Wnioski o dopłaty przez internet i dłużej

Pandemia koronawirusa zamknęła rolnikom dostęp do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. A właśnie trwa kampania dopłat rolnych na 2020 rok. Bez pomocy doradców rolnicy sami nie zdołają złożyć wniosków w komputerowym systemie. Na razie jest decyzja o wydłużeniu o miesiąc terminu na składnie wniosków.

Do 15 kwietnia rolnicy mają termin na składnie do ARiMR oświadczeń potwierdzających brak zmian we wniosku o dopłaty rolne w porównaniu do ubiegłego roku. Zgodnie z przepisami powinni to zrobić osobiście lub przesłać takie oświadczenie pocztą.

Osobiście już nic nie zrobią, bo powiatowe biura Agencji zostały zamknięte dla interesantów. O ile rolnicy, którzy nie zmienili nic w uprawach, mają możliwość przesłania oświadczenia pocztą, to w kłopocie są pozostali gospodarze. Od minionego poniedziałku, 16 marca, ruszyła kampania składania wniosków o dopłaty na 2020 rok. I chociaż od dwóch lat wnioski o dopłaty przyjmowane są tylko za pośrednictwem internetowej platformy, to rolnicy bez pomocy doradców z Agencji sami nie poradzą sobie ze złożeniem dokumentów. System nie jest zbyt intuicyjny, łatwo o pomyłkę lub pominięcie istotnych danych, które mogą potem rzutować na przyznanie i wysokość dopłat.

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Nowego Tygodnia.

Zmiana wielkości czcionki