Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

3 lutego 2011 roku Sejm RP uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wybór tej daty nie był przypadkowy – tego dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

Skutkiem II wojny światowej było zajęcie Polski przez Armię Czerwoną  i włączenie połowy jej terytorium do ZSRS. Spowodowało to, że dziesiątki tysięcy żołnierzy polskich nie złożyło broni i było gotowych kontynuować walkę o wolną i niepodległą Polskę. Tworzyli oni liczną powojenną konspirację niepodległościową.  W 1945 r. działało w niej od 150 do 200 tys. konspiratorów, z których ok. 20 tys. walczyło bezpośrednio w oddziałach partyzanckich. Również wśród młodzieży działało ok. 20 tys. członków podziemnych organizacji sprzeciwiających się władzy komunistycznej. Ostatnim z nich był żołnierz ZWZ-AK, a później WiN – Józef Franczak „Lalek” zabity w walce z siłami komunistycznymi 23 października 1963 r. w Majdanie Kozic Górnych k. Piask na Lubelszczyźnie.

Obchodząc Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych oddajemy hołd wszystkim bohaterskim żołnierzom podziemia antykomunistycznego.

Obchody we Włodawie odbędą się w czwartek, 1 marca.

Program:

12.30 – Masz Święta w kościele pw. św. Ludwika

13.30 – uroczystości pod pomnikiem AK-WiN (ul. 11 Listopada)

14.15 – zakończenie

Szczegóły na plakacie.

1 Komentarz do "Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych"

 1. Oprócz władzy komunistycznej, niektórzy z nich niekiedy przeciwstawiali sie też mieniu i życiu ludności cywilnej zarówno polskiej jak i mniejszościom narodowym.

 2. Do demeryt warto odwiedzić Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” w Lublinie.

  • Adaś byłem w tym muzeum. Poczuwałem się do obowiązku. Dziadek wraz z bratem przesiedzieli kilka lat na Zamku za działalność w Batalionach Chłopskich podczas wojny. W tym czasie kobiety z dziećmi kilkakrotnie miały wizyty “leśnych” zarówno polskich jak i ukraińskich. Z ochroną rdzennej ludności przed sowietami nie miało to nic wspólnego. Ze swojej strony polecam skonfrontowanie się z żywą historią. W takich Zaleszanach na Podlasiu, do dzisiaj żyją ocaleli z czystek dokonanych przez niejakiego Rajsa. Pozdrawiam

 3. No to sam widzisz, że o historii trzeba pamiętać. Oby nigdy się nie powtórzyła. Dzięki żołnierzom “wyklętym” mamy dzisiejszą rzeczywistość. Jesteśmy tu i teraz Polakami. Zastanów się co by było gdyby nie oni. Gdyby nie było ludzi, którzy porzucili wszystko aby walczyć w przegranej walce. Co by było gdyby nie było Żołnierzy Wyklętych i im podobnych, i czy granice tzw. “Europy” nie wyglądałyby inaczej. Nie problemem są żołnierze walczący o wolność ojczyzny, ale sama II wojna św. Agresja Rosji i Niemiec. Jak by Polska wyglądała gdyby nie było wojny, zniszczenia wymordowania inteligencji. Gdyby Twój dziadek mógł w spokoju żyć i chronić swoje kobiety i dzieci, bez terroru i wojny. Żołnierze wyklęci walczyli ale to nie oni byli agresorami i okupantami, oni walczyli o naszą ojczyznę co im się udało i chwała im za to.

  • W sensie co im się udało? O ile mnie pamieć nie myli powojenna ruchawka nie wyszła im na dobre. Jedyny wpływ tych marginalnych partyzanckich bojówek (bo armią tego nazwać nie można) poukrywanych w lasach, walczących jedynie o przetrwanie kolejnego dnia jest taki, że dzisiaj w skutek narosłych wokół nich legend i kłamstw odradza się polski nacjonalizm. Wybacz, ale wyciąganie patetycznych wniosków, że podziemie zbrojne, nawet te poakowskie miało większy wpływ na rzeczywistość niż atak na marginalne poczty czy posterunki jest śmieszne. Ci legendarni “Żołnierze Wyklęci”, “Ukraińska Powstańcza Armia”, “Białoruskaja Narodnaja Armia” itp to nic innego jak smutne produkty uboczne wojny i wschodnioeuropejskich nacjonalizmów. Psy wojny, których działania niejednokrotnie były zbrodniami.

 4. Do demeryt Polecam artykuł niezależna pl
  Dariusz Jarosiński
  Komu zależy na oczernianiu kpt. Romualda Rajsa „Burego”.

 5. Demeryt nie zrozumiemy się. Poczytaj historię i zastanów się dlaczego mamy niepodległą Polskę. Zacznij od Chrztu Polski na tle Europy 😉 pozdrawiam

 6. Demeryt nie zrozumiemy się. Poczytaj historię i zastanów sie dlaczego mamy niepodległą Polskę. Najlepiej zacznij od znaczenia chrztu Polski na tle współczesnej Europy 😉 pozdrawiam

 7. Widzę bardzo konstruktywną wymianę zdań. Już dawno takiej nie było na forum. Drogi Adasiu. To nie ludzie kierują i kierowali losami Polski. Przypisywanie poszczególnym osobom sukcesów jest niejako bardzo egoistyczne. Oczywiście działalność “wyklętych” w swym celu była bardzo wymierna, ale wykonanie nie do końca jednoznaczne. Wiele osób dziś żyjących znali “wyklętych” i mają prywatne zdanie niekoniecznie zgadzające się z “Prawdą Ogólną”. Uważam, że dyskusja na ten temat jest już sprawą czysto polityczną. Bo można zauważyć jak na naszym podwórku włodawskim pewne sprawy związane z pogrzebem “Jastrzębia” stały się grą polityczną. Hołd za działalność “Wyklętych” – tak, ale ranga bohaterów narodowych – NIE.

 8. W artykule napiane jest odchody we Włodawie,a nie powinno być obchody??

  • Dzień dobry, dziękuję za zwrócenie uwagi, błąd poprawiony. Dałem znać dla autora tekstu ze strony Starostwa zeby i u siebie poprawili.

 9. Zawłaszczając sobie żołnierzy wyklętych dla rozgrywek politycznych spłyca sie historię. Z drugiej strony bez współczesnej polityki nadal byśmy święcie wierzyli, że stonkę zrzucali amerykanie aby zbioru nie było 😉

 10. Do anonim “Hołd za działalność „Wyklętych” – tak, ale ranga bohaterów narodowych – NIE.” I tu się z Tobą nie zgodzę, wyklęci to bohaterowie narodowi wiedzieli o tym komuniści i starali sie ich zlikwidować za wszelka cenę. Warto poczytać sobie o tych ludziach, skąd pochodzili, jakie otrzymali wychowanie co poświęcili dla wolnej Polski. Jaką cenę zapłacili ich potomkowie, jak byli gnębieni, torturowani, zabijani, pochowani. Sam demeryt o tym wspomina kilka postów wyżej z historii własnej rodziny. Żołnierze wyklęci są bohaterami niepodległej Polski, i za kilka pokoleń to o nich się będzie wspominać jako o sile, która przeciwstawiała się władzy komunistycznej.

 11. Adaś. Szanuję Twoje zdanie. Wszak dla mnie bohaterem jest Pani, która ma 800 zł emerytury. 450 oddaje na mieszkanie, 300 na jedzenie, resztę na leki i co rano uśmiecha się do mnie w sklepie. Całe życie ciężko i uczciwie pracowala jako sprzątaczka a ku schylkowi swego życia nie daje się złamać zwatpieniu. Nikogo w życiu nie oklamała, nic nie ukradła i do dzisiaj nikt jej nie zauwazył- czego? Bo politycznie nie będzie efektu, bo to nie jest temat, ktory mozna rozwinac. Zatem wybacz, nie mówię, że wyklęci nie są bohaterami, ale ostrożnie podchodzilbym do slowa “narodowi”.

 12. I wracamy do punktu wyjścia, jak by się nasza gospodarka rozwinęła bez wojny, a przynajmniej bez komunizmu. Zakładam, że standard życia by był trochę wyższy. I kolejna rzecz dlaczego ta Pani ma tak niską emeryturę zakładam, że przepracowała jakieś 35 – 40 lat? Czy gdyby dalej był komunizm by jej było lepiej? Może i tych 800 zł by nie miała, jakie emerytury są na Ukrainie czy Białorusi. Wystarczy sprawdzić mapę Google i podejrzeć jak wygląda tam wieś.

 13. Gryps Łukasza Cieplińskiego z celi śmierci
  “20 I 51. Andrzejku! Wymodlony, wymarzony i kochany mój synku. Piszę do Ciebie po raz pierwszy i ostatni. W tych dniach bowiem mam być zamordowany. Chciałem być Tobie ojcem i przyjacielem. Bawić się z Tobą i służyć radą i doświadczeniem w kształtowaniu twego umysłu i charakteru. Niestety okrutny los zabiera mnie przedwcześnie a Ciebie zostawia sierotą. Dlatego piszę i płaczę. Ja odchodzę – Ty zostajesz by w czyn wprowadzać idee ojca. – Andrzejku: celami Twego życia to:

  a) służba dobru, prawdzie i sprawiedliwości oraz walka ze złem.
  b) dążenie do rozwiązywania bieżących problemów – na zasadach idei Chrystusowej. W tym celu realizować jej w życiu i wprowadzać w czyn.
  c) służba ojczyźnie i narod[o]wi polskiemu [fragment nieczytelny]. Naród polski [fragment nieczytelny] i wolność. Dobrobyt i szczęście. Świat zapadł się [w] nienawiści, brudzie i złej woli. Potrzeba nowych myśli i właściwego rozwiązania, którą Chrystusowa Idea. Miłość i szczęście dostosować do potrzeb XX wieku. Trzeba potrzeby powyższe rozwiązywać w myśl danych zasad. Zasad, których istota często nie jest właściwie rozumiana przez nas.”

 14. “Wdowa po ppłk. Cieplińskim żyła cały czas w nędzy, jej jedyny syn Andrzej – doświadczany od dzieciństwa ponad swe siły – zmarł, mając 18 lat. 
Dla tych, którzy przeżyli, nie było miejsca na uniwersytetach, nie wyjeżdżali na zagraniczne stypendia. Kolejne pokolenie miało zapłacić za wierność Polsce swych rodziców. Jeden z ubeków mówił: „Zadaniem naszym jest nie tylko zniszczyć was fizycznie, ale my musimy zniszczyć was moralnie w oczach społeczeństwa”. ”
  (artykuł gosc pl tytuł Dług wolności
)

 15. Adaś. Wiedzę masz dużą, ale jak to już zostało napisane: nie można tworzyć nieskazitelnego bohatera narodowego z osoby przynajmniej kontrowersyjnej. Nawet u nas na pogrzebie Jastrzębia więcej było polityki niż modlitwy. Więc o co tu właściwie chodzi?

 16. O naszą przyszłość w niepodległej Polsce 🙂 a że w/w żołnierze byli normalnymi chłopakami z krwi i kości, świętych z tego okresu też mamy Kardynał Wyszyński,ks. Władysław Findysz, ks. Władysław Bukowiński.

 17. Adaś uderzasz w takie patetyczne tony, że w zasadzie zamyka to dyskusję. W Twoim przypadku śmiało można mówić już o kulcie.

 18. Ależ dyskusja to się dopiero zaczyna 😉 to Anonim wywołał świętych 😉 “Cud zdarzył się w czerwcu w 2008 roku w seminarium w Karagandzie. Dotyczy on polskiego księdza, ks. Mariusza Kowalskiego, który podczas gry w piłkę na boisku seminaryjnym uległ wypadkowi, wskutek czego stwierdzono wylew podpajęczynówkowy. Lekarze twierdzili, że najprawdopodobniej nie przeżyje dwóch-trzech dni; jeśli przeżyje, będzie w stanie wegetatywnym, a w najlepszym wypadku, po intensywnej rehabilitacji, może dojść do jakiejś sprawności.” (Cud beatyfikacyjny ks. Władysława Bukowińskiego niedziela pl)

 19. A może jeszcze z Łysej Góry 😉

 20. zwolennicy kultu Żołnierzy Wyklętych nie przyjmują do wiadomości, że ŻW nie byli do końca kryształowi za jakich się ich dzisiaj uważa. Ich rola po zakończeniu wojny w mojej ocenie była marginalna. Nie w polskich lasach po zakończeniu wojny rozstrzygały się losy polskiej niepodległości i polskich granic. To wszystko zostało ustalone w Jałcie. Europa i Świat miały dosyć wojny, nikt nie miał zamiaru dalej walczyć. Nie odmawiam im poświęcenia i bohaterstwa. Żyli tak jak chcieli. Sami podejmowali decyzję o dalszej walce i byli świadomi konsekwencji swoich wyborów. Musimy też pamiętać o czarnej karcie ŻW: morderstwa, grabieże, rabunki na ludności cywilnej.

  Nie ma wyjścia, albo zmierzymy się z czarną przeszłością ŻW albo będziemy idiotami wierzącymi w jedyny słuszny przekaz partii.

  Ja wybieram to pierwsze.

 21. Olo są bohaterami wolnej niepodległej Polski, i dopiero od kilku lat się o nich mówi, analizuje się ich dokonania, otwarcie się o nich mówi dobrze, źle, z szacunkiem, bez szacunku. Za wspominanie ich nie ma kary, choć niektórych strasznie to denerwuje. Są obecni w przestrzeni publicznej. Wracają do pamięci ludzi, to nie partia ma przekaz ale to co robili ci Żołnierze, ich czyny mówią same za siebie, ich śmierć jest wyrzutem sumienia. Tzw. czarna przeszłość to niezłożenie broni, niepoddanie się jedynej słusznej władzy, która i tak by żołnierzy i ich rodziny zlikwidowała. Można było potulnie dać się zabić lub walczyć tak jak potrafiono. “Tylko ofiary się nie mylą
  I tak rozumieć trzeba Jałtę” Kaczmarski https://www.youtube.com/watch?v=HrnQy-89eUg

 22. Bartosz Bieszczad:
  „Narzucony odgórnie kult „żołnierzy wyklętych” w Polsce, UPA na Ukrainie i jednostek Waffen SS w krajach bałtyckich jest częścią planu państw zachodnich zmierzających do rewizji ustaleń II Wojny Światowej i przekształcenia zależnych od nich krajów Europy Środkowej w taran i pole bitwy przeciwko Rosji.Długofalowym celem NATO jest rozbicie Federacji Rosyjskiej na szereg drobnych, skłóconych ze sobą państewek całkowicie zależych od Zachodu oraz przejęcie kontroli nad jej zasobami. Plan ten opiera się na wytworzeniu i wykorzystaniu skorumpowanych i zdegenerowanych „elit” politycznych i gospodarczych, które mają pokornie wykonywać zalecenia Waszyngtonu, Berlina i Brukseli. Antykomunizm wyżej wymienionych formacji ma stanowić ideologiczną ochronę dla ich uprzywilejowanej pozycji w społeczeństwach Europy Środkowej i Wschodniej.”

 23. Żołnierz wyklęci nie walczyli w wojnie domowej jak to próbujesz Piotrze wmówić. Przytoczony przez Ciebie artykuł mówi o syjonistach z Waszyngtonu a to przeciez masoni, wiec chcesz powiedziec że masoni próbują nam wmówić iż Żołnierze wyklęci są bohaterami aby skłócić nas z Rosja 😉
  Piotrze, ale może jesteś znawcą krzyżoróżowców i wiesz co ich odradzający się nurt ideologiczny w Polsce ma na celu?
  Wracając do Żolnierzy Wyklętych “Widząc, że Polska nie została wyzwolona przez Armię Czerwoną i służby specjalne NKWD kontynuowali walkę o wolność i niepodległość. Dlatego trudno przyjąć, że wojna dla Polski skończyła się w maju 1945 r. razem z kapitulacją hitlerowskich Niemiec. Jeśli zgodzimy się z tą tezą, przekreślamy ideę i czyn Żołnierzy Wyklętych/Niezłomnych. W wielu rejonach okupowanej przez Stalina Polski wojna trwała jeszcze przez lata. A były miejsca, szczególnie w latach 1945-47, gdzie partyzanci byli jedynymi panami terenu. Myli się również ten, który uzna, że głównym celem tej wojny była chęć ratowania siebie, przeżycia. Polscy żołnierze przede wszystkim chronili polską ludność przed sowieckim terrorem – mordami, grabieżami, gwałtami. Byli to zatem żołnierze dwóch okupacji i dwóch konspiracji: antyniemieckiej i antysowieckiej.” Walczyli nie przeciwko Polsce, tylko przeciw sowietom i o tym trzeba pamiętać.
  Idąc Piotrze Twoim tropem Sikorskiego zabili syjoniści, a to ciekawa teza.

 24. Dla Ciebie matole każda teza podszyta tanim antysemityzmem będzie ciekawa. I ludzie się dziwie czemu polactwo w Jedwabnem paliło sąsiadów…

 25. Adas, tu nie chodzi o wojny domowe. Partia robi rewolucję w szkole na papierze, patrz artykuł wyżej. Brakuje lekarzy, dyplomacja leży, sądy partyjne, KK z buciorami pcha sie do łóżek Polaków. A my co? Wiecznie na cmentarzu, przy pomnikach i zawsze czcimy przegranych. ZAWSZE!!!! O przyszłości trzeba myśleć. O przeszłości pamiętać ale nie można nią ciągle żyć.

 26. Szarlej odpowiedz była do Piotra i to ironiczna 😉 chic Ty lubisz fantastkę wiec takie teorie spiskowe to trochę współczesne fantazy 😉

 27. Olo jak komuniści zadbali aby polska inteligencja przestała istnieć to i sądy mamy takie jakie mamy, sądzę że i żadna reforma tu nie pomoże. Na kazdej stronie sadu powinna być biografia każdego sędziego przynajmniej do piątego pokolenia wstecz. Zakładam, że w Polsce nie ma ani jednego sędziego, którego ojcem był żołnierz wyklęty. Reforma zdrowia powinna zacząć się od lekarzy i to nie od ich lustracji, ale ewidencji czasu jaki poświęcają jednemu pacjentowi. Olo reformy są potrzebne ale i pamięć o bohaterach Żołnierzach wyklętych też.

  • To byłoby prawdziwe łajdactwo gdybyśmy byli od urodzenia na przegranej pozycji z racji na naszych dziadków, pradziadków itp… Opamiętaj się kolego i zrozum dobrze tzw. podejście “zdroworozsądkowe”. Do wszystkiego.

 28. Adaś, wojna skończyła się 70 lat temu!Halo tu ziemia! Mówisz o lustracji, pięć pokoleń wstecz? Prawo w tym kraju pisze Towarzysz Prokurator Piotrowicz! Naczelnik też raczej Oxfordu nie kończył!! Kogo ty chcesz lustrować i czyje biografie czytać? Uważaj Adasiu bo ktoś Ciebie zlustruje i okaże się, że dziadek nie miał na imię Paweł a Szaweł. Zobaczysz wtedy co to znaczy tolerancja i wolność słowa w wykonaniu zwolenników ŻW.

 29. Pięć pokoleń wstecz? Był już taki pan co najwyższych urzędników lustrował 5 pokoleń wstecz. Miał na imię Adolf. Niektórzy lokalni działacze od upamiętniania tych Twoich ŻW testu by nie przeszli, ba jeden to nawet sam pałką zomowską wymachiwał.

 30. Olo gorzej bo sie okaże, że ojcowie są po Oficerskiej Szkole Prawniczej jednej słusznej.

  • Adaś wykazujesz się naprawdę wielką gorliwości w toczeniu wojenek, które zakończyły się dekady temu. Brawo za odwagę. Co do miłowania fantastyki owszem lubię. Gdzie mi jednak do Ciebie, który na poparcie swoich dziwnych tez przytaczasz przykłady księdza uzdrowionego przez innego księdza, który wcześniej przeszedł w byt astralny.

   • Szarlej to był przykład świętości, czytaj z uwagą rozmowę z innymi. Ten przykład został przytoczony celowo, opluwani przez Ciebie ludzie maja swoja aktualna historię i pamięć o nich sama sie obroni przed takimi jak Ty 🙂

 31. Adaś, chodzi o to, że my nie odpowiadamy za swoich przodków! Niech każdy bierze odpowiedzialność za siebie! Mam znajomych którzy mieli dziadka w AK, AL a nawet jeden był w Wermachcie. Który wg. Twojej teorii badania 5 pokoleń wstecz będzie najlepszym sędzią?

  Co jest ważniejsze, chłodne podejście do spraw, biegła znajomość prawa, ocena na aplikacji, nie uleganie presji społeczeństwa czy może pochodzenie!?

  Nie matura lecz chęć szczera zrobi z Ciebie oficera.
  Przerabialiśmy to. Pomysł z badaniem 5 pokoleń które proponujesz z daleka pachną totalitarnym ustrojem.

 32. Olo na aplikację to pierwsze trzeba się dostać 😉 mam nadzieję, że najlepsi na roku będą na aplikacjach 🙂 i wtedy to co piszesz będzie miało sens. Aktualnie jest to hermetycznie zamknięta grupa społeczna. I dobrze o tym wiesz dlaczego. Zmiany idą lepsze, gorsze ale nieuchronnie idą. Wracając do żołnierzy wyklętych, ich dzieci były tępione, wnuki przypominają o dziadkach, prawnuki niech się uczą na prokuratorów, lekarzy, inżynierów 🙂 i o to nam przecież chodzi 😉
  W szeregach Żołnierzy wyklętych byli tacy co współpracowali z sowietami. Przeciez o tym też wiesz.

 33. Adaś, Prezes Trybunału Konstytucyjnego mgr. Przyłębska Twoim zdaniem to odpowiednia osoba na tak ważnym stanowisku w naszym kraju?
  Rozumiem, że mgr Przyłębska rozbija hermetyczną zamkniętą grupę społeczną?

 34. mjr. Hieronim Dekutowski ps. „Zapora” lat 31, rozpracowywany przez Iskrę i Lolę po aresztowaniu 6mc go “przesłuchiwano”, jak nie wiadomo bo został zabity razm z innymi. https://arch.ipn.gov.pl/ftp/pamiec_ebook i/broszura_Dekutowski_internet.pdf można sie tylko domyślać.

 35. Zdajesz sobie sprawę, że to nic nie wnosi do dyskusji?

 36. Przyznam, że choć wszyscy starają się znaleźć kompromis w dyskusji, to staje się to nierealne. Adaś, odnoszę wrażenie iż wiele masz wspólnego z Partia Rządząca, ponieważ nie bardzo słuchasz innych. Wypracowanie dyplomatyczne kompromisu to lekarstwo na sądy, lekarzy, wyklętych, itd. Szkoda, że władza nawet nie chciała u nas podjąć tematów istotnych, tylko zjadła co zjadla (podobno się spieszyla) a w drodze powrotnej zdążyła wstąpić do Sobiboru. Przedmowca ma rację, że rozpoczynanie interpretacji wojny, która dawno się skończyła to absurd. Szkoda, że jak już napisałem zamiast ducha modlitwy pojawił się duch polityki, a zamiast dyplomacji- autorytarne rządy.

 37. Anonim władza zjadła grochówkę, obiad polowy zreszta sycący. Następnie udali się do Paulinów. Wcale im się nie dziwię, że przyjęli zaproszenie. Premier przyjechał na przysięgę nie na wszystkie uroczystości, po przysiędze i wojskowej grochówce według uznania spotkał się z tymi z kim chciał porozmawiać. Nie rozumiem całego zamieszania w mediach z tym obiadem w Venus. Starosta u burmistrz gdyby chcieli z nim porozmawiać to niech sie umówią na spotkanie. Zreszta z tego co wiadomo biuro p. Mazurek jest we Włodawie, ale wystarczy zadzwonić i się umówić z samym premierem. A co można omówić na obiedzie w Venus? Przecież to nawet by nie było spotkanie biznesowe. Sztuczne rozbuchiwanie sprawy obiadu czy zjadł czy nie zjadł jest uwłaczające godności i Burmistrza, i Starosty. Ale może w ten sposób zaczynają zabiegać o swój elektorat. I zaczęła się rozmowa o wyborcach polityce itp. Wracając do sedna dobrze, że wolno nam o tym mówić, że żyjemy w wolnej Polsce bez ustroju komunistycznego. Żaden ubek nie przyjdzie (?) i nie skatuje na przesłuchaniu. A miedzy innymi dzięki komu mamy niepodległą Polskę? Dzięki bohaterom narodu Polskiego Niezłomnym a przez komunistów Wyklętymi 🙂

  • Tak, tak władza się zmieniła dzięki temu, ze nowa elita wykorzystała krach ekonomiczny PRL i przy pomocy okrągłego stołu podzielono się władzą i wszyscy razem wódeczkę pili od skrajnej lewej do skrajnej prawej, a w społeczeństwo poszła informacja, ze wolność, że nowa Polska i było nowe ale 25 procentowe… bezrobocie.

 38. Jeszcze się obraźcie na ojców, że obiad ugotowali 😮

 39. Adas, wykleci, niezłomni,wstajemy z kolan i takie tam. Komu?

  • Mam pytanie: kto inspirował wyklętych skoro już od 1943 roku wiadomo było, że Anders na białym koniu nie przyjedzie?????

   • Przecież to oczywiste. Leśne oddziały wszelakiej maści były sprytnie wykorzystywane przez Moskwę do konstytuowania się na nowo zajętych terenach. Pod pretekstem walki z “bandami” władza meblowała się w Polsce. Najpierw pozwalało się “leśnym” na atak na pocztę, magazyn, a później na nich zwalało to, że brakowało żarcia pieniędzy. Prości ludzie stopniowo odwracali się, od partyzantów a Ci coraz bardziej uprzykrzali im życie bo władza ludowa rosła w siłę w terenie a żreć coś trzeba było. Generalnie te oddziały nie miały wpływu na nic poza granicami swoich ziemianek, wbrew temu co sądzi Adas i jemu podobni. Dzisiaj znowu gada się farmazony dla naiwnej gawiedzi o “wyklętych”, którzy nic tylko władzę ludową zwalczali z patriotyczną pieśnią na ustach. Ma to tyle wspólnego z prawdą co Jarosław Kaczyński z kobietami.

 40. Olo dzięki osobom, które wykazały się na tyle odwagą, że przeciwstawili się władzom PRL.

  • Masz na myślu Kuronia, Michnika, Frasyniuka, Geremka, Wałęsę, Borusewicza? Faktycznie mieli jaja.

 41. Jak czytam adasia to zaczynam się przestawać dziwić, że na ukrainie z band upa, morderców dzieci, kobiet i starców zrobiono bohaterów.

  • Na tej samej zasadzie co u nas wynosi się na ołtarze Łupaszki i inne tałtajstwo. Tam wojna niczym katalizator rozpowszechniła szerzenie się nacjonalistycznej zarazy.

 42. Józef Śmiech – Ciąg dzisiaj TVP 3 Lublin godz. 19.30 warto obejrzeć. http://programtv.naziemna.info/program/audycja/Józef+Śmiech+-+Ciąg

 43. Do hmmm http://dziennik.artystyczny-margines.pl/zestawienie-362-metod-tortur-stosowanych-przez-upa-na-polakach/ nawet nie ma sensu komentowania porównania Żołnierzy wyklętych do UPA.

  • To samo tałtajstwo. Bury i Łupaszka też nie przebierali w środkach

  • Ale tutaj nikt nie porównuje bandziorów z upa do wyklętych, tylko pokazuje schemat działania polityki historycznej. Na ukrainie przyjęto wersję często przy akceptacji “polskich vip-ow”że bandyci to bohaterzy i u nas nikt (prócz obecnie Zychowicza) wszystkich wyklętych wkłada do jednego worka, że byli wspaniali i nieskazitelni, a niestety wśród tzw. bohaterow też zdarzali się niegodni tej nazwy co dzisiaj wzbudza wielkie emocje, a Ukraińcy to zręcznie wykorzystują, porównując swych bandytów min. do żołnierzy AK oraz Wyklętych

   • A kogo konkretnie masz na myśli i na podstawie czyich opracowań tak wnioskujesz?

 44. Szarlej komu aktualnie zależy na oczernianiu Żołnierzy Wyklętych?

 45. To Ty tak uważasz, nie ja. Szarlej dlaczego oczerniasz Żołnierzy Wyklętych?

 46. Bzdury piszesz, tylko się dziwię, że wnuk bohatera szkaluje innych Żołnierzy, którzy nie złożyli broni. Przecież oprawcy, którzy przesłuchiwali Twojego dziadka mogą jeszcze żyć a przynajmniej ich dzieci, i wnukowie maja się dobrze.

 47. I co w związku z tym? Mam im życzyć wszystkiego najgorszego z tej okazji? Mam tyle wspólnego z “bohaterstwem” moich dziadków co Ty ze spaleniem Moskwy w XVII wieku.

  • Mądrego miło poczytać!! Nie daj się sprowokować temu fanatykowi i tak trzymaj!!

   • Kto tu kogo prowokuje? Czy wszystko wprowadzasz do prowokacji? Z takim podejściem każda wymiana zdań musi konczyc się zwycięstwem, zamiast zrozumieniem.

 48. W związku z tym szanuj Bohaterów.

  • Adaś chyba zdąrzyłeś wywnioskować z toku tej rozmowy, że bohaterskość tych Twoich “bohaterów” dla wielu w tym mnie jest conajmniej dyskusyjna. Więc łupaszki, ognie, żelazne, i inne bure conajmniej wzbudzają u mnie odróch wymiotny.

 49. *zdążyłeś

 50. Adaś, za dużo Dziennika Telewizyjnego oglądasz, pardon Wiadomości.

 51. Szarlej Ci Bohaterowie są Nasi, moi i Twoi i calej czytającej gadziewi. Tak samo jak w większość ich katów to też byli Polacy, i te bestie też są nasze.

  • Kaci ktorzy mordowali Polakow to tylko ludzie mowiacy w moim jezyku. tO NIE BYLI POLACY.

   • Polacy tylko kwiatki zrywają 🙂 Boże jaka ameba umysłowa z Ciebie. Tak tak, wiem- dziadek w kbw i co tam jeszcze możesz w ramach swoich ograniczeń i uprzedzeń wyprodukować.

  • Nie rozumiesz adasiu, że bohaterów ludziom się nie narzuca.

 52. Szarlej Bohaterem się jest albo nie, to czyny danego człowieka świadczą o jego męstwie. Nie mój czy Twój światopogląd.

  • Urban Jerzy Bohater młodzieży 🙂

  • Czyny tych Twoich wyklętych są splamionę krwią niewinnych i bezbronnych. Chcesz tego czy nie. Możesz to wypierać na wszelkie możliwe sposoby. Wierzyć w bajeczki sprzedawane maluczkim przez miałkiej jakości historyków czy koniunkturalnych polityków. Twoja sprawa

   • O i nie zapomnij jaką wyrządzili krzywdę swoim najbliższym, zamiast siedzieć i dorabiać się za wszelką cenę poszli walczyć w przegranej walce o wolność. Wykleci to nie tylko Żołnierze, ale i ich rodziny.

 53. Do Polak to byli w większości Polacy.

 54. Moim zdaniem niektórych trochę niefortunnie zaliczono do tych pozytywnie ocenianych przez historię żołnierzy wyklętych. Czasami lokalnym społecznościom na siłę był potrzebny bohater i robili go z człowieka niekoniecznie na to miano zasługującego.żyją jeszcze ludzie pamiętający pewne wydarzenia i głośno o nich mówią.Ostatnio pojawiły się informacje o naszym włodawskim kombatancie że pracował w ormo a jego syn w SB na Pomorzu?/ ze Zdzarki ?/To o tyle ważna sprawa że jest to honorowy Obywatel Włodawy. Czy ktoś mógłby to wyjaśnić?

 55. Odpowiedz Adasiu na pytanie, czy Pan Edmund był ormowcem czy nie był ? Czy to jego syn pracował w urzędzie bezpieczeństwa?

 56. Sądzę, że nie byli.

 57. Jeżeli ktoś rzuca pomówieniami to powinien mieć dowody, a nie oczerniać anonimowo na forum.

 58. Inwentarz. ipn.gov.pl IPN Lu 248/1376 WUSW w Chełmie/1975 Akta personalne członka ORMO Edmunda Brożka s. Jana urodzonego 22.02.1926 roku. Ja nie oczerniam, pytam co na to włodawscy historycy? Czy to nie ta osoba?

 59. No i co jest w tych dokumentach? Miał się dać zakatować abyśmy mieli gdzie znicze stawiać?

 60. Czyli że jednych można wyzywać od ubeckim potomków i ormowskich synów/ tych co Wam nie pasują/ a inni jak byli ormowcami a teraz Wam z jakichś powodów pasują to są w porządku? To jakaś mentalność Kalego. I żeby była jasność, nikogo nie oskarżam tylko zastanawia mnie Twój Adasiu tok myślenia, dlaczego nie wszystkich usprawiedliwiasz i nie dla wszystkich jesteś taki wyrozumiały?

 61. Część z Wyklętych zachowała się “jak trzeba” tych prawdziwych bohaterów

 62. Nie wiem co jest w dokumentach. Może aby kogoś personalnie oskarżyć trzeba przynajmniej wiedzieć co zrobił i dlaczego?

 63. Adaś, co tam w TVP Info? Kto stoi za dziesiejszym zamachem na PAD w Krakowie? Proszę napisz coś ciekawego.Jak to partia widzi? Bo jak widzi ŻW to już wiemy.

 64. Olo to Szarlej w trójcy za tym stoi.

 65. Olo a ilu w partii dzieci komunistów, tylko przebierać jak w ulęgałkach.

 66. Adaś, to Ci odpowiem. Nic nie mówią. A wiesz dlaczego? Bo to jest niewygodne. Bo ludzie zadawaliby pytania, trochę byłoby śmiechu z władzy.
  Władza nie ma poczucia humoru.

  I Ty tak samo jak PiSowska władza. Nigdy wprost, zawsze winni są inni, nie Ty, nie władza, zawsze jacyś oni. Szarlej, mgła ect.

 67. Adaś w 63 jak pana Brożka przyjęli to raczej nikt nikogo nie zmuszał do zapisania się:) Więc nie ściemniaj tutaj, że inaczej by go zakatowali… W 1963 do ORMO to się szło z podniesionym czołem i Marszem GL na ustach 🙂

 68. Najlepiej się u źródła zapytać.

 69. A z tym jego synem w ubecji to też prawda?

 70. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zmiana wielkości czcionki