Baśniowy świat fotografii Marka Czeżyka

Piękne zdjęcia kobiet przedstawione w Galerii Na Parterze przyciągają wzrok niesamowitą kompozycją i niespotykanymi strojami. Te niezwykłe fotografie wykonane przez Marka Czeżyka zgromadziły 2 marca 2018 r. na otwarciu jego autorskiej wystawy “VIOLET AND THE OTHERS” grono osób zaciekawionych spotkaniem z artystą.

DSC 0019

Marek Czeżyk opowiadał o swojej fotograficznej pasji i związanymi z nią działaniami. Mówił o wyszukiwaniu plenerów, projektowaniu strojów i pozyskiwaniu materiałów niezbędnych do kompozycji obrazu.
„Uważam, że wewnątrz siebie mam całkiem bogaty świat. Fotografie są jakby uzewnętrznieniem pewnych pomysłów, które się rodzą. Staram się swoje prace i obowiązki wykonywać sumiennie, szukać przy okazji nowych rozwiązań; dbam o detale i kontekst. To wszystko widać na moich zdjęciach. Ale! Jestem świadom, że zdjęcia w klimacie baśniowym to tylko początek. Czym innym jest staranne przygotowanie tematu, stroju, dobraniu miejsca (wcześniej wyszukanego), modelki, makijażu i zrobienia temu zdjęcia, a czym innym fotografia. Cały czas szukam, biegnę (tak jak na treningach – jest siła bardziej lub mniej, ale nie mogę nagle wyrwać do przodu, mając w perspektywie kilkanaście kilometrów za mną i przede mną); cierpliwie i powoli: 1. szukam pragnień, 2. definiuję cele, 3. podążam wybraną ścieżką (w praktyce różnie to wychodzi, ale na tym polega przygoda życia). Równolegle staram się modlić i pielęgnować życie wewnętrzne, formę biegową, pasje – fotografię szczególnie”.

W Galerii Na Parterze prezentujemy 20 fotografii Marka Czeżyka.
Motywem przewodnim zdjęć są postacie kobiet. Baśniowe i niecodzienne stroje modelek nadają jego pracom niepowtarzalny klimat. Elementy przyrody, często stanowiące tło pracy, uzupełniają wymowę obrazu.
Fotografie emanują tajemniczością, zagadką.
Nie sposób nie poddać się tej atmosferze oczekiwania i swoistego zawieszenia w czasie.

Poza fotografiami w galerii możemy obejrzeć dwa oryginalne stroje modelek.

Natomiast gablocie prezentujemy zgromadzone przez pana Marka gadżety związane z jego zainteresowaniami i pasjami.

Ponadto znajdują się tam książki w różny sposób odnoszące się do fotografii: poradniki dla miłośników fotografii, wydawnictwa dotyczące edycji zdjęć oraz książki, których motywem są elementy sztuki fotograficznej.
Publikacje pochodzą ze zbiorów Joanny Orzeszko i Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie.

Materiały promocyjne zaprojektował Marek Czeżyk. On też jest autorem aranżacji wystawy.

Organizatorzy: Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie i Marek Czeżyk Manufaktura Portretu.
Ekspozycja będzie czynna do końca marca 2018 r.
Zapraszamy do odwiedzania w godzinach pracy biblioteki 🙂

Edyta Pietrzak

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć – MBP Włodawa

1 komentarz "Baśniowy świat fotografii Marka Czeżyka"

  1. Mi_się_należy | 5 marca 2018 at 11:17 |

    dobra robota!

  2. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zmiana wielkości czcionki