Seniorze, nie daj się oszukać

W ostatnim czasie na terenie województwa lubelskiego policjanci otrzymywali liczne zgłoszenia od mieszkańców dotyczące prób wyłudzenia pieniędzy metodą na tzw. “wnuczka” lub “policjanta”. Mimo wielu działań Policji we współpracy z mediami i innymi instytucjami, oszuści wciąż atakują i próbują znaleźć osoby, które są w stanie uwierzyć w nagły wypadek kogoś z rodziny czy potrzebę uczestniczenia w tajnej akcji Policji i w ten sposób stracić oszczędności całego życia. Dlatego Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

Mimo licznych zatrzymań Policji, to ciągle pojawiają się kolejni oszuści. W rozmowie telefonicznej podają się za bliskiego członka rodziny np. wnuczka, siostrzeńca, czy kogoś z przyjaciół. Przedstawiają zmyśloną historię i proszą o pieniądze. Zwykle proszą też, aby o tym nikogo nie powiadamiać. Zawsze po odbiór wysyłają kogoś “zaufanego”, bo tłumaczą że nie mogą osobiście odebrać pieniędzy. Okradziona osoba orientuje się dopiero wówczas, gdy nawiązuje kontakt z prawdziwym krewnym.

Dla wywarcia większego wrażenia oszuści coraz częściej podszywają się pod urzędnika lub funkcjonariusza jednej ze służb mundurowych. Wmawiają wówczas starszym osobom, że są funkcjonariuszami CBŚ i ich pomoc jest niezbędna do rozpracowania szajki oszustów. Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom, bo NIGDY żaden policjant czy inny funkcjonariusz nie bedzie nas prosił o przekazanie pieniędzy.

Powyższe sytuacje mogą przydarzyć się nam, naszym bliskim lub sąsiadom. Dlatego pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa i wzmożonej czujności:

  • reagujmy, kiedy widzimy że ktoś podejrzany “kręci” się w pobliżu naszego krewnego lub znajomego;
  • starajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu i zachowania osoby, która wzbudza nasz niepokój
  • zapiszmy numer rejestracyjny pojazdu, którym się porusza.

W trosce o Państwa bezpieczeństwo apelujemy, aby nie przekazywać żadnych pieniedzy osobom, które telefonicznie podają się za członków rodziny i proszą o przekazanie gotówki przez osoby pośredniczące. Nie reagujmy pochopnie na słowo: wnuczek, syn czy córka, zawsze zweryfikujmy tą informację dzwoniąc np. do innego krewnego. Pamiętajmy też o zasadzie ograniczonego zaufania do osób nieznajomych – lepiej wyglądać na osobę podejrzliwą niż stracić dorobek swojego życia.

O jakiejkolwiek próbie wyłudzenia poinformujmy Policję pod numer alarmowy 997 lub 112.

Poniżej przedstawiamy spot promujący kampanię społeczną prowadzoną przez Policję Lubelską:

“Nie daj się oszukać – Oszustom STOP”

Zmiana wielkości czcionki