Pomnik raczej do usunięcia

Zgodnie z opinią Instytutu Pamięci Narodowej pomnik przy rynku we Włodawie musi zostać usunięty z przestrzeni publicznej. Wojewoda decyzji jeszcze nie wydał w tej sprawie, ale to tylko formalność. Likwidacja odbędzie się na koszt podatnika miejskiego, bowiem burmistrz przed laty nie zgłosił pomnika jako reliktu komunistycznego.

Przed trzema miesiącami środowiska kombatanckie we Włodawie skierowały apel do wojewody lubelskiego w sprawie rozebrania lub przeniesienia pomnika przy Rynku jako reliktu komunistycznego. Pomnik „walk i męczeństwa wojsk polskich i sowieckich” powstał w drugiej połowie lat 60. XX wieku i niemal od początku wzbudzał kontrowersje ze względu na jego utożsamianie z systemem totalitarnym i narzuconą nam powojenną okupacją. Na początku lat 90., tuż po zmianie ustroju w Polsce, rozważano nawet jego likwidację, a przynajmniej przeniesienie go do muzeum w Kozłówce lub na cmentarz żołnierzy Armii Radzieckiej we Włodawie. Ostatecznie jednak, głównie ze względów finansowych, do tego nie doszło.

Teraz jednak pomysł wraca wraz z remontem całego placu wokół czworoboku. Argumentuje się, że pomnik jest w fatalnym stanie technicznym i trzeba go albo zlikwidować czy przenieść w inne miejsce, albo też po prostu gruntownie odnowić. Lewicowy burmistrz jest oczywiście za tym drugim rozwiązaniem. Sprzeciwiały się temu jednak środowiska kombatanckie i prawicowe w mieście – wystosowano list otwarty do wojewody lubelskiego.

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Nowego Tygodnia.

1 Komentarz do "Pomnik raczej do usunięcia"

 1. Salomon | 2 lipca 2021 at 13:18 |

  Usunąć słowo sowieckich i po kłopocie.A środowiska prawicowe niech prawidłowo szacują wartość swojego majątku..

 2. Pomnik ORMO-wca zamieniono na Katyński, więc i ten przemalować.

 3. I teraz Holaczuk składa wieńce pod pomnikiem ormowca XD Bareja by tego lepiej nie wymyślił.

 4. A może przenieść na teren b. Jednostki Wojskowej. Jest tam cokół, gdzie kiedyś stał czołg.

 5. A moze odremontować I postawić dyskretna tablice wyjaśniajacy kontekst historyczny?

 6. Dlaczego jakieś pajace z ipn,środowiska prawicowe,kombatanci mają decydować co jest dobre a co złe w MOIM MIEŚCIE,jest samorząd proszę zrobić referendum.
  Dla garstki pająków jako podatnik nie mam zamiaru płacić za przeniesienie lub zniszczenie.Jeźeli ma być zniszczony, to Ci fachowcy którzy się wypowiedzią “ZA” POKRYJĄ KOSZTY Z TYM ZWIĄZANE.***** *** i gościa który nazwał “koromysło” burak w czarnej Kielce.

 7. Wstawic tabliczke, ze to wojtyla z kumplami od tuszowania pedofilii i szybciutko wlodawska prawica zmieni swoja spiewke.

 8. Flinston | 2 lipca 2021 at 23:13 |

  To dlaczego KLECHA miesza się w politykę, co on miał wspólnego z Włodawą był
  tu tylko przelotem.Te zaraża coraz bardziej miesza w polityce zamiast zajmować się tym do czego zostali “powołani”kasa i bogacenie się kosztem pokornych owieczek parafian.
  Oto tajemnica wiary!!!!!

 9. …Złoto i dolary!!!
  Żyjemy w czasach gdy tzw. kościół zamienia się w korporację trzepiaca kasę i mająca silne lobby polityczne. Gdy tzw. prawica uzurpuje sobie prawo do ustalenia obyczajów kreując się na *wstrzemiezliwych seksualnie katolików” a tymczasem w tym środowisku jest wielu rozwiedziony i dzieciatych bez ślubu. Są to ludzie obalający pomniki ale chętnie fotografujący się z wykreowanymi na bohaterów kapusiami którzy mają opasłe teczki w archiwum. Prokuratura PRL zrobili nawy sędziów trybunału. Są to ludzie którzy z flustracji że nie zaproszono ich do tzw. koryta wystrzeliwują z siebie miliardy słów aż do ochrypniecia. Nie obce są im rolę tzw. sygnalisty donoszące do organów centralnych co odbija w kwotach przyznawanych dotacji. Co najgorsze za swoją tzw patriotyczną postawę pobierają sowite kwoty z publicznych pieniędzy bo przecież im się należy.

  • Tu się a Toba nie zgodze. Kościół od zawsze był korporacja trzepiaca kase i jatrzaca w polityce

 10. To miasto schodzi na dno. Wstyd, że kilku “czubków” decyduje co dobre a co złe. Histori się nie zmiena na siłe, nowe pokolenia mają prawo same oceniać co było dobre a co złe. Zostawcie im ten wybór i przy okazji ten pomnik.
  Z takim podejściem jakim mamy do czynienie w tym mieście to na całym świecie nie uchowałby się ani jeden ślad po tym co było.

  • Prawicowi przeważnie mają git pomysły ,a to stacja kolejowa w centrum miasta (sic!)teraz usunięcie pomnika .Proszę nie zwracać na nich uwagi ,wystarczy przypomnieć sobie kto to jest :)Jak jednak chcą usuwać,to niech pokryją koszty takiej imprezy,Czemu biedne społeczeństwo ma płacić za ich niedorzeczne pomysły.

 11. Proponuje aby wotowcy rozebrali pomnik w czynie społecznym

 12. gospodarze WŁODAWY ….POBUDKA !!!!dzwonek !!!!!!!!!!!!chodnik-przejście BEZPIECZNE od tesco do kik,ccc,my center….gospodarze WŁODAWY ….POBUDKA !!!!

 13. Proponuję zmienić nazwę na pomnik dojnej zmiany szydło, morawiecki,sasin i ten mały.

  • o czerwony s…syn sie odezwal a paszol won ruski pacholu, czemu takie qwiszony maja miec cos do powiedzania

   • wiecej do powiedzenia mają teraz kapusie obwieszeni medalami i kreowani na bohaterów wojennych a tymczasem teczka rośnie w ipn. taki mamy klimat takie czasy

 14. Patryjota II sort | 4 lipca 2021 at 16:17 |

  Ten pomnik poświęcony jest młodym Rosjanom,których na siłę wcielono do Armii Czerwonej aby parli na Berlin i byli pierwsi przed Aliantami-wizja Stalina.Ci młodzi żołnierze są pochowani we Włodawie na cmentarzu/teren byłej jednostki/Prawicowcy-katolicy sprawdźcie po ile lat mieli ci młodzi chłopcy co zgineli, wyzwalając Włodawę.

 15. włodawian | 4 lipca 2021 at 21:10 |

  Tyle lat. Już zostawcie innym pokoleniom coś z historii. TYLKO DRZEWA KRETYNI WYCINACIE I POMNIKI Burzycie Takie czasy były. Ręce precz od tego. Lubelaki pierdzielone…

 16. Brawo. Popierajcie tych, którzy zabrali pół przedwojennej Polski, zniewolili Polskę, gwałcili polskie kobiety, mordowali żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, kradli na potęgę wyworząc do ZSRR całe zakłady pracy. Tylko we Włodawie takie coś możliwe, żeby okupantom i prześladowcom stawiać pomniki i ich bronić. Wstyd

 17. Do anonim. Bronił sowietów nie będę. To co napisałeś to prawda, ale czy wolałbyś aby tu u nas siedzieli Niemcy i dalej palili w Sobiborze ? Tak się złożyło że wygonić ich nie mogli Wyklęci, czy Armia Krajowa.

 18. A co z zolnierzami Berlinga? Walczyli i ginęli w szeregach Armii Czerwonej. Tez wrzucisz ich do jednego worka? Polscy żołnierze tez gwałcili i mordowali cywilów. Im można było stawiać pomniki koło poczty?

  • co dziadek w kbw sluzyl

   • a komu służył twoj idol z którym sie tak chętnie fotografujesz? podobno ma pokaźną tekczkę po tym jak sprzedawał kolegów

 19. Cóż za absurdalne argumenty. Nowym okupantom i mordercom stawiać pomniki. Wstyd

 20. bob budowniczy | 8 lipca 2021 at 16:34 |

  Ile tu fachowcow, same czerwonoswnie, tacy cwani a ze zaden nie jest gotow na merytoryczna dyskusje. Czego mozna spodziewaac jak dziadek byl w kbw, tatus w ormo a synek za platforma

  • a ty co najgłośniej krzyczysz usunąć pomnik robisz sobie zdjęcia z pseudo bohaterem, który sprzedawał wszystkich o kolei a jego teczka w ipn jest grubsza niż twój chłopięcy zarost. co bedziecie teraz obaj robić? pewnie już tylko pitu pitu na skrzypeczkach

 21. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.