Uhonorują krwiodawców?

Do włodawskiego ratusza wpłynęło pismo w sprawie nadania nowo wyremontowanemu parkowi przy ul. Kościuszki imienia Honorowych Dawców Krwi. Czy Włodawa będzie trzecim w Polsce i pierwszym w województwie lubelskim miastem, które w ten sposób uhonoruje krwiodawców? O tym zdecydują radni.

Bez wątpienia Honorowi Dawcy Krwi to codzienni bohaterowie ratujący nasze zdrowie i życie, a współczesna medycyna bez krwiodawców nie mogłaby istnieć. Dlatego tak ważne jest uhonorowanie działalności i pamiętanie o krwiodawcach na co dzień – czytamy w uzasadnieniu wniosku podpisanym przez Prezesa Oddziału Rejonowego PCK we Włodawie Tomasza Orzeszko.

Pomysł nadania imienia Honorowych Dawców Krwi nowo wyremontowanemu parkowi przy ul. Kościuszki bardzo spodobał się burmistrzowi Włodawy Wiesławowi Muszyńskiemu, który również jest aktywnym krwiodawcą.

– Na włodawskich krwiodawców zawsze można liczyć. Licznie uczestniczą w różnego rodzaju zbiórkach krwi, w trakcie których dzielą się najcenniejszym darem życia. Aktywnie angażują się również w promocję krwiodawstwa. Niejednokrotnie podczas sesji Rady Miejskiej we Włodawie miałem przyjemność wręczania krwiodawcom podziękowań i wyróżnień przyznawanych przez lubelski PCK i RCKiK. Sam również jestem honorowym dawcą i wiem jak cenna jest krew. Dlatego też bardzo ucieszył mnie ten wniosek. Przygotujemy stosowną uchwałę, którą przedłożymy radnym. Jestem przekonany, że zostanie ona przyjęta i Włodawa stanie się trzecim w Polsce i pierwszym w województwie miastem, które w ten sposób uhonoruje dawców – mówi burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.

Dotychczas posiadaniem parku imienia Honorowych Dawców Krwi mogły się szczycić Działdowo i Mielec. Co ciekawe na Lubelszczyźnie nie ma jeszcze takiego parku, więc Włodawa ma szansę być w tej kwestii prekursorem. Autorzy wniosku rozpoczęli również zbiórkę podpisów pod wnioskiem.

– Zachęcamy wszystkich dawców do wizyty we włodawskim punkcie krwiodawstwa. Ze względu na sytuację epidemiczną w naszym kraju krew jest potrzebna jak nigdy dotąd. Przy okazji po donacji zachęcamy do złożenia podpisu poparcia pod naszym wnioskiem – apeluje T. Orzeszko.

UM Włodawa

1 Komentarz do "Uhonorują krwiodawców?"

 1. Z całym szacunkiem do krwiodawców ale co ma piernik do wiatraka?

 2. I potem teksty: Gdzie ci tak nos rozkwasili ? W Parku Krwiodawców … 😉

  • a jak dostaniesz w twarz na skwerku sybiraków czy skwerku ofiar zbrodni katyńskiej to już ci nie przeszkadza?

 3. Wspaniały pomysł! Ludziom, którzy oddają honorowo krew, winniśmy wdzięczność. Swoją bezinteresowną postawą ratują zdrowie i życie wielu osób. Nadanie imienia parkowi (jeśli dojdzie do skutku) będzie pięknym wyrazem szacunku dla krwiodawców.
  Myślę, że każdy, komu kiedyś krew uratowała zdrowie lub życie najbliższych uzna to za doskonały pomysł.
  Ja jestem na TAK.

 4. Potem napiszą: W Parku Krwiodawców, krew się leje

  • Nie ma jak znaleźć rzeczowy argument…
   Mogą też napisać “Przydzwonili mu w parku pod cerkwią”. W mnogości głupawych napisów oba (nawet jeśli się znajdą) znikną w tłumie.
   A może zróbmy takie zawody: piszmy najgłupsze rzeczy, związane z różnymi nazwami ulic/osiedli/parków/skwerów we Włodawie, jakie zdołamy wymyślić. Przy okazji zobaczymy, co się uchowa bez kpin. Całej reszcie trzeba będzie zmienić nazwy (na wszelki wypadek: ta propozycja to żart).

 5. Banda pseudo ynteligentow myśli że ma monopol na pomysły i tym razem czepia się krwiodawców. Nie trzeba być doktorem ekonomii żeby wiedzieć jak ważna jest krew ale jak ktoś uzurpuje sobie prawo do oceniania i krytykowania wszystkiego i wszystkich to potrafi się nawet takiej inicjatywy dopiero…

  • Jestem honorowym dawcą.. a właściwie dawczynią krwi i nie czuję aby ktoś się czepiał krwiodawców jako takich. Przykrym jednak jest fakt, że warczymy na siebie z byle powodu.. Ludzie, przecież ten park zawsze będzie “Kasztanowy” czy nada mu się nazwę “Honorowych..”, czy “Dziesięciolecia..”, czy “Kubusia Puchatka”… Jakaś tabliczka kiedyś tam stanie, ale w sercu każdego Włodawianina będzie on “Kasztanowy” lub “przy Cerkwii”, lub “Pod Żulem” jak już kto woli. Powiedzcie, czy naprawdę nie umiemy normalnie rozmawiać? Bez wytykania sobie wszystkiego? Wydaje mi się, że każdy kto zabiera głos w sprawie naszego miasta chce dla niego dobrze. Różnią się nasze poglądy odnośnie “dobrze”, dla jednego środowiska znaczy to więcej zieleni, dla innego infrastruktura…ale to wszystko można pogodzić. Nie chlapmy na siebie błotem, lub co gorsza kupą. Po co? Mało nam szamba zapewnia władza? Jeszcze sami sobie dokładamy? To jest tylko nazwa.. tak jak nadaje się dzisiaj nazwy drzewom, czy ktoś wszczynał protesty w związku z tym? Proponował inne imiona niż zaproponowane przez pomysłodawców? Szanujmy siebie nawzajem.. Rozmawiajmy, ulepszajmy pomysły. Nikt nie chce ukraść tego parku, wyciąć go, przesadzić.. To tylko tabliczka, nie ta..to będzie inna. Pewnie ciekawsza, może podnosząca ciśnienie bardziej niż ta zaproponowana teraz.

 6. Nie raz oddawałem krew i uważam, że ani park ani żadna ulica (biorąc pod uwagę, jak o takie miejsca dbamy i jak je szanujemy) nie powinna nosić nazwy Honorowych Dawców Krwi. Natomiast gdyby w tym parku stworzyć miejsce poświęcone, dedykowane, Honorowym Dawcom Krwi, z ciekawie i niebanalnie zaprojektowaną zielenią, którą na wiosnę ktoś by przycinał, latem podlewał, jesienią uporządkował a zimą odśnieżał, w ten sposób pamiętając o ludziach, którzy dzielą się z innymi tym co najcenniejsze, byłoby najlepiej.

 7. Oddałem ponad 40 litrów pełnej krwi, nadal zresztą regularnie to czynię. Po co to robię? Bo mnie nie ubędzie, akomuś się może przyda. Nie oczekuję w związku z tym żadnych honorów ani fety. Jedynie trochę ludzkiej życzliwości. Jeden raz w życiu bedąc w atece, w której ustawiła się spora kolejka i bardzo się spiesząc, pozwoliłem sobie na skorzystanie z jednego z z przywilejów, jakim jest obsługa poza kolejnością. O czym wcześniej uprzejmie poinformowałem oczekujących i okazałem legitymację. Lekarstwa kupiłem ale gdyby ludzki wzrok mógł zabijać, padłbym na podłogę apteki i to nie raz a razy kilka. Drugi raz już tego będu nie popełnię…

 8. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.