Bitwa o nazwę muzeum

Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego po ponad 30 latach zmieniło nazwę na Muzeum – Zespół Synagogalny we Włodawie. Taką decyzję podjęli radni powiatowi na czwartkowej sesji. Zmiana uzasadniona jest małą adekwatnością dotychczasowej nazwy do profilu działalności muzeum.

Dyskusję zaczął Edward Łągwa, który podkreślił, że obecna nazwa nie jest najszczęśliwsza i trzeba ją zmienić. Nie wypowiadał się jednak nad zasadnością tej zaproponowanej. Z kolei radny Mariusz Zańko stwierdził, że tylko nawiązaniem do tradycji żydowskiej można zachęcić turystów do odwiedzanie tego muzeum.

– Niewątpliwe historia Żydów włodawskich jest warta podkreślenia i jest w tej historii coś wyjątkowego, zwłaszcza jeśli ukazywana jest w budynkach synagogi. Muzeum musi się kojarzyć z kulturą żydowską. Ale zaproponowana nazwa nie jest ładna, nie jest marketingowo dobra i nie oddaje tego, czego byśmy sobie życzyli – mówił M. Zańko. Radny zaproponował nazwę Muzeum Wielkiej Synagogi i Spotkania Kultur. Wcześniej radny prosił o zdjęcie projektu tej uchwały z porządku obrad. Bezskutecznie. Z kolei wicestarosta Adam Panasiuk przypomniał, że o pomyśle zmiany nazwy mówi się od dawna i rada muzealna już dawno na ten temat dyskutowała. – Nie było do tej pory wcześniej do propozycji nazwy większych zastrzeżeń – mówił.

Pełną treść wiadomości znajdą Państwo na stronie Nowego Tygodnia.

2 komentarzy "Bitwa o nazwę muzeum"

  1. Lipa! Po co przy tym gmerać ?!

  2. Bezsensowna i głupia nazwa.

  3. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zmiana wielkości czcionki