Uważajmy na internetowych oszustów

Ich ofiarą w ostatnim czasie padł mieszkaniec Włodawy. Mężczyzna zamówił na portalu ogłoszeniowym telefon i wpłacił pieniądze na wskazane konto. Niestety od tego czasu kontakt ze sprzedającym się urwał, a towaru do tej pory nie otrzymał. Policjanci prowadzą w tej sprawie dochodzenie oraz apelują o rozwagę przy zakupach z niepewnego źródła.

Wczoraj do włodawskiej komendy zgłosił się mieszkaniec miasta, który powiadomił, że został oszukany. Mężczyzna pod koniec maja na jednym z portali ogłoszeniowych znalazł ofertę sprzedaży telefonu komórkowego. Po nawiązaniu kontaktu telefonicznego ze sprzedawcą wpłacił umówione 350 złotych przelewem na wskazane konto. Niestety od tego czasu kontakt ze sprzedającym się urwał, a włodawianin telefonu nie otrzymał do tej pory.

Sprawę wyjaśniają policjanci włodawskiej komendy i apelują o zachowanie zdrowego rozsądku i ostrożności podczas robienia zakupów za pośrednictwem Internetu. Przypominamy, że zapłacenie za towar i nieotrzymanie go to oszustwo, za które kodeks karny przewiduje karę nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Niewątpliwie zakupy w sieci są bardzo wygodną i popularną formą dokonywania transakcji. Jednak i tutaj możemy zostać oszukani przez nieuczciwych sprzedawców. Robiąc zakupy przez Internet należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • korzystać ze sprawdzonych sklepów i ofert,
  • weryfikować rzetelność sprzedawcy, sprawdzać komentarze na jego temat;
  • uważać na ”super okazje”, zbyt niska cena może sugerować ryzyko oszustwa;
  • gromadzić korespondencję ze sprzedającym – w przypadku oszustwa będzie ona dowodem kontaktów.

Jeśli jednak mimo przestrzegania zasad ostrożności padniemy ofiarą internetowego naciągacza należy zgłosić to do najbliższej jednostki policji.

Sierżant sztabowy Elwira Tadyniewicz
KPP Włodawa

Zmiana wielkości czcionki