Niech zdecydują włodawianie

Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński uważa, że to sami włodawianie powinni zdecydować o tym, czy stojący na włodawskim rynku pomnik upamiętniający „walkę i męczeństwa wojsk polskich i sowieckich” ma pozostać na swoim miejscu, zostać przeniesiony lub całkowicie zlikwidowany. Tego ostatniego domagają się środowiska kombatanckie i prawicowe.

Kwestia pomnika odsłoniętego w okresie PRL, dokładnie 22 lipca 1968 roku, odżyła przy okazji przebudowy prowadzonej na placu wokół niego. Na początku kwietnia br. środowiska kombatanckie skierowały w tej sprawie list otwarty do wojewody lubelskiego z apelem, by „rozpadający się” monument został rozebrany lub przeniesiony na Cmentarz Armii Czerwonej we Włodawie „w oparciu o Ustawę o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego…”, i by wojewoda zablokował ewentualne próby jego odnowienia przez obecne władze Włodawy.

– Obecność pomnika „walk i męczeństwa wojsk polskich i sowieckich” do chwili obecnej, postawionego przez władzę ludową w reprezentacyjnym miejscu Włodawy, w którym po agresji armii sowieckiej na Polskę 17 września 1939 r. odbyło się przekazanie władzy nad miastem przez okupantów sowieckich – okupantom niemieckim, którzy równie bezwzględnie mordowali żołnierzy Wojska Polskiego i ludność cywilną, brzmi jak kuriozum – czytamy w liście podpisanym przez kpt. Edmunda Brożka, prezesa włodawskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

– W obawie przed próbami remontu tego pomnika przez obecne władze Włodawy apelujemy również o niewyrażanie zgody przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na takie działania i zablokowanie takich pomysłów, zważywszy na fakt, że wszelkie próby remontu tego pomnika będą obrazą dla tych wszystkich, którzy oddali swoje życie za wolną i niepodległą Polskę – podkreślił prezes Brożek.

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Nowego Tygodnia.

1 Komentarz do "Niech zdecydują włodawianie"

 1. Oni też oddali życie za Polskę.Polityką zajmował się przeważnie ktoś inny np jakiś prezes

  • nie tam pomnika walk i męczeństwa wojsk polskich i sowieckich we Włodawie :O
   Dlaczego?

 2. Ile lat miał kpt.Brożek w czasie wojny, jak walczył z okupantem?

 3. zlikwidować

 4. Włodawiak | 27 kwietnia 2021 at 22:38 |

  Ludzie! 1. Pomnik jest po prostu brzydki, nic tam nie ma do ratowania 2. Armia sowiecka i LWP przyniosły Polsce zniewolenie, zacofanie i krew 3. Pomnik ma się nijak do czworoboku i do kostki, która ma robić atmosferę starego miasta … 4. o dawnym pomniku ORMO przy starym pawilonie wszyscy już jakoś zapomnieli i nie płaczą ….

 5. Zlikwidować albo wywieźć do Kozłówki na koszt tych co chcą koniecznie go zachować jako dziedzictwo … sam nie wiem czego.

 6. Ale banialuki wypisują pseudo historycy “LWP przyniosło Polsce zniewolenie, zacofanie i krew”. Na miejscu rodzin tych żołnierzy zrobił bym z tymi niedoukami porządek prawny, kierując sprawę do odpowiednich organów europejskich


  • ul. LWP

   W ocenie Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu nazwa powyższa powinna zostać zmieniona jako wypełniająca normę art. 1 Ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (Dz.U. RP z 2016 r. poz. 744).

   Ludowe Wojsko Polskie (LWP) – propagandowa, nigdy nie sformalizowana nazwa wojska podporządkowanego partii komunistycznej, używana w okresie PRL także w odniesieniu do pierwszych jednostek wojskowych tworzonych samowolnie przez ZSRR przy Armii Czerwonej od 1943 r. Nazwa ta symbolizuje cały okres funkcjonowania jednostek wojska podporządkowanego partii komunistycznej, wykorzystywanego do tłumienia oporu społecznego i realizacji priorytetów polityki oraz doktryny wojennej Związku Sowieckiego.”
   źródło https://ipn.gov.pl/pl/upamietnianie/dekomunizacja/zmiany-nazw-ulic/nazwy-ulic/nazwy-do-zmiany/41204,ul-LWP.html

 7. Mieszkaniec | 28 kwietnia 2021 at 15:32 |

  Kto o pomniku ORMO zapomniał? Jego tylko przemalowano bo inaczej byłby rozebrany. Podobnie można postąpić z pomnikiem w rynku.
  Druga kwestia Włodawiak pisze totalne bzdury, iż LWP “przyniosły Polsce zniewolenie, zacofanie i krew”. Zgodzę się jeszcze, że “armia sowiecka” ale nie LWP. Najpierw poznaj historię, resortem bezpieczeństwa było KBW, potem puknij się w czoło a następnie cokolwiek napisz. Po wyjściu armii Andersa, Polacy pozostający w ZSRS masowo wstępowali do WP aby wyrwać się z “nieludzkiej ziemi”. (A tak w dygresji nie zrobiłbyś tego samego bo myślę, że większość tak uczyniłaby). A w wojsku poza politycznymi czy kadrą z Armii Czerwonej byli prości ludzie, którzy, jak w każdej armii wykonywali rozkazy a nie politykowali.

 8. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.