Okulistyczne sławy we włodawskim szpitalu

Od 4 listopada rozpoczął we włodawskim szpitalu funkcjonowanie Oddział Okulistyczny, tzw. Oddział Leczenia Jednego Dnia, w którym wykonywane będą świadczenia wysokospecjalistyczne o charakterze zabiegowym. Uroczyste otwarcie oddziału odbyło się w asyście sław okulistycznych. Rolę gospodarzy pełnili starosta Andrzej Romańczuk i dyrektor szpitala – Teresa Szpilewicz.

Po oficjalnym otwarciu oddziału, już w małej synagodze włodawskiego muzeum, miała miejsce część naukowo-informacyjna. Najpierw o potrzebie leczenia zaćmy w powiecie włodawskim mówił ekspert rynku zdrowia – Arnold Maciejewski. Następnie o operacjach tylengo odcinka gałki ocznej mówił dr hab. Jerzy Mackeiwicz z UM w Lublinie. Na koniec wykład wygłosiła dr Monika Jasielska, która omówiła kwestie najnowszych metod leczenia zaćmy.

To jest sukces nas wszystkich – mówił A. Romańczuk – że udało się nam zainteresować wybitnych specjalistów okulistyki włodawskim szpitalem. Tzw. Oddział Leczenia Jednego Dnia zdecydowanie poszerzy ofertę naszej placówki i pozwoli na jej dalszy rozwój.

Przyjęcia pacjentów do zabiegów okulistycznych odbywać się będą w sposób planowy na podstawie skierowania lekarza. Zabiegi wykonywane będą przez wysokiej klasy specjalistów okulistyki, głównie operacje zaćmy. Ocenę stanu zaawansowania zaćmy i ewentualną kwalifikację do operacji wykonuje lekarz okulista. Operację zaćmy wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, kroplami lub zastrzykami około oka. Zabieg operacji zaćmy wykonywany jest na sali operacyjnej (sterylnej), gdzie chirurg okulista posługując się bardzo małymi narzędziami wykonuje zabieg pod mikroskopem operacyjnym. Obecnie metodą z wyboru jest fakoemulsyfikacja – jądro soczewki jest rozbijane przy pomocy ultradźwięków i odsysane. Metoda ta pozwala na stosowanie niewielkiego cięcia, co przyspiesza gojenie, zmniejsza astygmatyzm pooperacyjny oraz możliwość wystąpienia powikłań. Usuwa się prawie całą soczewkę, pozostawiając jedynie część jej torebki, do której wszczepia się sztuczną soczewkę.

Mianem leczenia jednego dnia określa się każdą procedurę operacyjną, która jest nowoczesna, bezpieczna, małoinwazyjna i pozwala na bardzo szybki powrót do życia codziennego. W ten sposób zakres zabiegów, które są sfinansowane w ramach systemu jednego dnia, nie jest ograniczony, a zależny jedynie od konkretnej sytuacji zdrowotnej pacjenta, a także stopnia zaawansowania technologicznego świadczeniodawcy.

Źródło – Starostwo Powiatowe we Włodawie

1 Komentarz do "Okulistyczne sławy we włodawskim szpitalu"

  1. Tylko nie chwalił się Starosta że za zabiegi trzeba będzie płacić z Własnej Kieszeni. SPZOZ nie ma kontraktu z NFZ na ten oddział.

  2. JAK TRZEBA PŁACIĆ TOI SŁAWY PRZYJADĄ DO WŁODAWY

  3. “w małej synagodze włodawskiego muzeum, miała miejsce część naukowo-informacyjna.” miejsce jakie wymowne, czyżby jakiś sentyment obecnych włodarzy do narodu wybranego? 😛

  4. 3000 zł

  5. na leki nie ma kasy a tu prywaciazowi dają zarobić w publicznym zakładzie. Za czyje pieniądze zrobiono oddział?

  6. Bałaganu i przekrętów ciąg dalszy. Ta Pani ma ciągoty do lewych interesów. Przypomnieć należy jej działania w NFZ jak przekręty robiła z rehabilitacją będąc dyrektorem filii NFZ za co wywalono ją ze stołka. Teraz kręci lody we Włodawie przy wsparciu Starosty. Powodzenia.
    A co do sław …. Może i mają pojęcie ale nie robią tego za friko, tylko za konkretne pieniądze do swojej kieszeni w publicznym zakładzie. Przecież kontraktu z NFZ nie ma.

  7. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zmiana wielkości czcionki