Będą kwesty na cmentarzach we Włodawie i Wereszczynie

We Włodawie oraz na cmentarzu parafialnym w Wereszczynie prowadzona będzie zbiórka pieniędzy do puszek. Zostaną przeznaczone na renowację zabytkowych pomników i nagrobków. Organizatorzy zachęcają wszystkich, którzy odwiedzą nekropolie, aby wsparli ten szczytny cel.

– 1 listopada nasi wolontariusze od godziny 8 do 17 będą kwestowali zarówno przy cmentarzu parafialnym, jak i komunalnym. Na włodawskich cmentarzach zbiórki organizujemy corocznie, w ciągu roku też zabiegamy o pozyskanie środków finansowych. We współpracy z parafią św. Ludwika staramy się dbać o zabytkowe nagrobki. Zachęcamy wszystkich do włączenia się w nasze działania i wrzucanie datków do puszek – zaprasza Katarzyna Wojtal, prezes stowarzyszenia “Renovabis”.

Równolegle do prowadzonych kwest, istnieje możliwość wsparcia stowarzyszenia poprzez prowadzoną w internecie zbiórkę na https://zrzutka.pl/k5f5gj.

Na włodawskim cmentarzu parafialnym jest bardzo wiele zabytkowych nagrobków wymagających odnowienia i ochrony przed całkowitym zniszczeniem. Jednym z ostatnio odrestaurowanych obiektów jest kaplica grobowa Katarzyny z Osypowiczów Seredynowej. Została wzniesiona w 1830 r. i znajduje się w południowo-wschodniej, najstarszej, unickiej części cmentarza. 

W minionym tygodniu wolontariusze i sympatycy stowarzyszenia “Renovabis” posprzątali zabytkowe nagrobki przed nadchodzącym świętem zmarłych. 

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Super Tygodnia.

Skip to content