Ruszyła lawina pomocy

Firmy, instytucje, samorządy, organizacje i osoby prywatne – wielkie rzesze mieszkańców powiatu włodawskiego włączyły się w pomoc uchodźcom i ogarniętej wojną Ukrainie. Zagraniczne media stawiają nas za wzór, ale trudno temu się dziwić patrząc na skalę tego pospolitego ruszenia serc i portfeli.

Każdej doby granicę w Dorohusku przekracza ok. 12 tysięcy uchodźców. W pierwszych dniach wojny na Ukrainie większość z nich zatrzymywała się w Polsce tylko na chwilę. Osoby bardziej majętne i te, które miały rodziny i znajomych na Zachodzie, traktowały Polskę jako przystanek i szybko ruszały w dalszą drogę. Obecnie do naszego kraju przybywa coraz więcej osób, które nie mają dokąd uciec. Przez punkt recepcyjny trafiają one m.in. do powiatu włodawskiego. Starostwo jest gotowe na zapewnienie ok. tysiąca miejsc stałego pobytu. Z tej liczby zajęta jest już ok. połowa. Większość z nich zapewniają hotele i pensjonaty w Okunince, ale miejsca dla uchodźców przygotowały również gminy, instytucje i osoby prywatne. We Włodawie jako pierwsi uchodźców pod swój dach przyjęli leśnicy z Nadleśnictwa Włodawa.

– Pierwsze osoby z Ukrainy pojawiły się u nas w sobotę (26 lutego) – mówi nadleśniczy Jacek Jabłoński. – Od tamtej pory przebywa u nas od kilkunastu do kilkudziesięciu osób dziennie. Jest duża rotacja, bo większość z nich planowała bądź planuje wyjazd do większych miast albo do innych krajów Europy. Zarówno panie, jak i dzieciaki zdążyły już się tu oswoić, więc same gotują, sprzątają a nawet pieką ciasta – dodaje nadleśniczy.

Jak zwykle niezawodny okazał się też Włodawski Dom Kultury. Najpierw przeprowadził zbiórkę darów dla uchodźców, a teraz organizuje codzienne zajęcia dla dzieci w wieku od 3 do 15 lat.

– Od 3 marca zapewniamy animacje, zabawy, filmy video oraz poczęstunek. Mam nadzieję, że dzięki temu dzieciaki poczują choć namiastkę normalności, a ich rodzice będą mieli chwilę dla siebie – mówi Łukasz Zdolski, dyrektor WDK.

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Nowego Tygodnia.

1 Komentarz do "Ruszyła lawina pomocy"

 1. obywatel | 10 marca 2022 at 21:06 |

  Trzeba ruszyć z lawiną postów i wyjeb…… Pomnik z Rynku, jego miejsce jest na gruzowisku

  • Za niedługo będziesz siedzieć przy fontannie koło pomniku na ławeczce po rewitalizacji Czworoboku.

 2. potrzebny mi gruz – przyjmę

 3. Pepson szto ty taki nerwowaty. Budu dobre

 4. Słyszał kto ten wybuch nad ranem ?Nie chce mi się wierzyć ,że to 200 km od nas.

 5. zamknięcie chirurgii to dywersja

 6. W przychodni przyjmują chirurdzy. Jak coś, to kłaść się w sąsiednich miastach

 7. o znów putinowski troll się odezwał uważaj bo kontrwywiad do żopu się dobierze

 8. Zacznij człowieku leczyć się, proponuję zacząć od głowy. Sądząc po poziomie wypowiedzi, i słownictwie , to ty raczej uważaj żałosny trolliku.
  Co za błazen

 9. Co to znaczy żopu?

 10. Wlodawiuk | 15 marca 2022 at 00:48 |

  Baćko nasz Bandera, Ukraina Maty, my za Ukrainu budem wojowaty!

 11. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.