Apel do rowerzystów

Pogoda sprzyja rowerzystom. We Włodawie z roku na rok coraz więcej osób korzysta z tego ekologicznego środka transportu. Niestety, jednoślady bardzo często stają się łupem złodziei, z uwagi na słabe zabezpieczenia stosowane przez właścicieli oraz nieoznaczanie ich numerami identyfikacyjnymi.

Do kradzieży rowerów dochodzi zarówno w ciągu dnia jak i w nocy. W większości przypadków giną one z otwartych klatek schodowych. Złodzieje wykorzystują nieskuteczne zabezpieczenia jednośladu, bądź jego całkowity brak. Sprawcy takich kradzieży mogą być wszędzie i tylko czekają na naszą niefrasobliwość.

Aby zmniejszyć ilość kradzieży rowerów, należy pamiętać, że złodziej najczęściej wykorzystuje:

 •  pozostawienie roweru na klatce schodowej,
 • pozostawienie roweru przed sklepem, budynkiem mieszkalnym,
 • pozostawienie otwartych drzwi do garażu, piwnicy.

Oto kilka porad, jak ustrzec się przed kradzieżą i jak utrudnić działanie złodziejowi:

 • postaw na profesjonalne zabezpieczenie, warto skorzystać z mocnych blokad, nawet najprostsze zabezpieczenie może utrudnić kradzież,
 • dwa zabezpieczenia są lepsze niż jedno. Im więcej czasu zabierze złodziejowi pokonanie zabezpieczeń, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że stracisz swój rower,
 • stosujmy zawsze linki rowerowe – odchodząc nawet na chwilę przypnijmy rower do nieruchomej części otoczenia. Linka powinna trzymać nie koło, które łatwo zdjąć, ale ramę z kołem,
 • zadbajmy o jak najlepsze zabezpieczenia naszej piwnicy – złodziej ma mało czasu, więc dobrze zabezpieczone piwnice będzie omijał,
 • miejmy oczy otwarte na to, kto wchodzi do naszej klatki schodowej. Często bez sprawdzenia, po usłyszeniu przyciśnięcia guzika domofonu, wpuszczamy do środka budynku rożne osoby, wśród których może znaleźć się złodziej,
 • o wszystkich podejrzanych osobach zauważonych w otoczeniu naszego bloku, które na przykład coś wynoszą z piwnicy, wchodzą lub wychodzą z niej bez powodu, zawiadamiajmy policję.

Dobrze jest sfotografować jednoślad, aby w przypadku jego kradzieży móc przekazać zdjęcie oraz dowód zakupu policjantom. W przypadku kradzieży niezwłocznie należy powiadomić o tym Policję.

Warto również zgłosić się do jednostki policji, gdzie funkcjonariusz  wygraweruje specjalny numerem na rowerze i zarejestruje go w policyjnej bazie. Umożliwi to szybką identyfikacje w przypadku kradzieży.

Przypominany, że dzielnicowi zapraszają osoby, które chcą bezpłatnie oznakować swój jednoślad do siedziby Komendy Powiatowej Policji we Włodawie, ul. Piłsudskiego 51. Aby wykonać grawer na danym przedmiocie właściciel musi dysponować dowodem jego zakupu oraz swoim dowodem osobistym.

K.Z.P.
KPP Włodawa

1 Komentarz do "Apel do rowerzystów"

 1. Mieszkałem w bloku około 20 lat i miałem dosyć rowerów i wózków dziecięcych pozostawianych na klatkach schodowych. Osobiście byłem posiadaczem kilku rowerów i dwóch wózków dziecięcych ale nie zdarzyło mi się pozostawić ich na klatce z uwagi na utrudnienie komunikacji innym lokatorom. Jeśli policja złapie złodzieja w/w przedmiotów z klatek schodowych to proszę o nagłośnienie jego danych osobowych, abym mógł osobiście wręczyć mu dobry koniak za naukę wspólnego nieknfliktowego zamieszkiwania w bloku.

  • Niech zgadnę… W ostatnich wyborach dodałeś swój głos na partię rządzącą?

   • o komunista dal odglos paszcza

    • Prosty umysł prosta odpowiedź. Ale fajnie, że chociaż czytanie jako tako opanowałeś

     • A jednak komunista, dodam wiecej bolszewik. A zegarkiem juz umiesz sie poslugiwac. Bo u bolszewikow to wiadomo kradli je na potege. Ruski pacholku za szpadel i kopac rowy.

     • W dodatku gej i Żyd. Mało tego strasznie mnie jarają takie sfrustrowane, zakompleksione chłopaki z niewiarygodnie niskim ilorazem inteligencji. Więc uważaj kolego… uważaj….

 2. Apel do rowerzystów -zacznijcie jeździć zgodnie z przepisami lub chociaż nie uczucie swoich dzieciaków złych nawyków na drodze.Policja też mogłaby choć jeden mandat wystawić,może reszta nabrałaby jakiegoś respektu do przestrzegania przepisów.

 3. Dobra rada dla rowerzystów, którym skradziono rower szukajcie sami na ulicy w lombardach komisach bo na milicję nie ma co liczyć. Nawet jak złapiecie złodzieja tak jak ja to i tak na radiowóz się nie doczekacie. Po wszystkim przyślą wam tylko zawiadomienie o umorzeniu śledztwa z powodu nie wykrycia sprawcy.

 4. Do komunisty mozesz mnie cmoknac ruski pacholku

  • Oj oj czy to niedoszły włodawski poseł czy jego “sztabowcy” odreagowują sukces wyborczy? Nie ma mandatu to się rowerów na klatce schodowej czepiacie? Nastepi będą weganie i pederaści? Lepiej pomyslcie gdzie wcisnąć swego idola bo w Kodniu jego ego już się nie mieści. Problem w tym że z takim wynikiem to w UM czy uw będzie mógł tylko podłogi na mokro obskoczyc.

  • Nie żartowałem tylko. Intelektualne ameby nie są w moim typie. Ale dzięki za propozycję i sorry za robienie Ci nadziei.

 5. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zmiana wielkości czcionki