Stop dla łupka

We Włodawie powstał Społeczny Komitet Mieszkańców Miasta „Stop dla łupka we Włodawie”. Jego dwie inicjatorki – Elżbieta Wołoszun i Katarzyna Wojtal – w ciągu zaledwie dwóch godzin zebrały pod protestem ponad sto podpisów, a kolejnych przybywa w równie ekspresowym tempie. Bo łupka we Włodawie nie chce nikt.

 

W ubiegłym tygodniu obydwie społeczniczki odwiedziły starostę włodawskiego, przekazując mu pismo, w którym czytamy m.in. „Nowo powołany Komitet jest inicjatywą obywatelską mieszkańców Miasta Włodawy, którzy uważają, że jest to niewłaściwy sposób zagospodarowania terenu, który na zawsze zniszczy potencjalne korzyści, jakich dostarczyć może wspomniany obiekt, a co najważniejsze istnieje realne ryzyko zanieczyszczenia wód podziemnych, jak również zniszczenie miejsca kilku chronionych gatunków ptaków oraz płazów. Ponadto transport miliona ton łupka zdewastuje nawierzchnię drogi krajowej nr 82 Włodawa – Lublin.

Konsekwencją jest również to, że nasz region stanie się mniej atrakcyjny turystycznie. Warto dodać, że turystyka stanowi główny potencjał rozwoju gospodarczego jak również jest źródłem miejsc pracy w tej okolicy. W mieszkańcach naszej gminy niewątpliwie tkwi olbrzymi potencjał. Mieszkańcy są świadomi swoich praw, mają poczucie odpowiedzialności za rozwój miasta Włodawy i terenów będących jego otuliną. Pozytywne zaopiniowanie przez Burmistrza Włodawy projektu „Projekt rekultywacji wyrobiska po kopalni kruszywa „Włodawa I” z wykorzystaniem odpadów wydobywczych z kopalni Lubelski Węgiel „Bogdanka S.A.” wywołało wielki niepokój o bezpieczne egzystowanie we Włodawie. Społeczny komitet wnioskuje o niewydawanie zgody na zasypanie wyrobiska odpadami pokopalnianymi pod pretekstem rekultywacji terenu, ani na żadną ingerencję dewastującą opisany obiekt”.

Dalszy ciąg wiadomości znaleźć można na stronie Nowego Tygodnia.

53 komentarzy "Stop dla łupka"

 1. (G)łupek!!!!!!!!!!!!

 2. Gdyby mi K…. to i na pis bym zaglosowal

 3. No to teraz będziemy mieli wysyp hien, próbujących zyskać na kampanii antyłupkowej. A tak naprawdę jedyną teraz osobą, która może to zablokować jest jedynie starosta Romańczuk.

 4. ktoś wzioł w łape

 5. Referendum !!!!!!!!

 6. a co z łupkiem który juz wiele lat leży na terenach obok działek nad włodawką też była dewastacja dróg , były protesty a łupek wwieziono

 7. to Naczelnik komunista Franciszek Gruszkowski wwiózł łupek na błonia nad Włodawką

 8. Sprawa dla CBA

 9. co kieruje wodzirejem, że wydał pozytywną opinię na zwiezienie tego odpadu do miasta?

 10. włodawianka | 13 lipca 2016 at 23:29 |

  Dzisiaj podpisałam z całą rodziną sprzeciw mieszkańców przeciwko odpadom łupka we Włodawie, nasi włodarze zostali wybrani przez nas więc niech się zastanowią nad swoimi decyzjami, a ja czytam w gazecie że Burmistrz musiał wydać decyzję pozytywną pozwalającą na przywiezienie odpadów łupka a jako mieszkaniec Wiesław Muszyński jest przeciw. Czyli to nie ta sama osoba bo czegoś nie rozumiem jakieś rozdwojenie jaźni u burmistrza, najzwyczajniej hipokryzja!!!!!

 11. Czyż nie wiecie, że Wodzirej to dwulicowiec. Najpierw był apolitycznym burmistrzem z SLD. Teraz jest za a nawet przeciw. HIPOKRYZJA.

 12. Może wodzirej ma jakiś cel w zwiezieniu łupka do Włodawy, o którym nie chce mówić?

 13. Zamiast chleba będzie łupek

 14. Przewodniczący Wiesławie, kto Wam nakazał zwozić łupek do piaskowni, kto, a może co za tym się kryje, kto przetał ci ścieżki?

 15. Zachęta zapewne jakąś była. Kompromitacja. Lepiej przechylac to na imprezach. Zero inwestycji. ZERO NOWYCH MIEJSC PRACY.

 16. Ta kadencja jest najgorsza w historii Włodawa.

 17. Ale co wodzirej się wybawi to jego. Nie ważne inwestycje, gdy najważniejszą inwestycją w mieście będzie zwózka łupka.

 18. Mariusz daj spokój …

 19. Co nato radni kamieni na bruk potrzebują Wstyd tomku

 20. Ja tam obrońcą burmistrza na codzień nie jestem ale z tym łupkiem to go nieźle poprzednik wystawił. Sprzedał kopalnię pod łupek ewidentnie a potem skulił ogonek jakby nigdy nic. To jedno a drugie śmieszą mnie takie niby społeczniczki jak Wołoszun i Wojtalowa. Jedna jest radną druga startowała z PiS do rady i udają, że nie ma w tym polityki tylko społeczniczki dię znalazły. Próbują ewidentnie zbić kapitał polityczny żeby wypromować się przed następnymi wyborami.

 21. A burmistrz stwarza nowe miejsca pracy, a jakże! Dla swoich.

 22. co za ściema z tym poprzednikiem.jak poprzednik chciał zostawić na następną kadencję 8,5 miliona złotych to wodzirej wiedział co zrobić by się pozbyć tych pieniędzy, a dzisiaj raptem nie wie jak pozbyć się łupka.
  dziwnym trafem rządziło sld był łupek, ponownie rządzi sld i znów jest łupek.

 23. Słyszałem że radni pisowscy chcieli zbierać podpisy przed likwidacją gimnazjów, czyli swoich miejsc pracy, czyżby prezes obiecał im nowe stołki bo nie zbierają …

 24. zastanawiające | 16 lipca 2016 at 15:02 |

  Przecież kopalnię sprzedano w 2011 r., gdy wodzirej był radnym więc czemu wówczas nie dopytywał jak zostanie zagospodarowany ten teren po zakończeniu eksploatacji? Dzisiaj potrafi swą nieudolność zwalać jak nie na poprzednika, to na brak środków unijnych, a miasto oprócz łupka nic dzięki jego “rządom” nie zyskało.

 25. A innych radnych wtedy nie było, nie pytali ? A może pytali i nie dostali odpowiedzi ?

 26. Temat można rozwiązać bardzo prosto. Zlecić ekspertyzę i wykazać, że skład łupka jest szkodliwy. Podejrzewam, że jakaś ekspertyza już jest ale tu ważne kto płaci i jaki “zamawia” wynik tej ekspertyzy. Niech Starosta zamówi ekspertyzę i wykaże szkodliwość zwłaszcza w miejscu oddziaływania na ujęcia wody i po herbacie…

 27. Łupek jest z kopalni, to co górnicy są napromieniowani ? Bzdura.

 28. Starosta powinien przyjrzeć się Młodzieżowemu Domowi Kultury. Podobno tam spotykają się działacze PiS ? A czy płacą za wynajęcie sali ? I ile ?

 29. Tylko glupek zwozi lupek!

 30. raczej przedsiębiorczy

 31. O ile pamiętam były takie ekspertyzy gdy Francesco zwoził łupek. Było ich kilka. Niestety żadna nie potwierdzała szkodliwości łupka i dlatego mamy go na błoniach.

 32. szkodliwy to jest MDK i Liceum siedliska Pisuarów. Starosto do dzieła, miej jaja i zrób porządek.

 33. Od roku 2000 w Unii Europejskiej obowiązuje Ramowa Dyrektywa Wodna 2000/60/WE (RDW, 2000), której głównym celem jest zapewnienie ochrony wód oraz osiągnięcie do roku 2015 dobrego ich stanu. Realizacja tych zadań wymaga identyfikacji zagrożenia, oceny jego wpływu na środowisko i tam gdzie jest to konieczne podjęcie działań remediacyjnych, tak aby w założonym zakresie i terminie osiągnąć cele środowiskowe – dobry stan chemiczny wód.
  Polska jako największy producent węgla kamiennego w Unii Europejskiej wytwarza rocz¬nie największą ilość odpadów stanowiących potencjalne lub realne zagrożenie dla środowiska. Dyrektywa 2006/21/WE w sprawie gospodarowania odpadami pochodzącymi z przemysłu wydobywczego zgodnie z art. 4 zobowiązuje Państwa Członkowskie do podjęcia niezbędnych środków, aby odpady wydobywcze były „zagospodarowywane bez zagrażania zdrowiu ludzkiemu oraz bez stosowania procesów lub metod, które mogłyby szkodzić środowisku, w szczególności bez ryzyka dla wody…”.Krótka informacja ….

 34. Wodzirej ma opinię, którą zamówił i za którą zapłacił, i będzie zwoził łupek, i nikt mu w tym nie przeszkodzi nawet jakaś unijna dyrektywa.

 35. Dlatego Starosta powinien mieć swoją opinię, za którą zapłaci i nikt łupka do Włodawy woził nie będzie 🙂

 36. Założę się też że w opinii don Franczeska wykazane są wysokie stężenia pierwiastków, które zagrażałby wodom pitnym gdyby na błoniach na nie oddziaływały. Niby po co są zamontowane tam piezometry ??? Na marginesie ciekawe kiedy ostatnio ktoś do nich zaglądał ???

 37. Mieszkaniec | 19 lipca 2016 at 14:21 |

  Włodawiacy !!!
  Pomijam sprawę ekologii – bo się na tym nie znam, niech ci co wiedzą lepiej zabierają głos w tej sprawie. Mnie interesuje jedno, droga do Lublina, która to jest jedyną drogą z Włodawy do jakiejkolwiek “cywilizacji”. Lublin dla Włodawiaków jest bramą do Europy. Szkoły i uczelnie, lotnisko, zaopatrzenie, kino, teatr, koncerty i inne atrakcje. Większość z nas i nasze dzieci jeżdżą do Lublina bo miasto to jest częścią naszego życia. Jeżeli tą drogą przejedzie 50 tyś ciężarówek wypełnionych 20 tonami łupka to co z niej zostanie ? Czy chcecie wydawać swoje ciężko zarobione pieniądze na naprawę własnych samochodów uszkodzonych na “dziurawej” drodze ? O ile wzrośnie niebezpieczeństwo wypadku z powodu złego stanu nawierzchni ? Ilu niewinnych ludzi straci w nich życie ? Kto logicznie myślący pozwoli aby “podcinać gałąź na której się siedzi”. Zaprotestujmy wszyscy przeciwko arogancji władz naszego miasta, którzy to nie dość że zostali wybrani oszukując nas mieszkańców to jeszcze chcą w majestacie prawa zwieść nam odpady które to powinna zagospodarować gmina mająca kopalnię na własnym terenie. To nie Włodawa dostaje kolosalne pieniądze z podatków płaconych przez kopalnię. Na łupku zarobi jedynie właściciel kopalni piasku i Ci co mu na to pozwolili.

 38. wlasnie jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniadze, a za lupek dostaje sie niezla sumke,wlasnie tylko kto dostanie w tym przypadku?

 39. Ktoś grosz ma z łupka niech tropiciele szukają.Za to im płacą.

 40. Jak to kto zarobi? Właściciel kopalni …

 41. I jeszcze pewnie ktoś…sprawa dla ABC

 42. 1. „Węgiel zbudowany jest głównie z właściwej substancji organicznej, pewnej ilości wody, substancji mineralnej i pierwiastków. Niektóre pierwiastki śladowe mają naturalną radioaktywność. Do tych pierwiastków radioaktywnych zalicza się: uran (U), tor (Th) i ich liczne produkty
  rozkładu wliczając w to rad (Ra) i radon (Rn). Chociaż te pierwiastki są
  chemicznie mniej toksyczne niż inne składniki węgla (takie jak arsen, selen lub (rtęć), to problem jednak istnieje z uwagi na ryzyko promieniowania.”
  2. „W obrębie obniżeń Łomaskiego i Sosnowickiego oraz Równiny Łęczyńsko –Włodawskiej występują wody podziemne o bardzo dużej lub dużej podatności na zanieczyszczenie”

  To ile tego łupka przywiozą?

 43. Mieszkaniec | 20 lipca 2016 at 12:57 |

  1 mln ton

 44. W tym miejscu należy podziękować wodzirejowi za “uzdatnienie” wody pitnej i niech się głupio nie tłumaczy, że musiał wydać pozytywną opinię.

 45. Weterynarzowi trzeba dziękować bo opchnął działkę bez sprawdzenia co ma się z nią dalej dziać, a teraz nagle na sesji wielki apel do starosty żeby posprzątał gówno które sam zrobił.

 46. Dokładnie jak wyżej.
  Dodam… że w doopie jakieś akcje przeciw zwożeniu czegokolwiek bo to teren prywatny.
  Teraz tylko pozostaje kwestia załatwienia ujęcia wody ale, Sanepid jako w zasadzie prywatno-państwowa firma ma Was w doopie skoro nawet od sraczki w kranach nie są w stanie uchronić, ale za to wozi się taksówkami do chełma.
  Zryj gruz!!!

 47. Wodzirej był radnym gdy sprzedawano kopalnię, więc dziś niech nie zwala na poprzednika. Po raz kolejny udowodnił, że nie ma o niczym pojęcia, a jego żalenie się na poprzednika potwierdza tylko jego nieudolność i brak jakiejkolwiek koncepcji na zarządzanie miastem, niestety praca akwizytora ma się nijak do zarządzania.

 48. Mariusz błagam…odpuść już.

 49. To właściciel może od razu niech tam składuje odpady atomowe skoro mu tak wszystko można!? Co za głupie argumenty!

 50. Włodawa | 24 lipca 2016 at 11:17 |

  Górnicy w Bogdance wydobywający łupek są napromieniowani ! Stadion Górnika Łęczna – też napromieniowany ! Galerie Handlowe w Łęcznej – napromieniowane ! LUDZIE RATUJ SIĘ KTO MOŻE !!!

 51. To zrób sobie filtr węglowy z łupka do wody pitnej i się tym lecz ale na głowę! Smacznego!

 52. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zmiana wielkości czcionki