię Pudełko życia

  15. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content