Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

19 listopada na drogi powiatu włodawskiego wyjedzie więcej patroli Policji, którzy przeprowadzą w tym dniu działania kontrolno-prewencyjne. Prowadzona akcja z okazji Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych ma na celu uświadomić wszystkim kierującym zagrożenia i konsekwencje wynikające z brawurowej i niebezpiecznej akcji. W tym dniu kierujący muszą liczyć się z częstszymi kontrolami drogowymi oraz zdecydowaną reakcją mundurowych na rażące zachowania przeciwko bezpieczeństwu na drodze.

Wypadki drogowe to globalny problem, bowiem codziennie na świecie ponad 3 tys osób ginie w wyniku tych zdarzeń, a ok. 15 tys. Nie odzyska już nigdy pełnej sprawności. Dlatego w tym roku 19 listopada odbędą się ogólnopolskie działania z okazji Światowego Dnia Ofiar Wypadków Drogowych.

Wspominanie ofiar tych najpoważniejszych zdarzeń drogowych ma już długą tradycję. Pierwszy raz był obchodzony w 1993 r. Inicjatywa ta została również poparta przez Papieża Jana Pawła II. W 2005 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rezolucję ustanawiającą trzecią niedzielę listopada, jako Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych (World Day of Remembrance for Road Cash Victims).

W tym dniu także włodawscy policjanci przeprowadzą działania kontrolno-prewencyjne w celu przeciwdziałania wypadkom drogowym. Celem akcji będzie przede wszystkim zobligowanie kierujących pojazdami do przestrzegania przepisów ruchu drogowego.  Muszą oni liczyć się z częstszymi kontrolami drogowymi oraz zdecydowaną reakcją mundurowych na rażące zachowania przeciwko bezpieczeństwu na drodze. Inicjatywa ta również ma wpłynąć na wyobraźnię kierujących poprzez uświadomienie im zagrożeń oraz konsekwencji wynikających z niebezpiecznej jazdy.

Od stycznia 2017 roku na drogach województwa lubelskiego doszło do 987 wypadków w następstwie, których 111 osób zostało zabitych, a 1166 doznało obrażeń. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drodze to nasza wspólna sprawa, a obchodzony dzień to wyraz pamięci dla wszystkich poszkodowanych.

E.T.

KPP Włodawa

Zmiana wielkości czcionki