Wypłata trzynastek w regionie na finiszu

Kwiecień to miesiąc wypłaty tzw. trzynastek dla emerytów i rencistów. Świadczenia z Oddziału ZUS w Biłgoraju trafią do prawie 128 tys. osób. Ich łączna kwota to ponad 153 miliony złotych.

Trzynastkę otrzymują osoby, które na 31 marca 2020 r. pobierały świadczenie emerytalno-rentowe z ZUS. Dotyczy to emerytur, rent, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, a także rodzicielskich świadczeń uzupełniających.

ZUS wypłaca trzynastki z urzędu, nie trzeba więc składać w tej sprawie wniosków. Środki trafiają do uprawnionych razem z emeryturą lub rentą za kwiecień. Ostatnie kwietniowe trzynastki dotrą do klientów w najbliższy piątek (do emerytów i rencistów, którzy dostają świadczenia do 25 dnia miesiąca) oraz 30 kwietnia (do osób pobierających świadczenia przedemerytalne).

Do każdego Zakład wyśle również list z informacją o przyznaniu trzynastki. W tej samej kopercie będzie decyzja o nowej wysokości emerytury lub renty po marcowej waloryzacji. Wysyłka listów jest w toku.

Trzynastka wynosi 1200 zł brutto. Najczęściej jest to więc 981 zł „na rękę”. Do renty rodzinnej, którą pobiera kilka osób, przysługuje jedna trzynastka – ZUS dzieli ją w równych częściach na każdego uprawnionego. Na przykład jeśli jedną rentę rodzinną pobierają dwie osoby, to każda otrzyma po 600 zł brutto.

Trzynastka nie podlega egzekucji komorniczej i innych potrąceniom, nawet jeśli pieniądze trafią na rachunek w banku. Świadczenie ma opis, po którym komornik łatwo rozpozna je w przelewach.

Małgorzata Korba

rzecznik ZUS w województwie lubelskim

2 komentarzy "Wypłata trzynastek w regionie na finiszu"

  1. rewelacja, parzcież trzeba “kupić” wyborców do tego 500+, a co dla tych co pracują u prywaciarzy za śmieciówki? teraz trzeba nazbierać na te 500+ więc za brak maski, za godzinę dla seniora – mandat 500 zyli, a może to szanowni posłowie senatorowie by się zrzekli przynajmniej części swoich diet i innych dochodów związanych z pełnieniem tych stanowisk na rzecz 500+, a nie wygłaszane są apele aby nie odbierać 500+, apelować sobie można a i tak wszyscy którzy mają do tego prawo odbiorą co im przyznano

    • Rozdają kasę bo inaczej patologia się zdenerwuje i nie zagłosuje na jedynego słusznego kandydata.

  2. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zmiana wielkości czcionki