Nowe mieszkania w Lublinie – ceny rosną, deweloperzy nie nadążają za popytem

Wraz z zespołem ogólnopolskiego portalu inwestycji deweloperskich Korter, przedstawiamy kompleksowy przegląd tendencji lubelskiego rynku nieruchomości oraz prognozy na następny rok.

Lublin utrzymuje pozycję jednego z najtańszych miast wojewódzkich, a cały region również jest uważany za całkiem przystępny cenowo – jednak na jak długo? Już dziś obserwujemy wyraźną tendencję wzrostową, przy czym podaż nie zawsze jest w stanie dorównać popytowi.

Nowe mieszkanie w Lublinie – ile kosztuje i jakie wybrać

Rynek pierwotny Lublina jest aktualnie dość bogaty w oferty, a wiele mieszkań sprzedaje się już na etapie budowy. Całość możemy podzielić na kilka kategorii:

  • modernistyczne osiedla wielorodzinne, głównie o podwyższonym standardzie i dodatkowej infrastrukturze;
  • wolnostojące budynki mieszkalne o zapleczu usługowym;
  • apartamenty o wysokim standardzie ulokowane zarówno w centrum, jak i bardziej kameralnych częściach miasta;
  • inwestycje typu jednorodzinnego – kompleksy domów bliźniaczych i szeregowych;
  • apartamenty inwestycyjne.

Geografia działalności lubelskich deweloperów ciągle się poszerza – coraz więcej nowych osiedli powstaje na obrzeżach miasta i oraz w mniejszych miejscowościach województwa, takich jak Świdnik, Zamość, Puławy, Biała Podlaska, Garwolin. 

Czy w 2023 roku mieszkania w Lublinie będą kosztować więcej?

W momencie, gdy Polska najmocniej przeżywała kryzys gospodarczy wywołany pandemią, część ekspertów od nieruchomości twierdziła, że niebawem dojdzie do spadków cen. Jednak nic z tego – ceny nie tylko nie poszły w dół, ale jeszcze bardziej wzrosły. 

Dlaczego? Wysoki popyt na mieszkania, podwyższenie cen materiałów budowlanych, inflacja, programy rządowego dofinansowania do kupna mieszkań, które dodatkowo nasiliły popyt – czynników jest dużo.

Wniosek jest jeden: mieszkania z reguły nie tanieją – więc pod pytaniem pozostaje tylko to, jak odczuwalnie wzrosną ceny w ciągu roku. W niektórych regionach kraju roczne wzrosty mogą sięgać nawet kilkunastu procent.

Tak dynamiczny ruch w kierunku wzrostowym zachęca coraz więcej inwestorów do kupna mieszkań – lokal można z sukcesem wynajmować, a po upływie kilku lat sprzedać z dużym zyskiem.

Skip to content