Będzie wielka rewitalizacja Włodawy

Największy projekt inwestycyjny w dziejach Włodawy stał się faktem. W ubiegły czwartek rozstrzygnięto konkurs na rewitalizacje obszarów miejskich, projekt na rewitalizację miasta ponownie otrzymał wysoką punktację – 96 punktów. Do Włodawy popłynie ponad  14 milionów dofinansowania, to największa kwota w ramach pojedynczego projektu jaką kiedykolwiek pozyskano dla miasta. Realizacja projektu będzie trwała przez najbliższe 2 lata.

Zadowolenia nie kryje Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński  –  Rewitalizacja miasta to był i jest nasz najważniejszy projekt. Cieszę się, że otrzymaliśmy tak ogromne środki z Unii Europejskiej ponieważ jest to ukoronowanie wieloletniej pracy w poprzedniej kadencji. Najpierw nad samym Programem Rewitalizacji bez którego składanie jakichkolwiek projektów nie byłoby możliwe, a później nad samym wnioskiem o dofinansowanie, który tak naprawdę składa się z 4 inwestycji. ,

-Przypomnę – kontynuuje Muszyński – że już sam Program Rewitalizacji został wysoko oceniony i wpisany na specjalną listę przez Zarząd Województwa Lubelskiego. Najważniejsze jednak jest, że możemy teraz zrealizować marzenia wszystkich ośmielam się powiedzieć mieszkańców o pięknym i bezpiecznym mieście, ze wspaniałym rynkiem, parkiem przy Cerkwi, imponującym systemem monitoringu czy przywróconym do życia terenem po byłej jednostce. To nie jest tylko wspólny projekt miasta jako lidera i powiatu jako partnera, ale dziesiątek osób, instytucji i organizacji pozarządowych biorących udział w procesie konsultacji tego programu. Chciałbym w tym miejscu podkreślić szczególne zaangażowanie Sekretarza miasta Krzysztofa Małeckiego, który jest równocześnie Koordynatorem rewitalizacji.

– Rewitalizacja to specyficzna inwestycja, to nie jest tylko odbudowa ale przeze wszystkim przywrócenie do życia całych obszarów miasta i nadanie im nowych funkcji. Tak stanie się z Czworobokiem, parkiem czy dawną jednostka wojskową, dzisiaj słowa przekuwamy w fakty – wyjaśnia ideę rewitalizacji Krzysztof Małecki Sekretarz miasta
W ramach projektu „Rewitalizacja Włodawy” zrealizowane będą 4 inwestycje, trzy miasta (rynek wokół Czworoboku, park przy Cerkwi i miejski monitoring) i jedna powiatu (zagospodarowanie terenu po dawnej jednostce).

Rynek wokół Czworoboku – pełna metamorfoza czeka włodawski rynek, któremu zostaną nadane nowe funkcje społeczne, gospodarcze i rekreacyjne. Zupełnej przebudowie ulegnie ponad hektarowy obszar, gdzie powstanie nowa płyta rynku, dwie fontanny (Fontanna Trzech Kultur i tzw. Dry Plaza), kameralny amfiteatr wewnątrz Czworoboku, prawie 500 m kw. terenów zielonych z nasadzeniami drzew i krzewów oraz ławkami, zaś całość zostanie dopełniona podświetleniem z projektorów. Dodatkowo zakupione zostanie kilkanaście stylowych, drewnianych straganów wystawienniczych, które wpiszą się w klimat zabytkowej zabudowy miasta i będą wykorzystywane przy organizacji festiwalów, a także festynów produktów regionalnych czy świątecznych jarmarków. Przebudowy doczekają się również ulice i chodniki okalające rynek, gdzie powstaną także nowe miejsca parkingowe.

Miejskie Centrum Monitoringu – powstanie 38 punktów monitoringu z 82 kamerami w kluczowych ze względu na bezpieczeństwo miejscach. Obsługa systemu będzie odbywała się ze specjalnie dostosowanego do tego celu pomieszczenia Straży Miejskiej gdzie obok ściany 9 ekranów LED wysokiej rozdzielczości znajdzie się w pełni cyfrowe stanowisko dyspozytora umożliwiające sterowanie wszystkimi kamerami i zapisem nagrań, a także serwery z oprogramowaniem umożliwiającym identyfikację osób i tablic rejestracyjnych samochodów.

Park przy cerkwi – na ponad 2 tys. mk, zostaną odbudowane tereny zieleni,  powstanie również nowa infrastruktura parkowa:  alejki, oświetlenie, ławki, ogrodzenie, dla najmłodszych zaś urządzenia placu zabaw. Odnowienie parku będzie współgrało z trwającym remontem samej Cerkwi i przywróci blask jednemu z niewielu obiektów zabytkowych tego typu.

Przebudowa budynku po byłej jednostce wojskowej – nowe funkcje otrzyma zdegradowany budynek dawnej jednostki i jego otoczenie. Powstanie tam Centrum Usług Społecznych, gdzie świadczone będą usługi społeczne (socjalne) o charakterze profilaktycznym, aktywizującym i interwencyjnym, a wsparciem zostaną objęte osoby starsze, niepełnosprawne, cierpiące na zaburzenia psychiczne, niepełnosprawne intelektualnie. Swoje miejsce znajdą tu: Powiatowy Ośrodek Wsparcia, Dom Pomocy Społecznej, Dzienny Dom SENIOR, zaś prawie 600 mkw powierzchni zostanie udostępniona od działalność gospodarcza dla przedsiębiorstwa społecznego (NGO).

Wlodawa.eu

1 Komentarz do "Będzie wielka rewitalizacja Włodawy"

 1. Wszystko fajnie tylko nie wycinajcie drzew na potege jak to czynia wlodarze innych miast

 2. Marionetka jako wykształcony technik leśnik wie najlepiej jak wycinać drzewa, co widać po dotychczas wyciętych w mieście.

 3. Mieszkaniec | 17 grudnia 2018 at 20:27 |

  O jakie ulice okalające rynek chodzi.

 4. A CO Z WZURIB

 5. A ile dostał Kodeń na rewitalizację? Coś cicho dz, Maniek się nie chwali.Takiego dofinansowania to chyba Kodeń w sumie przez całą kadencję nie dostał??

  • Maniek chwalil sie dzisiaj na srejbuku jakąś kasą….nawet nie pamiętam ile bo to bylo chyba na waciki dostał wielki specjalista

   • A moze pochwal sie swoim osiagnieciami, bo pisac anonimowo to kazdy wiejski glupek potrafi.

   • ocywiscie ze to nie Maniuś pisza. On niczym nikoś dysma sieci sobie i mysli a jak coź wymysli to piże na fejsbuku i oglasza sugcez a od pizania na forah ma sfoich ludźi.

 6. mieszkaniec | 19 grudnia 2018 at 07:03 |

  Hipokryzja marionetki, zawłaszczyć czyjś projekt, mówiąc że to jego, nie podziękować poprzednikowi za wdrożenie pomysłu i przygotowanie projektu , tylko wujkowi przypisując mu zasługi.

  • ahahahhahaha jurek przecież już ci MIESZKAŃCY podziękowali 21 października hahahahahah ciekawie jak ci podziękują pensjonariusze z adampola bo podobno już się pakujesz

 7. Ale ta Włodawa to bagno. Jak dobrze, że wyjechałem z tej pipidówy. Ć/wokii przy korycie biją się po łbach z ć/wokami śniącymi o tymże. Prostacko, grubiańsko bez ogródek i brania jeńców. Polska klerykalno- powiatowa w najgorszym wykonaniu.

  • dumny mieszkaniec W | 20 grudnia 2018 at 10:35 |

   ćwok to twoj ojciec. Bardzo dobrze ćwoku, ze wyjachels. Przynajmniej swieze powietrze bedzie.

 8. To coś co na obrazku to jakiś żart a nie rewitalizacja.

 9. Niech teraz Zańko pogratuluje Muszyńskiemu ! Czy będzie miał odwagę ? Czy będzie miał klasę ? Czy będzie uczciwy ? CZEKAMY PANIE MARIUSZU ZAŃKO.

 10. Mariusz miej jaja i pogratuluj pierwszego miejsca i tak duże dofinansowania. Pokaż że jesteś bardziej cywilizowany niż Wiesio histeryk.

 11. No co wy ludzie?! Nie domagajcie się takich rzeczy. Wiadomo jak Maniutek z Wiesiulem dostaliby jakieś drobne slodkiemu pierdzeniu na facebookach gazetach a nawet telewizji nie byłoby końca. nawet by ministra ściągnęli do wspólnego zdjęcia. Ale pogratulować komuś dobrej roboty? Nie to nie w ich stylu. na szczęście ich gratulacje lub ich brak są absolutnie bez znaczenia dla przyszłości miasta i powiatu.

 12. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zmiana wielkości czcionki