Wyniki Narodowego Spisu Powszechnego nie napawają optymizmem. Lubelszczyzna należy do tych rejonów Polski, które wyludniają się najszybciej. Jednak i na jej obszarze sytuacja jest zróżnicowana. Dobrze obrazuje to sytuacja w gminach Chełm i Kamień. Sprawdź, jakie tendencje występują w powiatach: chełmskim, krasnostawskim i włodawskim.
Tzw. ściana wschodnia to obszar, którego depopulacja wyróżnia się na niekorzyść w skali kraju, nawet biorąc poprawkę na ogólnopolskie tendencje. Najgorzej jest na Podlasiu, ale i Lubelszczyzna nie ma powodów do zadowolenia. W naszym regionie, obejmującym trzy powiaty województwa lubelskiego, statystycy GUS-u zaobserwowali głównie kilkuprocentowe spadki liczby mieszkańców. Co ciekawe, w przypadku niektórych naszych samorządów odnotowano też odwrotny trend.
Gminy Chełm i Kamień są jedynymi samorządami Ziemi Chełmskiej, w których w porównaniu do statystyk poprzedniego spisu powszechnego liczba mieszkańców (rezydentów, czyli osób mieszkające przez co najmniej rok) zwiększyła się. Zarówno w samym Chełmie, jak i większości pozostałych miejscowości w powiecie odnotowano kilku lub kilkunastoprocentowy spadek. Najgorzej pod tym względem wypadają gminy: Dubienka, Żmudź, Wojsławice i Leśniowice (odpowiednio -14,3%; 13,1%; 12,7% i 12.6%). W samym Chełmie ubyło 10,3% mieszkańców.
Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Super Tygodnia.
powiat do zaorania zaczęli od szpitala
prawda za orać