Powstanie Centrum Edukacji Historycznej w Sobiborze

Dzięki wsparciu zewnętrznemu, w tym pieniądzom holenderskim, najprawdopodobniej w przyszłym roku powstanie Centrum Edukacji Historycznej w Sobiborze. Będzie się mieściło w historycznym budynku byłej stacji kolejowej. Praca Centrum ma być ściśle powiązana z działalnością bieżącą Muzeum Państwowego w Sobiborze.

Na sesji Rady Gminy we Włodawie (8 listopada) obecny był m.in. starosta Andrzej Romańczuk, który odpowiadał na interpelacje radnych oraz przedstawiał aktualne informacje z działalności powiatu. Mówił m.in. o planach dotyczących stworzenia w Sobiborze nowej placówki popularno-historyczno-edukacyjnej – Centrum Edukacji Historycznej. Ma ono powstać w budynku po byłej stacji kolejowej, tuż obok Muzeum Państwowego.

– Chcemy ocalić od zapomnienia miejsce związane z martyrologią Żydów, jakim jest stacja kolejowa Sobibór – mówi A. Romańczuk. – Chcemy, dzięki pieniądzom m.in. z fundacji Laetitia (80 tys. zł), holenderskiej prowincji Gelderland (120 tys. euro) oraz dofinansowaniu unijnemu, wyremontować ten budynek, uporządkować plac wokół niego i utworzyć tam Centrum Edukacji Historycznej. Sobibór jest bowiem jedną z dwóch – obok Auschwitz – najbardziej rozpoznawalnych polskich miejscowości w świecie, które są związane z tragedią Holokaustu.

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Nowego Tygodnia.

Zmiana wielkości czcionki