Uczuciowe stacyjkowo w bibliotece

W piątkowe przedpołudnie, 10 marca odwiedziły nas pięciolatki z Przedszkola Miejskiego nr 1 we Włodawie. Dzieci wraz z wychowawczynią, panią Elżbietą Wysocką przyszły do Oddziału dla Dzieci, by porozmawiać o uczuciach i emocjach. Wesołym i uśmiechniętym przedszkolaczkom nie obce są tęsknota, najczęściej za rodzicami oraz smutek, bo każdy może mieć gorszy dzień. Powiedzieliśmy sobie też o tym, co nas przestrasza i powoduje, że jesteśmy zagniewani. Otóż moi goście najczęściej boją się wilków, mumii i zombie, te ostatnie były widziane we Włochach pod WarszawąPuszcza oczko

Przedszkole Miejskie nr 1, 10.03.17 r.

Do grona strachów dołączył także…dentysta. Natomiast złość wzbudza w maluszkach próba odebrania ulubionej zabawki przez kolegów. Gabryś wyznał nam, że gdy ktoś próbuje odebrać mu ukochany samolot, to chłopiec jest wówczas bardzo mocno rozgniewany. Uczucie nudy to dość dobrze znana emocja wśród pięciolatków, same przyznały, że często ją odczuwają i ciągle potrzebują dużo nowych wrażeń.

Po przeczytaniu opowieści o zazdrości (G. Kasdepke „Kocha, lubi, szanuje czyli jeszcze o uczuciach”) dowiedziałam się, że moi goście nie mają problemów z tym kłopotliwym uczuciem. Chętnie dzielą się swoimi zabawkami i zwykle obywa się bez żalu i gniewu. Natomiast po lekturze książeczki „Uczucia Maksa” (K. Zychli) i wysłuchaniu historii rannego motylka, dzieci zgodnie stwierdziły, że warto być współczującym i pomagać innym będącym w potrzebie. Uśmiech i radość to najczęstsze uczucie jakiego doświadczają moi dzisiejsi goście.

Dzisiejsza wizyta taka właśnie była, wesoła i uśmiechnięta! Zwłaszcza, gdy ruszyliśmy pociągiem w podróż po bibliotece Uśmiech Zwiedziliśmy stacje-agendy na pierwszym piętrze naszej książnicy, gdzie odkrywaliśmy kolejne minki- naklejki, zgadując emocje, które one przedstawiały. W bibliotece wszystkie stacje są uśmiechnięte lub bardzo uśmiechnięte!

Dużym zainteresowaniem dzieci, cieszyły się przygotowane na tę okazję książki traktujące o wszelkich odczuciach. Z barwnie ilustrowanych opowieści możemy dowiedzieć się, jak oswoić tajemnicze emocje. Pozytywnego poruszenia doświadczyliśmy przy rozpoznawaniu stanów emocjonalnych wykorzystując mimikę twarzy oraz przy naśladowaniu minek.

Dziękując za tę radosną wizytę zapraszam na kolejneUśmiech

Joanna Orzeszko

MBP Włodawa

Zmiana wielkości czcionki