Bezpieczne wakacje

Już w piątek kończy się rok szkolny i rozpoczynają się wakacje. Przez cały czerwiec policjanci spotykają się ze społeczeństwem, aby rozmawiać o bezpieczeństwie podczas czasu wypoczynku. Na spotkaniach mundurowi poruszają zasady bezpieczeństwa na drodze, w domu oraz nad wodą, które prezentujemy poniżej.

W tym tygodniu włodawski dzielnicowy odwiedził Przedszkole Miejskie Nr 2 we Włodawie, aby przybliżyć najmłodszym zasady bezpieczeństwa. Na spotkaniu dzieci poznawały jak bezpiecznie przejść przez jezdnię, jak ważne są odblaski, że trzeba być ostrożnym wobec osób obcych oraz przestrzegać zasad bezpieczeństwa nad wodą. Podczas pogadanki nie zabrakło praktycznych ćwiczeń oraz prezentacji filmów profilaktycznych. Na koniec dzieci obejrzały sprzęt oraz radiowóz policyjny oraz otrzymały z rąk dzielnicowego materiały profilaktyczne i słodkie upominki.

By czas nadchodzących wakacji był bezpieczny poniżej przypominamy zasady, których należy przestrzegać:

  • na drodze   Jeśli planujemy podróż samochodem, sprawdźmy wcześniej jego stan techniczny, ustawienie świateł i wyposażenie. Obowiązkowo w aucie powinna znajdować się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy, ale warto też zadbać o inne przedmioty, takie jak apteczka czy kamizelka odblaskowa. Z uwagi na wzmożony ruch na drogach, warto przygotować się wcześniej i pomyśleć o drogach alternatywnych. Dzięki temu, w przypadku utrudnień na drodze, spowodowanych pracami drogowymi czy zdarzeniem drogowym, będziemy mogli pojechać inną drogą. W dłuższą trasę warto wyjechać wypoczętym, najlepiej po 7 – 8-godzinnym śnie. Analizując czas, w jakim chcemy przejechać zaplanowany dystans, powinniśmy przewidzieć przerwy, które pozwolą nam pokonać zmęczenie i odpocząć od siedzącej pozycji. Korzystając ze środków komunikacji publicznej, zachowajmy szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok, np.: na dworcach kolejowych, lotniskach, w zatłoczonych pociągach i autobusach. Podróżując koleją unikajmy pustych przedziałów, starajmy się też nie spać w trakcie podróży. Cenne przedmioty, pieniądze, dokumenty starajmy się trzymać przy sobie.
  • bezpieczne mieszkanie   Wyjazdy wakacyjne i pozostawienie na długi okres pustego mieszkania to dobra okazja dla włamywaczy. Przed wyjazdem na długi wypoczynek zadbajmy o to, by po powrocie, nie spotkała nas przykra niespodzianka. Zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolnostojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych. Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym wyjeździe, szczególnie na portalach społecznościowych. Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów ani gotówki. Zaufanego sąsiada poprośmy o zwracanie uwagi na naszą posesje czy mieszkanie i alarmowanie nas w przypadku obecności podejrzanych osób.
  • bezpiecznie nad wodą   Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.. Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni. Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody ochlapmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi. Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni. Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło. Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze, żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.  
  • bezpieczeństwo dzieci i młodzieży

Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są dzieci i młodzież. Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo naszych pociech. Dlatego w tym okresie szczególnie należy zapewnić im opiekę i zainteresowanie, w maksymalnym stopniu uczestnicząc w spędzaniu przez nie wolnego czasu. Warto porozmawiać z dzieckiem o bezpiecznych zachowaniach podczas wypoczynku, przypomnieć zagrożenia związane z kontaktami z nieznajomymi osobami, nieprzestrzeganiem zasad ruchu drogowego (np. podczas jazdy rowerem) czy sięganiem po różnego rodzaju używki. Zainteresujmy się, z kim nasza pociecha spędza czas poza domem.

Sierżant sztabowy Elwira Tadyniewicz
KPP Włodawa

2 komentarzy "Bezpieczne wakacje"

  1. Praktycznie wakacje trwają od 2 września 2020r

  2. dzwonek !!!!!!!!!!!!chodnik-przejście BEZPIECZNE od tesco do kik,ccc,my center….gospodarze WŁODAWY ….POBUDKA !!!!

  3. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content