ZSCKR w Korolówce – Osadzie w audycji TVP „Rolnik szuka szkoły”

Telewizja Polska rozpoczęła prace nad materiałem dotyczącym realizacji kampanii edukacyjno – promocyjnej na temat szkół resortowych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Twórcy programu odwiedzili na początek ścianę wschodnią Polski (Korolówka – Osada, Jabłoń, Leśna Podlaska i Sokołów Podlaski). Zebrany materiał ma posłużyć do stworzenia cyklicznej audycji pt. „Rolnik szuka szkoły” skierowanej głównie do przyszłych uczniów szkół rolniczych. Emisję zaplanowano od 13 maja na TVP3.

19 kwietnia 2017 r. ekipa telewizyjna nagrywała materiał w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Korolówce – Osadzie. Przewodnikiem po szkole była Karolina Patejuk, uczennica klasy pierwszej technikum kształcącego w zawodzie technik agrobiznesu. Szkołę nazywa rodzinną (jako trzecia z rodzeństwa tutaj uczęszcza), zna ją i świetnie się w niej czuje. Karolina zaprezentowała kształcone zawody, pracownie, m.in. pracownię żywienia i usług gastronomicznych, pracownię obsługi konsumenta (w niej to uczennice, nakrywając do stołu, popisują się m.in. sztuką składania serwet – sekret p. Diany Łubkowskiej).

Warsztaty to oczko w głowie mechanizatorów i kierownika praktycznej nauki zawodu p. Krzysztofa Horszczaruka. Dla wielu uczniów pochodzących ze wsi jazda ciągnikiem czy nawet samochodem po polnych drogach nie jest nowością, ale świadome pogrzebanie we wnętrznościach kolosów to już jest coś. Sprawna obsługa urządzeń np. służących do sprawdzania rozpylaczy w opryskiwaczach, diagnostyka samochodów osobowych z wykorzystaniem diagnoskopu firmy BOSCH – to umiejętności, które nabywają podczas zajęć praktycznych. Wprawdzie wyjazd ciągnikiem przyszłych mechanizatorów rolnictwa na poletko szkolne i przygotowanie pola do sadzenia ziemniaków wydaje się być majówką, ale faktem jest, że trzeba wiele godzin poćwiczyć, aby równo te ziemniaki zasadzić.

Rozwijanie różnorodnych zainteresowań w tej szkole jest równie ważne jak nauka zawodu – stwierdziła Karolina. Świadczą o tym liczne obiekty i urządzenia sportowe. Nowocześnie urządzona siłownia, sala fitness, stół bilardowy są ciągle oblegane. Pasje artystyczne można spełniać w szkolnym zespole teatralnym „Korale”, warsztatach ludowo – artystycznych. Inni mogą się odnaleźć w wolontariacie, sekcji samoobrony itd. Ekipa zauważa , że na korytarzach szkolnych można spotkać wiele sympatyzujących par. Tak w naturalny sposób kojarzą się przyszłe związki i małżeństwa. Wiele z nich poważnie wiąże swoją przyszłość z życiem i pracą na wsi. Nie jest też tajemnicą, że niejeden chłopak i niejedna dziewczyna wybrał/ła tę szkołę, aby znaleźć sobie żonę czy męża.

Jesteśmy dumni z naszych dokonań, zgodnie potwierdzają dyrektor szkoły Leszek Młynarczyk i kierownik internatu Magdalena Ostrowicka, ale najbardziej cieszą nas sukcesy uczniów i wychowanków, ich zadowolenie i dobre zdanie o szkole.

Ewa Krzywania

Skip to content