Most na Bugu przez 4 dni

Pomimo wielu problemów, w tym natury międzynarodowej, udało się uzgodnić termin tegorocznych Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa. Zbereże (PL) – Adamczuki (UA). Rozpoczną się w czwartek (9 sierpnia) i potrwają do niedzieli (12 sierpnia). Starosta włodawski Andrzej Romańczuk wraz z wójtem gminy Wola Uhruska Janem Łukasikiem już dziś serdecznie zapraszają.

Szczegółowy program EDD’18 jest w trakcie opracowywania. Rozmowy z partnerem z Ukrainy dopiero się zaczynają, podobnie jak tzw. urzędnicza papierkowa robota, której przy tego typu międzynarodowej imprezie jest wyjątkowo dużo. Najwrażliwszym punktem jest – jak zawsze – kwestia pozwoleń i uzgodnień pomiędzy służbami z Warszawy i Kijowa.

Jednak już dziś można zakładać, że uroczystości rozpoczną się w 9 sierpnia w godzinach porannych uroczystym otwarciem mostu pontonowego na Bugu w Zbereżu. A przez kolejne cztery dni – głównie po stronie polskiej – nie zabraknie atrakcji. Będą kiermasze, festyny, konferencje i liczne zawody sportowe. Przez zbudowany przez saperów most pontonowy można będzie przez 4 dni przekraczać granicę. Pieszo lub rowerem. Oczywiście wyłącznie z ważnym paszportem. Zamknięcie tymczasowego przejścia w późnych godzinach wieczornych 12 sierpnia. Przejście czynne będzie tylko w dzień – od godz. 8-9 rano.
Tylko w ub.r. granicę przekroczyło w Zbereżu prawie 50 tys. osób. EDD to ważne wydarzenie kulturalne i społeczne naszego powiatu i całej Lubelszczyzny. Warto jednak dodać, że tylko kilkanaście kilometrów stamtąd – po ukraińskiej stronie – leży unikatowe, ogromne i piękne jezioro Świtaź (20 razy większe od J. Białego w Okunince) oraz Szacki Park Narodowy. A zapewne też i dla Ukraińców powiat włodawski jest bardzo atrakcyjny turystycznie.

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Nowego Tygodnia.

2 komentarzy "Most na Bugu przez 4 dni"

  1. Czy zasieki też postawią żeby dzikie lochy nie przlazily na polską stronę? Może armia Macierewicza pomoże rozciagac siatkę. Przecież za coś biorą pieniadze

  2. Kontrabanda – nikomu nie potrzebna – zlikwidować

  3. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zmiana wielkości czcionki