Policja ostrzega przez podawaniem kodów z dostępem do gotówki

Policjanci ostrzegają o kolejnej metodzie działania oszustów. Przestępcy za pośrednictwem komunikatora internetowego próbują wyłudzić pieniądze od znajomych właściciela konta. Warto być ostrożnym i dobrze się zastanowić zanim przekażemy komukolwiek kod z dostępem do gotówki.

Policjanci z włodawskiej komendy przyjęli zawiadomienie o oszustwie, którego ofiarą padła 25-letnia mieszkanka Włodawy. Jak ustalili funkcjonariusze, kobieta po kontakcie ze znajomą poprzez komunikator jednego z portali społecznościowych przekazała na jej prośbę kod do płatności internetowych. Pokrzywdzona w ten sposób przekazała kwotę 250 zł. Po rozmowie telefonicznej ze znajomą, której rzekomo udostępniła kod, okazało się, że żadnej prośby ta nie wysyłała, a ktoś wykorzystał jej kontakt do popełnienia oszustwa. Policjanci ustalają, kto i w jaki sposób wszedł w posiadanie danych do logowania.

Oszustwo „na BLIK-a” to nowy i coraz bardziej popularny sposób, jaki wykorzystują przestępcy na wyłudzanie pieniędzy. Oszuści pokonując zabezpieczenia uzyskują dostęp do internetowej aplikacji, następnie za jej pośrednictwem wysyłają do znajomych danej osoby wiadomości z prośbą o wygenerowanie i podanie im kodu BLIK. Najczęściej tłumaczą to pilną potrzebą zrealizowania przelewu bądź uiszczenia jakiejś opłaty i chwilowym brakiem dostępu do środków zgromadzonych na swoim koncie.

Policja apeluje. Tego typu wiadomości TO PRÓBA OSZUSTWA !!!. Absolutnie nie należy przekazywać kodów, nawet jeśli osoba, która do nas napisze jest nam znana i bliska. Trzeba mieć świadomość, że ktoś mógł włamać się na konto naszego znajomego i wykorzystując znajomość chce nas oszukać i okraść.

K.ZP
KPP Włodawa

Zmiana wielkości czcionki