Przyspieszenie procesu szczepień. Wyjaśniamy, kiedy rusza rejestracja dla osób 40+

Trwająca trzecia fala pandemii COVID-19, a także większa dostępność szczepionek sprawiają, że przyspieszamy realizację Narodowego Programu Szczepień. Przed rozpoczęciem kolejnych tur zapisów, wystawiamy e-skierowania i umożliwiamy zapisywanie się osobom 40+ i 50+, które wcześniej wypełniły formularz online na stronie pacjent.gov.pl. Obecnie zmagamy się z awarią systemu, która zostanie usunięta w najbliższym czasie. Po naprawieniu usterki, osoby w wieku 40-59 lat otrzymają telefoniczną propozycję terminu szczepienia przeciw COVID-19.

Szybsze szczepienia – zapisy dla pacjentów 40+ i 50+

W ostatnich dniach zaobserwowaliśmy mniejszą dynamikę rejestracji na szczepienia wśród osób 60+. Zwiększa się także dostępność szczepionek. Dlatego, aby efektywnie wykorzystać terminy w kwietniu i maju, zdecydowaliśmy się na udostępnienie zapisów pacjentom w wieku 40-59 lat, którzy wcześniej wypełnili formularz online na stronie pacjent.gov.pl.

„Aby nie marnowały się puste terminy, na które nie ma zgłaszających się osób powyżej 60. roku życia, podjęliśmy decyzję o uruchomieniu terminów dla pacjentów w wieku 40-59 lat, którzy zgłosili się wcześniej – w styczniu, lutym lub marcu” – poinformował szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

To nie pierwsze tego typu rozwiązanie. Dokładnie taki sposób działania podjęliśmy także w przypadku grupy 60+, a wcześniej 70+. Każdy, kto wypełnił formularz, otrzymał wcześniejszą propozycję terminu szczepienia przeciw COVID-19. Informowaliśmy o tym już w styczniu.

Zgłosiłeś chęć szczepienia? Skorzystasz z wcześniejszego terminu

Od początku namawialiśmy do zgłaszania chęci zaszczepienia się przez formularz online na stronie pacjent.gov.pl. Osoby w wieku 40-59 lat, które wysłały formularz zgłoszenia chęci zaszczepienia, skorzystają teraz z wcześniejszych terminów szczepień.

Niestety, w trakcie zapisów pacjentów 40+ wystąpiła awaria systemu rejestracji. Błąd polegał na złym wyznaczaniu terminu szczepienia pacjentom grupy wiekowej 40-49. Pracujemy nad naprawą usterki. Do momentu jej usunięcia, rejestracja dla pacjentów w wieku 40-59 lat została wstrzymana.

Co ważne, pacjenci w wieku 40-49 lat, którzy zapisali się na szczepienie na kwiecień, otrzymają automatyczny telefon z propozycją nowego terminu na maj. Termin szczepień dla pacjentów z grupy wiekowej 50-59 pozostaje bez zmian.

„Wszystkie osoby zapisane na kwiecień przez błąd systemu, dostaną propozycję terminów majowych. Otrzymają taką informację jutro. W ciągu jednego dnia naprawimy ten błąd. I oczywiście bardzo za niego przepraszamy” – dodał minister Dworczyk.

Harmonogram szczepień na kwiecień

W marcu otworzyliśmy rejestrację dla osób od 60. roku życia. W kwietniu uruchamiamy zapisy dla kolejnych roczników. Rejestracja będzie prowadzona zgodnie z harmonogramem:

 • 12 kwietnia – rocznik 1962,
 • 13 kwietnia – rocznik 1963,
 • 14 kwietnia – rocznik 1964,
 • 15 kwietnia – rocznik 1965,
 • 16 kwietnia – rocznik 1966,
 • 17 kwietnia – rocznik 1967,
 • 19 kwietnia – rocznik 1968,
 • 20 kwietnia – rocznik 1969,
 • 21 kwietnia – rocznik 1970,
 • 22 kwietnia – rocznik 1971,
 • 23 kwietnia – rocznik 1972,
 • 24 kwietnia – rocznik 1973.

Tak skonstruowany harmonogram zapewnia elastyczność. Osoby uprawnione, które nie zapiszą się na szczepienie w danym dniu, będą mogły zrobić to  później.  

3 komentarzy "Przyspieszenie procesu szczepień. Wyjaśniamy, kiedy rusza rejestracja dla osób 40+"

 1. Nieodpłatnie oddam swoją szczepionkę.

 2. (To nie koniec pandemii koronawrusa? Dr Emilia Skirmuntt mówi, co się może wydarzyć jesienią} nie przejmować sie oni juz wiedzą będzie czwarta fala.

 3. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.