Mamy talent! II miejsce w kraju Kamila Samojluka w centralnym etapie XLI edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych!

Po raz drugi Kamil Samojluk, obecnie uczeń klasy trzeciej Technikum kształcącego w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa z ZSCKR w Korolówce – Osadzie, sięgnął po tytuł laureata OWiUR w bloku tematycznym mechanizacja rolnictwa. W ubiegłym roku zajął V miejsce, w tym roku wywalczył zaszczytne II miejsce. Z najlepszym zawodnikiem w tej kategorii przegrał zaledwie jednym punktem. To niepowtarzalny sukces w historii naszej szkoły Jesteśmy bardzo dumni z Kamila, cieszymy się ze zwycięstwa, bo jest uwieńczeniem pracy całego zespołu – stwierdził Dyrektor Szkoły Leszek Młynarczyk.

Najstarszemu i najbardziej prestiżowemu konkursowi wiedzy i umiejętności praktycznych organizowanemu w kraju patronuje Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Patronem medialnym została Agencja Rolnictwa i Agrobiznesu APRA, a także multiportal agropolska. pl., a organizatorem zmagań Komitet Główny OWiUR przy Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach. W tym roku Okręg Olimpiady Lublin był gospodarzem dla 238 uczniów startujących w 11 blokach tematycznych XLI edycji eliminacji centralnych OWiUR.

W dniach 2 i 3 czerwca 2017 roku finał olimpiady odbywał się w Zespole Szkół Rolniczych w Kijanach. To tutaj uczniowie udowadniali, co potrafią. Prawdziwą weryfikacją umiejętności był etap praktyczny. Uroczystość wręczania nagród uczestnikom i laureatom została przygotowana w kampusie Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Rektor uczelni Zygmunt Litwińczuk wyraził nadzieję, że wielu z laureatów zostanie studentami lubelskiej uczelni. Na pewno wśród nich znajdzie się Kamil. Dokonał już wyboru. Uniwersytet Przyrodniczy to niemalże rodzinna uczelnia i jest blisko domu. Ważna jest dla niego więź z rodzicami i troska o gospodarstwo rolne, które wspólnie prowadzą. Indeks i dyplom to nie jedyne nagrody, które otrzymał zdobywca II miejsca.

Za wybitne osiągnięcia i zaangażowanie w pogłębianie wiedzy rolniczej Zarząd Banku BGŻ Paribas i Fundacja BEŻ BNP Paribas ufundowała stypendium w ramach programu AGROTALENT, zachęcając do dalszego rozwoju talentu, rozpoczęcia wspaniałej naukowej przygody i nowych możliwości. Natomiast Voucher upoważnił do bezpłatnej prenumeraty miesięcznika „Rolniczy Przegląd Techniczny” wydawanego przez APRA sp. z o.o. Dla młodego człowieka ważne są finansowe gratyfikacje, ale za największą satysfakcję, frajdę z udziału w olimpiadzie Kamil uznał możliwość zmierzenia się z najlepszymi, adrenalinę rywalizacji i sprawdzenia się. Jest szczęśliwy i wdzięczny rodzicom oraz nauczycielom zawodu, którzy wspierali go w przygotowaniach, dzielili się wiedzą i doświadczeniem: p. Adamowi Orenczukowi, Krzysztofowi Horszczarukowi, Zenonowi Bajowi i Krzysztofowi Rejmanowi.

Ewa Krzywania

Zmiana wielkości czcionki