Wielodniowa wycieczka w górach – jak się przygotować?

Znaleźć w Polsce można góry tak piękne, że samo patrzenie na nie zapiera dech i daje ogromną satysfakcję. Pragniesz znaleźć się na szczycie? Chłonąć przestrzeń między ziemią a niebem? Jesteś początkującym górskim wędrowcem i nie wiesz jak bezpiecznie spełnić to marzenie?

Warto poznać najważniejsze zasady obowiązujące na etapie planowania jak i zdobywania gór i wędrowania po nich. 

Góry potrafią niejednego zaskoczyć. Nagłe zmiany pogody, burze, ulewne deszcze, skwar lejący się z nieba, silny wiatr czy mgła ograniczająca widoczność to nieodłączny element górskich wypraw nawet latem. Odpowiedzialne i precyzyjne przygotowanie zwiększa komfort wędrówki, chroni przed zaskakującymi i niekiedy niemiłymi niespodziankami. Głos rozsądku podpowiada, aby zwrócić uwagę nawet na te najbardziej oczywiste i banalne zasady, aby na szlaku czuć się pewnie i bezpiecznie, czerpiąc z wycieczki jak najwięcej. 

Góry dla początkujących 

Podstawowa kwestia – pomyśl o swojej kondycji i formie. Określ swoje możliwości, od których zależy dokąd dotrzesz sprawnie, co pozwoli wytypować góry, w które się wybierzesz. Pamiętaj – niższe pasma gór nie muszą wcale oznaczać mniejszych wrażeń, a góry i tak zweryfikują bardzo szybko nasze umiejętności i siły. Po tej decyzji, czas na szczegółowe zaplanowanie i wybór trasy. Zapoznaj się z jej długością, poziomem trudności i szacowanym czasem potrzebnym do przejścia. Może warto rozważyć nocleg w schronisku po drodze? Ważną rolę gra tu pora roku ze względu na długość dnia i ilość godzin, kiedy jest jasno i bez problemu będziemy mogli szlak pokonywać, a w górach zmrok zapada szybko. Warunki pogodowe będą równie istotne przy planowaniu. Inaczej wygląda marsz w letnim skwarze, gdzie należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu, a jeszcze inaczej zimą, gdy oblodzenia na szlaku spowolnią nasze tempo. 

Czas na plecak. Spakowany w przemyślany sposób w czasie wycieczki, nawet tej jednodniowej, będzie naszym najlepszym przyjacielem. Ma być wygodny, aby ramiączka nam nie ciążyły w trakcie kilkugodzinnego marszu. Warto mieć do niego pokrowiec chroniący od ulewy. Buty bezkompromisowo górskie, najlepiej za kostkę i wodoodporne. Pamiętaj – właściwy wybór butów da Ci szansę przemierzenia wygodnie długich kilometrów, te niedopasowane zaś mogą każdą wędrówkę uprzykrzyć. W górach pogoda szybko może się zmienić, więc warto zaopatrzyć się w kurtkę przeciwdeszczową, czapkę, krem z filtrem i skarpety nie powodujące otarć oraz apteczkę. Miej przy sobie dokumenty, naładowany telefon i gotówkę. I najważniejsze – prowiant. Odpowiednio dostosowana ilość jedzenia i picia na konkretny dystans, dobrze sprawdzą się wysokoenergetyczne batony. 

Sudety dla każdego 

Nie istnieje w Polsce drugie takie pasmo górskie, które posiadałoby bardziej skomplikowaną budowę geologiczną. Są to stare góry i, przez występowanie licznych uskoków, podzielone na masywy. Pełno tu stromych stoków, głębokich dolin, całość tworzy urokliwą, przepiękną panoramę. Hojnie obdarzone przez naturę Sudety posiadają dwa parki narodowe – Karkonoski Park Narodowy oraz Park Narodowy Gór Stołowych, 9 parków krajobrazowych, kilkanaście rezerwatów przyrody i kilkaset pomników przyrody. 

Główny Szlak Sudecki – skarbnica wrażeń niezapomnianych 

Przez Sudety przebiega jeden z najdłuższych szlaków w polskich górach: od Prudnika w Górach Opawskich do Świeradowa Zdroju w Górach Izerskich, to prawie 440km! Więcej o nim i o innych długodystansowych szlakach górskich znajdziecie w artykule: https://mubi.pl/poradniki/dlugodystansowe-szlaki-gorskie-w-polsce/

Jego znakowanie (kolor czerwony) rozpoczęło się w 1947 r. Wtedy to powstała koncepcja Głównego Szlaku Sudeckiego. Obejmuje sobą najpopularniejsze miejscowości oraz najbardziej znane i najwyższe szczyty w Sudetach. Szlak ten bardzo różnorodny ma do zaoferowania krajobrazową wędrówkę grzbietem Karkonoszy, przedostanie się przez labirynty skalne Gór Stołowych oraz podziwianie zielonych i łagodnych ścieżek Gór Bystrzyckich i Pogórza Sudeckiego. Biegnie przez 12 masywów górskich. 

Najpopularniejszy początek na wędrówkę przez szlak jest jego zachodni kraniec, czyli Góry Izerskie z uzdrowiskiem Świeradów Zdrój. Rozpoczynając od podejścia do schroniska na Stogu Izerskim podążamy grzbietem masywu schodząc do Szklarskiej Poręby z efektownym Wodospadem Kamieńczyk i Halę Szrenicką, ku Śnieżce. Tym samym już na starcie można zdobyć dwa koronne szczyty Polski (Śnieżkę w Karkonoszach i Wysoką Kopę w Górach Izerskich), o czym więcej w artykule: Korony górskie w Polsce.

Widokowe, kameralne i bardziej zalesione góry Rudaw Janowickich prowadzą nas dalej ku Górom Kamiennym, gdzie co chwilę czekająna nas strome zbocza. Tu wytchnienia warto szukać w schronisku Andrzejówka. Góry Kamienne to skarbnica historii dla jej miłośników wraz z podziemnym miastem Osówka, kompleksami z czasów III Rzeszy i licznymi podziemnymi sztolniami. Niedaleko stamtąd do Gór Sowich, gdzie w Srebrnej Górze trafiamy do Twierdzy Srebrnogórskiej, by potem wejść do Kotliny Kłodzkiej. 

Szlak prowadzi dalej przez Góry Stołowe z fantazyjnymi labiryntami i formacjami skalnymi oraz Szczelińcem i Błędnymi Skałami, zahacza o zbocza Gór Orlickich i przecina grzbiet Gór Bystrzyckich ze schroniskiem Jagodna, po czym mijając Międzygórze wspina się na Śnieżnik. Za Lądkiem Zdrój Góry Złote i kopalnia złota w Złotym Stoku, a stąd już tylko Góry Opawskie nad Głuchołazami i zejście leśnymi ścieżkami lasów Prudnickich do Prudnika. 

Główny Szlak Sudecki to nieocenione połączenie przyrodniczej wędrówki z poznawaniem historii i ciekawych miejsc. 

Skip to content