Włodawa. Zadłużonego szpitala nie stać na podwyżki. Potrzebuje wsparcia

Od 1 lipca lekarze i pielęgniarki, przynajmniej w teorii, zarabiają więcej. Tak wynika z ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Problem w tym, że wiele szpitali – w tym Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej we Włodawie – pieniędzy na podwyżki nie ma.

Z problemami finansowymi borykają się głównie szpitale powiatowe. Aż 134 placówki z całego kraju zgłosiły do Związku Powiatów Polskich, że nie będą w stanie zrealizować podwyżek dla medyków w stu procentach. Dodatkowe środki na wynagrodzenia dla lekarzy i pielęgniarek zostały ujęte w aneksach do umów, które placówkom zdrowia przekazał Narodowy Fundusz Zdrowia.

Szpital we Włodawie aneks podpisał. Nie miał wyboru, jeśli placówka ma nadal funkcjonować i leczyć pacjentów. Pracownicy medyczni nie dostali jednak gwarantowanych ustawą pieniędzy.

– Zaproponowany przez NFZ wzrost kontraktu dla naszego szpitala na drugie półrocze bieżącego roku nie zapewnia pieniędzy ani na podwyżki dla pracowników, ani nie pokrywa wzrostu cen towarów i usług oraz kosztów energii, które ponosimy – tłumaczy dyrektor włodawskiego SPZOZ Teresa Szpilewicz.

Narodowy Fundusz Zdrowia zaproponował szpitalowi 1 mln 742 tys. złotych, co daje 290 tys. złotych miesięcznie. To kropla w morzu potrzeb, bo taka kwota stanowi tylko niewiele ponad 10 procent szpitalnego zapotrzebowania. Żeby szpital we Włodawie mógł funkcjonować i wypłacać pracownikom podwyżki musiałby dysponować kwotą 8 mln 742 tys. złotych (1 mln 457 tys. złotych miesięcznie).

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Super Tygodnia.

1 Komentarz do "Włodawa. Zadłużonego szpitala nie stać na podwyżki. Potrzebuje wsparcia"

  1. Wspierac

  2. zabrać samorzondowcom wynagrodzenie za nie udolność w zarządzaniu a kasę przekazać na szpital

  3. Ja tylko przypomne ze starosta to pan Andrzej Romanczuk a dyrektorka to pani Teresa Szpilewicz. Tak wspanialego duetu zarzadzajacego szpitalem jeszcze w historii nie bylo. Rece same skladaja sie do oklaskow

  4. grabarze szpitala.

  5. podaj nazwiska z zaarządu powiatu to publiczna wiadomosc

  6. nie udolna władza powiatu koniec z tym rozliczyć
    Mariusz liczymy na ciebie

  7. Pani Teresa jest już emerytką i nadal zarządza szpitalem. Jeśli Pani nie jest w stanie realizować zapisów ustawowych (podwyżki) to może czas na odpoczynek na emeryturze. Może nowy menadżer będzie miał inną koncepcję zarządzania i tym samym szpital nie będzie popadał w stagnację.

  8. A tak naprawdę o co wam chodzi?: o podwyżki dla pracowników, czy o ewentualnych pacjentów?
    Cóż, z pustego to i Salomon…

  9. …. to Salomon niechby pilnował kasy ( koszty) to by miał z czego nalać. Tu potrzeba dokładnej niezależnej analizy / zbadania gospodarowania środkami publicznym w ostatnich latach czyli RIO.

  10. Dobrze mówisz. Wybieraliśmy radnych do Rady Powiatu. Popytaj “swojego” co z kontrolą wydatkowania publicznej kasy. Problem podobno dotyka nie tylko włodawskiego szpitala. Gdyby byli lekarze, może wlodawiacy walczyliby o szpital. Nie ma kto leczyć u nas, taka jest prawda i nie ma potrzeby walczyć o zakład pracy generujący olbrzymie koszty.

  11. … zamknąć, zlikwidować. Jak wiesz to też koszty. A powiat ma na to kasę? Odprawy. Na koniec odprawić posłów – radnych “greckich” co nic nie mogą. Poczytaj ustawę. Nie jest tak prosto cos zlikwidować. O kosztach nie dyskutuj – sam wiesz ile generuje administracja w szpitalu. Inna sprawą jest też , że w ostatnich 21 latach było złe naliczane procedury. Ale to zasługa czerwonych, zielonych i czarnych. Pytanie zasadnicze : czy powiat chce ? mieć szpital . Bo jeśli nie to po co powiat? A jeśli chce to w jakim kształcie ? I to jest pytanie do lokalnych polityków przed wyborami. Obecni mamią, nie mając wizji. To trzeba obywatelom powiedzieć – nie uważasz?

  12. Uważam. Tylko, że lekarzy brak!

  13. dobra teza! a czy wiesz dlaczego brak? Dlaczego paru ukraińców lekarzy specjalistów uciekło? to nie tylko kwestia tzw. kasy. Pracują w innych szpitalach w Polsce.

  14. Pewnie mają możliwość podnoszenia kwalifikacji tj bliżej dużych ośrodków akademickich by robić specjalizacje

  15. wrrrrrrrrrr | 13 września 2022 at 10:10 |

    Problemy szpitala(i), to kwadratura koła. Pytanie: gdyby np szpital miał do dyspozycji, powiedzmy 10 mln miesięcznie, to kiedy zaczęłyby się problemy takie jak obecnie? Za 3 lata?

  16. Z tą dyrekcją szpital nigdy nie wyjdzie z długów a starosta lubi tę panią dyrektor i tak to się kręci

  17. A remonty wyremontowanych oddziałów wciąż trwa. A dług rośnie.35 mln.

  18. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content