Profilaktyka przed feriami

Przed nami ferie zimowe, czas zasłużonego odpoczynku. Jak co roku policjanci prowadzą różne spotkania, aby porozmawiać o tym jak bezpiecznie spędzić ten czas. Apelujemy, aby pamiętać o zasadach w czasie wolnym. Zarówno tych związanych z poruszaniem się po mieście, zabawą na dworze czy korzystaniem z Internetu. Rozmawiajmy z naszymi dziećmi, aby w porę zapobiec zagrożeniom.

Policjanci jak co roku spotykają się ze społeczeństwem przed feriami zimowymi, aby przypominać zasady bezpiecznego wypoczynku. Młodszy aspirant Marcin Nowicki – dzielnicowy włodawskiej komendy odwiedził Szkołę Podstawową Nr 2 gdzie rozmawiał z uczniami o sposobach bezpiecznego spędzania wolnego czasu. Policjant przypomniał zarówno o właściwych postawach w ruchu drogowym, jak i w świecie wirtualnym.

Z uwagi na zbliżające się ferie zimowe przypominamy najważniejsze zasady bezpieczeństwa podczas wypoczynku zimowego:

  • zimą wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc zachowaj szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni;
  • do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybieraj miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych;
  • bawiąc się śnieżkami, zachowaj ostrożność. Nie rzucaj w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami w środku, gdyż może doprowadzić to do obrażeń ciała. Nie rzucaj śnieżkami w jadące pojazdy, ponieważ takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego i jest naruszeniem przepisów prawnych;
  • kiedy jeździsz na łyżwach, korzystaj wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk;
  • pod żadnym pozorem nie wchodź na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów i rzek. Grubość i wytrzymałość tafli jest zmienna i zależy nie tylko od warunków atmosferycznych, ale także od specyfiki samego zbiornika, jego linii brzegowej, głębokości, dopływów czy budowli wodnych. Lód ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie;
  • podczas zabaw na śniegu i lodowisku pilnuj swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe portfel lub telefon komórkowy oddaj do depozytu lub pod opiekę zaufanej osobie;
  • zawsze informuj rodziców lub opiekunów gdzie wychodzisz, z kim i kiedy wrócisz.
  • po zmroku noś odblaski, poruszaj się chodnikiem, a w ostateczności lewym poboczem drogi. Przez jezdnię przechodź wyłącznie w miejscach oznaczonych.
  • wychodząc bawić się na powietrze, ubieraj się stosownie do pogody, tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu. Idąc na górkę, czy dłuższy spacer w zimowej aurze warto się zaopatrzyć w ciepły napój w termosie.

Zachęcamy do udziału w konkursie Śnieżny Dekalog, który realizowany jest w ramach ogólnopolskiej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”. Celem konkursu jest promowanie odpowiedzialnych postaw osób przebywających na stoku oraz poszerzanie wiedzy na temat odpowiedzialności związanej z naruszeniem obowiązujących przepisów.

Rodzicu:

  • decydując się na wyjazd na narty z dzieckiem, pamiętaj o zapewnieniu mu opieki. Dziecko nie może poruszać się samo, bez nadzoru, po stoku. Wybierz trasę dostosowaną do umiejętności dziecka. Zrezygnuj ze stromych stoków, na których nie poradzi sobie z jazdą.
  • pamiętaj, że osoby do 16. roku życia mają bezwzględny obowiązek jazdy na nartach lub snowboardzie w kasku. Apelujemy jednak, aby wszyscy użytkownicy stoku stosowali się do tej zasady. Pozwoli to uniknąć wielu kontuzji i problemów.


Pamiętajmy, że tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą cieszyć się zimową aurą. Życzymy wszystkim udanych i bezpiecznych ferii.


sierżant sztabowy Elwira Tadyniewicz
KPP Włodawa

Skip to content