„Tęsknota za spokojem” – wernisaż malarstwa Tadeusza Protasia

We wtorek, 21 lutego 2017 r., w Galerii Na Parterze Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie odbył się wernisaż malarstwa pana Tadeusza Protasia, artysty zrzeszonego w Stowarzyszeniu Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusza Kalinowskiego we Włodawie.

Spotkanie otworzył, przedstawiając artystę, dyrektor MBP Włodawa Jacek Żurawski, wernisaż poprowadziła Edyta Pietrzak, kierownik Działu Regionalnego MBP.

Pan Tadeusz Protaś opowiedział o swoich pasjach, ulubionych technikach i początkach przygody z malarstwem, a o jego twórczości mówił pan Jacek Sankowski, przyjaciel rodziny artysty:
„Tęsknota za spokojem. Talent objawia się w różnych okolicznościach, w różnym miejscu, a niekiedy w najmniej spodziewanym czasie… Niektórzy – jak w biblijnej przypowieści – pomnażają dobro, w które zostali wyposażeni, inni nigdy nie odkrywają go przed światem.

Kilka lat temu Tadeusz Protaś, wieloletni funkcjonariusz Zakładu Karnego we Włodawie, podjął decyzję o odejściu na zaopatrzenie emerytalne. Służba w tej formacji wymagała twardości fizycznej i hartu ducha. Nie można być zbyt wrażliwym za więziennym murem, gdzie zdecydowanie dominuje rozbuchany męski testosteron. Trudno jest w takich warunkach pielęgnować artystyczną wrażliwość…

A jednak – kilka lat „nowej drogi życia” pokazuje, że dusza artysty nie ginie… może ją przyćmić proza życia, konieczność utrzymania rodziny, praca, wychowanie dzieci… Jednak w pewnym momencie pasja powraca ze zdwojoną siłą. W nowych warunkach staje się wręcz sposobem życia i sposobem na nowe życie.

Znajomi Tadeusza znają go jako spokojnego, skromnego, uczynnego człowieka. Dla wielu z nich jego prace i zdolności są zaskoczeniem, gdyż przez lata niewielu nawet wiedziało o jego artystycznych zdolnościach. Niektórzy jednak pamiętają początki tworzenia różnymi technikami, od kredki… począwszy.

Generalnie w jego twórczości dominuje olej na płótnie, a więc klasyczne malarskie rozwiązanie.

Wydaje się, że twórczość Tadeusza Protasia jest tęsknotą za spokojem. Lata życiowych doświadczeń i dynamizmu w służbie odcisnęły mimowolnie swe piętno właśnie tęsknotą za naturą, spokojem, ciszą, dobrym ludzkim światem… Las, kwiaty, zwierzęta, ale też ludzie, którzy w tym boskim planie rzeczy czynią ten świat sobie poddanym… Dlatego też obok scenek rodzajowych, krajobrazów i apoteozy piękna przyrody, pojawiają się przykłady portretów, ludzkich postaci, czy też malarstwa sakralnego. Słowem – wszystko to, co artyście w duszy gra…

Wypada się cieszyć, że zdolności i talenty skrywane przez lata, ujrzały światło dzienne, pozwalając wyrazić swoje emocje artyście, a jednocześnie podziwiać ten przekaz nam, naszej lokalnej społeczności.”

O ucztę dla ducha zadbał pan Tadeusz Protaś, natomiast o strawę dla ciała – małżonka artysty – pani Maryla Protaś – zapraszając zgromadzonych gości na osobiście sporządzony słodki poczęstunek.

W Galerii Na Parterze prezentujemy 60 obrazów olejnych pana Tadeusza Protasia. Tematyka prac jest bardzo rozległa – od portretów, poprzez kwiaty, nadbużańskie pejzaże, martwą naturę, elementy architektury aż po samochód.

Dotychczas artysta wystawiał swoje prace na wystawach:
– w kwietniu 2016 r. we Włodawskim Domu Kultury,
– od czerwca do września 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie w ramach wystawy dorobku artystycznego członków Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusza Kalinowskiego we Włodawie,
– także ubiegłego lata w niektórych ośrodkach wypoczynkowych nad jeziorem Białym,
– a w listopadzie 2016 r. w ramach wspomnianego Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej prace wystawiane były w Gminnym Ośrodku Kultury w Jabłoniu.

Wystawa w MBP Włodawa będzie czynna do połowy marca 2017 r.
Zapraszamy do zwiedzania w godzinach otwarcia biblioteki (pn.-pt. 9.30-17.00; sob. 9.00-13.00)

Edyta Pietrzak

MBP Włodawa

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wernisażu w naszej galerii
Fot. Ewa Krukowska

Zmiana wielkości czcionki