Oświadczenie w sprawie treści opublikowanych na portalu społecznościowym dotyczących Komendanta Powiatowego Policji we Włodawie

Wczoraj (20.09.2017) Komendant Powiatowy Policji we Włodawie – mł. insp. Wioletta Pawluk złożyła zawiadomienie w Prokuraturze Rejonowej we Włodawie w sprawie znieważenia za pomocą środków masowego przekazu.

Odnosząc się do tak szeroko komentowanego na portalu społecznościowym pisma oraz komentarza umieszczonego przez osobę administrującą stronę, warto zwrócić uwagę na kilka zasadniczych kwestii.

Jednym z ustawowych zadań Policji jest ochrona bezpieczeństwa i porządku publicznego, a także wykrywanie przestępstw i wykroczeń oraz ściganie ich sprawców. Policjanci rozpoczynając każdą służbę otrzymują zadania, które mają obowiązek sumiennie wykonywać. Każdy przełożony ma zaś  obowiązek wskazywać funkcjonariuszom kierunki ich działań, a następnie dokonywać ewaluacji pełnionej przez nich służby. W przypadku jeżeli są zauważane nieprawidłowości odpowiednio reagować i dążyć do ich eliminacji.

Warto również zaznaczyć, że w przedmiotowym piśmie skierowanym do włodawskich policjantów nie ma mowy o konieczności, wzroście czy konkretnej liczbie uregulowanej “odgórnie” wystawianych mandatów karnych. W każdym przypadku decyzja co do rodzaju zastosowanego środka prawnego zależy wyłącznie od policjanta przeprowadzającego interwencję. W prawie wykroczeń obowiązuje zasada pierwszeństwa stosowania środków oddziaływania wychowawczego nad środkami represyjnymi. Nie ulega jednak wątpliwości, że naszym zadaniem jest adekwatnie reagować do zgłaszanych przez społeczeństwo występujących zagrożeń, bo tylko tak możemy dążyć do ich całkowitego wyeliminowania.  Wszyscy oczekujemy od policjantów by wykonywali swoje czynności służbowe zgodnie z zasadami etyki zawodowej, więc z należytą rzetelnością, uczciwością i odpowiedzialnością.

Kolejną szeroko komentowaną na portalu kwestią był czas służby policjanta. Czas służby reguluje specjalne zarządzanie wg. którego policjant może pełnić maksymalnie 10 nocnych służb ośmiogodzinnych w miesiącu. Dokument dopuszcza jednak sytuację, kiedy wprowadzony limit będzie przekroczony w sytuacji uzasadnionej szczególnymi potrzebami służby lub tym, że nieobecność policjanta mogłaby poważnie zakłócić organizację służby na stanowiskach, na których wymagane jest pełnienie jej w sposób ciągły.

Pozostawię bez komentarza, ale pozwolę  sobie zacytować  kolejny wpis administratora strony, który ukazał się 19.09.2017 roku mówiący między innymi o nagłym “uzdrowieniu” sytuacji w komendzie. Cytuję „..po mojej interwencji sytuacja w tej jednostce uzdrowiła się. Policjanci już nie mają presji na wyniki a ich grafik w służbie również uległ poprawie.”

Ponieważ jesteśmy służbą która zawsze poddaje się kontroli i ocenie dlatego w tym przypadku Wydział Kontroli KWP w Lublinie wyjaśnia  sprawę rzekomych nieprawidłowości w KPP we Włodawie, a także wszelkich kwestii związanych z opublikowanym na portalu społecznościowym pismem i informacji w nim zawartych. Niezależnie od tego KWP w Lublinie też przesłała materiały do prokuratury dotyczące tej sprawy.  Jest to zdecydowana odpowiedź i brak przyzwolenia na wyjątkowo obraźliwy charakter komentarzy i wpisów pod adresem funkcjonariusza publicznego.

                                                                                                                                                                                                                                 oficer prasowy KPP we Włodawie

          sierż. Elwira Tadyniewicz

Skip to content