Łupek się sypie?

W głośnej sprawie wwiezienia do byłej kopalni piasku we Włodawie miliona ton łupka pojawił się wreszcie głos właściciela działki. Przeciwnikom inwestycji zarzucił budowanie kapitału politycznego na sztucznie wywołanej fobii przed łupkiem i w tej sytuacji proponuje, że z powrotem odsprzeda samorządowcom wyrobisko. Propozycja padła chwilę przed tym, gdy na policję doniosło lubelskie Towarzystwo dla Natury i Człowieka, a w imieniu mieszkańców złożono odwołanie do sądu o zakaz rekultywacji wyrobiska łupkiem.

W końcu stycznia przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym Józef Majewski, właściciel wyrobiska po kopalni piasku, wygrał trwający lata spór z powiatem konsekwentnie odmawiającym wydania zgody na rekultywację terenu łupkiem. Decyzja SKO nie była jednak prawomocna. Mogła ją podważyć jeszcze tzw. strona społeczna, która została dopuszczona do udziału w postępowaniu. I – jak można było się spodziewać – zrobiła to.

– Sprawa łupka od wielu już lat bulwersuje mieszkańców Włodawy – mówi Katarzyna Wojtal, jedna z założycielek Społecznego Komitetu „Stop dla Łupka”, który powstał w 2016 r. na fali protestu przeciwko pomysłowi wwiezienia miliona ton odpadu powęglowego z kopalni Lubelski Węgiel Bogdanka SA do niecki po byłej kopalni piasku. – Prywatny inwestor próbuje przywieźć nam ponad milion ton tego odpadu (według projektu dokładnie 1 026 300 ton – przyp. red.). Włodawianie stanowczo nie zgadzają się na tego typu eksperymenty, które nie tylko zniszczą drogę do Lublina (do przewiezienia takiej ilości materiału potrzeba ok. 50 tys. ciężarówek), to przede wszystkim mogą mieć niekorzystny wpływ na wody gruntowe. Z mapy hydrologicznej jasno wynika, że przenikające przez kopaliny opady, będą płynąć w kierunku ujęć wody, a co za tym idzie, mogą je skazić różnymi, niebezpiecznymi pierwiastkami. A nikt nam nie da gwarancji, że materiały tam złożone – o tak bogatym składzie chemicznym i w takiej ilości – nie dostaną się do wód podziemnych i nie dojdzie do skażenia. Na pewno łupek nam we Włodawie jest niepotrzebny. Jako strona społeczna wyraziliśmy swój sprzeciw, zaskarżając decyzję SKO – mówi Wojtal.

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Nowego Tygodnia.

1 Komentarz do "Łupek się sypie?"

 1. mieszkaniec | 13 marca 2018 at 03:20 |

  Starosta jest niekompetentny, SKO (Samorządowe Kolegium Odwoławcze) uchyliło jego decyzje w całości i wydało swoją. Za co Pan Starosto bierze pieniądze !
  Przez Pana mamy łupek !

 2. łupek….wielkie rzeczy… Nasz Wodzirej z kwiatem w zębach znów zatańczy i zaśpiewa będzie balet i tak trzeba.

 3. Przecież ten łupek ma być nawieziony, by przygotować teren pod specjalną strefę ekonomiczną o którą tak zabiega wodzirej. Jak już nawiozą i wyrównają teren, to wodzirej otworzy strefę z wielkim przytupem i będzie się bawił do białego ranka tak jak lubi najbardziej.

 4. Kiedyś były szklarnie i łupek teraz pseudo strefę i łupek

 5. Miało być tak pięknie | 13 marca 2018 at 19:43 |

  Miała być strefa a będzie ch… du…. i łupku kupa.

 6. Włodawiak | 13 marca 2018 at 20:32 |

  Co z tego łupka będzie miał przeciętny Włodawiak? Oczywiście prócz zniszczonej drogi i zanieczyszczonej wody. Nie można było się odwołać od tego wyroku? Jak tak dalej będzie to zaczną sprowadzać tu odpady radioaktywne z Niemiec.

 7. Gdzie byliście bezradni radni gdy sprzedawano kopalnię piachu? Nikt nie miał wątpliwości, że została zakupiona w innym celu niż wydobycie. Mamona tak przysłoniła oczy, że wielka radość niczym pobliska rzeka wylewała się z ratusza w blaskach fleszy, aż okazało się, że nikomu nieznany człowieczek z pozoru mało rozgarnięty zrobił w “członka” błyskotliwe i inteligentne włodawskie umysły. Poco ten wielki syk facet chce zarobić a Wy Radni próbujecie zbić na tym kapitał. Co zrobiliście gdy Franuś realizował swoje wielkie wizje łupkowe i nie tylko łupkowe? Siedzieliście cicho bo nie braliście wtedy diet, a teraz dostaliście wielkiego rozmachu. Jesteście tyle samo warci co wasz koleś, który od wielu lat za stawiane wina kupuje głosy w wyborach.
  Ocenimy Waszą działalność już wkrótce, diety, zaszczyty i pierwsze miejsca na imprezach trysną niczym mydlana bańka. Oj żal zostawić będzie przywileje.

 8. mieszkaniec Miasta | 14 marca 2018 at 09:20 |

  Z naszego Miasta,(pięknego Miasta) robią śmietnisko dla odpadów – słabe mamy władze,

 9. Wodzirej musi przebić swojego guru don franczesko, który zasypał tym syfem błonia, więc wodzirej zrobi wszystko by zasypano kopalnię piasku, jak szaleć to szaleć.

 10. kto sprzedał tą kopalnie bez zapisu w umowie, który uniemożliwiłby zwiezienie łupka? czy to nie ten sam wizjoner, który z podkulonym ogonem zaszył się teraz w Adampolu? gdzie wtedy byli ci wszyscy krzykacze? pewnie mieszali chochlą w garze bo tylko do tego się nadają!

 11. Kopalnię sprzedali radni, czyli między innymi wodzirej. Ten sam, który gdy wymagała od niego partia by zablokował miliony złotych na rewitalizację Podzamcza, bo to pozwoli im wygrać wybory, to zablokował, ale już sprzedaży kopalni nie blokował, bo widać widzieli w tym jakiś interes.

 12. do sprzedaży konieczna była zgoda rady.rada miasta podjęła w tej sprawie uchwałę.

 13. Jak to fajnie szukać winnego…to takie włodawskie. Każdy rządzący ma wady i zalety. Podejmuje decyzję, które się podobają lub nie. Zatem powiedz jeden z drugim jaką macie alternatywę do tych decyzji, bo krytykować każdy potrafi. Wczoraj Jerzy dziś Wiesław jutro może Mariusz, te same problemy będą do rozwiązania, a może warto coś podpowiedzieć a nie ziac jadem. Pozdrawiam.

 14. Za sprzedażą głosowali Radni PiS.

 15. Kolejna podwyżka za ciepło Brawo !!!!!!!1 będzie na balety

 16. Do Anonim | 15 marca 2018 at 04:50 Rolą rady jest myślenie i opiniowanie w trudnych sprawach np. sprzedaż kopalni z adnotacją notarialną o łupku. Nasi radni lubią błyszczeć na radach mówiąc, że na jakiejś drodze jest dziura albo nie świeci latarnia. Te sprawy można zgłosić do kierownika w administracji ratusza i w przypadku braku interwencji do burmistrza. Jak ktoś pisał powyżej bicie piany najważniejsze po to by zaistnieć i przyszłej kadencji nadal pobierać diety. Trudno tu nie zgodzić się z powyższą wypowiedzią Ursusa. Trzeba bezradnych rozliczyć przy wyborach, nie wszystkich za wino można kupić.

 17. podwyżka?? | 15 marca 2018 at 17:15 |

  Podwyżka wody, potem dywidenda z wypracowanego zysku przez MPGK na imprezki i tak 4 lata się wodziruje, a temat łupku nie rozwiązany.

 18. oglądalem dzisiaj tranmisje sesji zaznaczam ze nie mieszkam we wlodawie
  ale zauważyłem tylko jedną jedyną panią radna Woloszun ktora to wie po co tam jest bez nerwow zeczowo dyskutuje i chce cos zrobic dla tej wlodawy brawo pani radna szanuje takich ludzi ktorzy daza do prawdy

 19. Wszakże dzieki tej Pani ludzie tracą orientację w rzeczywistości. Żadnych argumentów rzeczowych, żadnych dyskusji wynikowych. I jeszcze jedno… kultura osobista zapewne gdzieś się zgubiła u Pani Radnej. Uprawiać krytykanctwo każdy potrafi, ale krytykę tylko nieliczni, do których jej jeszcze daleko.

 20. oglądałam wczoraj transmisję z sesji, dla tych radnych bezradnych tylko dziury ważne , kikuty drzew i takie tam … żadnego pomysłu na jakiekolwiek miejsca pracy .Zabrać diety i w czynie społecznym jak ktoś ma czas się udzielać.
  Drzewa zaraz odrosną będą jeszcze ładniejsze, ale ptaszyska się wyniosą.Spójrzcie na takie napisy ” wynajmę lokal ” miasto pustoszeje co z tym zrobić?
  NIc konkretnego, nic.

  • Podobno w SP3 od września ma być nowa kierowniczka jadłodajni zgodna z wytycznymi partyjnymi?

 21. co się czepiacie radnych….przecież oni biorą kasę za samą obecnośc na sesji. za mówienie z sensem i zajmowanie się faktycznymi problemami miasta jak to powiedziała bohaterka ostatniej sesji nikt im DODATKOWYCH PINIĄŻKÓW NIE PŁACI. oni wogóle łaskę robia że na sesji są.

  • Cytujesz słowa wyrwane z kontekstu ! Proszę zobaczyć jak aktywni są radni z frakcji wodzireja ? Typowe maszynki do podnoszenia ręki podczas głosowania zgodnie z partyjną jedyną słuszną linią SLD

   • moze i maszynki do głosowania jak wszyscy nie tylko w radzie ale i w sejmie.nie mówie że nie. nie są też w stanie pouczać z zakresu prawa mądrzejszych od siebie czyli mecenasa z tytułem doktora 😀 😀

 22. Włodawa to smutny obraz naszej rzeczywistości . Bezradności i dyletanctwa burmistrzów , starostów i ich zbrojnego ramienia w postaci bezradnych wszystkich opcji politycznych.Obraz beznadziei i szarych ludzi snujacych się z rzadka po wyludnionych ulicach.Niestety ten widok będzie się pognębiał, bo rządzący miastem i powiatem po prostu nie mają wizji , a przede wszystki zdolności by coś w tej materii zrobić.Przed wyborami jak zwykle będą po raz kolejny mamić ludzi frazesami i pustymi obietnicami. Partyjniactwo i zdobywanie stołków dla swoich jak zwykle bierze góre nad sprawami ważnymi dla miasta. Od przemian ustrojowych mija 28 lat , ale dla Włodawy czas się zatrzymał.Przyjeżdzający goście z zaciekawieniem komentują obraz miasta jak z minionej epoki.Smutny to fakt.Czy rano podczas porannej toalety patrząc w lustro nie brzydzicie się swoim odbiciem?

  • Z tej mąki nie będzie już chleba. Najbiedniejsze miasto najbiedniejszego regionu UE. Kilka osób ogarnia tu jakiś biznes, kilka osób grzeje się w publicznej kasie, w przyszłości pewnie zjedzie trochę freelancerów pracujących przez Internet z aspołecznym nastawieniem ceniących sobie okoliczne lasy ciszę i spokój. Jeżeli jednak ktoś uwierzy w cudowną moc sprawczą tego lub innego poityka, który “ściągnie inwestorów” czy obiecuje innde dooperele tzn, że jest ciężkim frajerem. Boli i będzie bolało, tak działa kapitalizm.

 23. Włodawa jest spośród miast powiatowych w woj lubelskim jednym z najsłabiej pozyskujących środki zewnętrzne i nie widać szans na zmianę. Za to pod względem baletów nie ma granic.

 24. Re-Anonim | 16 marca 2018 at 13:24 | Odpowiedz | Zgłoś komentarz do administracji
  ja podczas porannej toalety podtarłem się twoim komentarzem

  Ale zabolało co,
  Jak długo nie zdasz sobie z tego sprawy to będzie bolało jeszcze bardziej.
  Milych kolejnych spotkań ze swoim odbciem w lustrze..

 25. co wymagać od faceta, który robi sobie takie zdjęcia i jeszcze się nimi szczyci?
  nowytydzien. /sercu-wiosna-zebach-kwiat/

  • kiedy kończą się argumenty zaczynają się personalne wycieczki 😀 oj widzę zazdrość tyłek ściska 😀

 26. Nareszcie w parku słychać piękny koncert ptaków
  Ubiegło roczne wysiłki i pieniądze poszły w p…u.

 27. w przypadku łupka wina rady miejskiej i burmistrza jest ewidentna!!!!! Wiedzieli komu sprzedają. Wiadomo było jaką działalnośc prowadzi nabywca. Kasę się wzięło , a teraz wszyscy oburzeni choc są to ci sami radni którzy wcześniej podjęli decyzję o sprzedaży

  • Dodaj tylko że chodzi o burmistrza Września i radnych z czasu jego pierwszej kadencji

   • Nie nnleży zapominać, że wtedy radnym był również obecny burmistrz Muszyński !

    • sprawdziłem to. coś kręcisz kłamczuszku może wykonaj telefon do przyjaciela:)

 28. Jeżeli w umowie sprzedaży nie określono przeznaczenia działki to można walczyć z łupkiem.W przeciwnym razie…mamy i łupek super drogę do Lublina.

 29. nie martwcie się o drogę,to droga nie do Włodawy,ale nad białe, dochtory do domków muszę w komforcie dojechać.

 30. Ludzie co się uczepiliście tego łupka.Puchaczów w pobliżu wielkiej hałdy łupkowej i co ??? Kiedyś pewien burmistrz tak zlokalizował wysypisko łupka, że przez miasto trzeba było wozić i pytam co? Trzeba było nie sprzedawać piaskowni.I to bynajmniej nie jest wina burmistrza tylko Rady Miasta, która wydała zgodę na sprzedaż, gdyż jest to jej niezbywalna kompetencja, nie burmistrza jak ktoś usiłuje wmówić. Po zatem o wiele groźniejsze jest wysypisko po garbarni Polesie, a tego tematu nikt nie porusza. Odpady po garbowaniu zalegają już ponad 40 lat a jeszcze obecnie są tam zwożone przez istniejącą garbarnię i co cisza…ani wójt ani aktywiści…

  • … rady miasta w której to był obecny burmistrz Muszyński ! Ciekawe jak wtedy głosował ???

   • nie wiem czy był obecny czy nie ale rada podejmuje decyzje kolegialnie a liczy się wynik głosowania nawet jak ktoś był przeciw a znalazł się w mniejszości to bez znaczenia bo zdecydował nie krzysztof i ala tylko rada. głosowanie imienne tylko w szczególnych przypadkach.

 31. Jaki płacz nad rozlanym mlekiem! Ale nic konstruktywnego. Ot kolejna okazja by dokopać burmistrzom (ktoś ich wybierał ale wg Was, wszyscy byli beznadziejni), radnym, urzędnikom, emerytom i sobie nawzajem.
  Czegom biedny? – bom głupi, czegom głupi? – bom biedny. Bezprzedmiotowa dyskusja i sukces w stylu: ale im wygarnąłem. Tylko co z tego?

 32. Wiesław | 18 marca 2018 at 16:12 |

  Krzysiu, pomimo Twojego usilnego odciągnięcia uwagi na elbi od Twojego pryncypała i wypisywanie pochlebnych komentarzy na Fb u swojego pracodawcy i na TV wlodawa, to nie zagłuszysz głosów prawdy na temat człowieka, którego “działania” są jedną wielką porażka dla miasta. Jako radny zakończył swą kadencją odrzuceniem milionów złotych przyznanych Włodawie, a jako burmistrz osiągnął jednie ksywkę wodzirej, która dosłownie określiła przebieg jego kadencji, a sprawa łupku pokazuje tylko jego miękkość i brak umiejętności podejmowania decyzji.

  • faktycznie krzysiu jakby się uaktywnił ostatnio, ale przynajmniej nie wstydzi się podpisać z imienia i nazwiska mariuszku/jureczku/wiesławie czy kim tam jesteś

 33. Wiesławie, działania burmistrza nie są jedną wielką porażką. Jak wyżej napisano, nasze miasto jest malutkie, biedniutkie i źle skomunikowane z resztą kraju. Poza tym fatalne położenie geograficzne. Tu, wyżej pleców nie da się podskoczyć. Burmistrz i Rada Miasta źle przyciętymi drzewkami i dziurami w asfalcie głównie mogą się zajmować bo na nic innego nie ma pieniędzy.
  I apel do krytykujących: jesteście młodzi, solidnie wykształceni, macie super ofertę dla miasta i mieszkańców: organizujcie komitet wyborczy, wyłoncie najlepszego z Was i start!
  Trochę tylko zmieńcie język i poziom krytyki a program dostosujcie do możliwości. Żebym nie był posądzony o bycie przybocznym burmistrza. Jeżeli na start w wyborach zdecyduje się pan Mariusz Zańko ma głos mój i mojej rodziny

 34. sekretasz | 18 marca 2018 at 19:31 |

  Co takiego dobrego dla miasta zrobił Pan Mariusz do tej pory???

 35. Jeszcze nie był burmistrzem.Ale zobaczymy. A wg szanownego przedmówcy, to czy którykolwiek burmistrz zrobił coś dobrego?

  • Bez przesady każdy coś wniósł. Trzeba się tylko dobrze rozejrzeć. Ścieżki rowerowe, chodniki, drogi, oświetlenie uliczne,parkingi, orliki, pływalnia, sortownia odpadów- pewnie można i więcej zrobić ale trzeba mieć maksimum złej woli aby tego nie zobaczyć. Ciężko będzie powtórzyć dokonania minionych kadencji. Obraz Włodawy powoli, ale zmienia się na lepsze.

 36. Bardzo sensowna wypowiedź. Brawo! Jeżdżę trochę po kraju i aż tak jak tu ktoś napisał, nie odstajemy od tej “Polski A”. Poszukajmy atutów naszego miasta i nie krytykujemy wszystkich i wszystkiego. Myślę też że wygramy z łupkiem a obecny właściciel w końcu sprzeda to wyrobisko. I nie sądzę, że Miasto je odkupi bo i po co?, bo i za co?

 37. przyjaciel | 18 marca 2018 at 22:44 |

  Mariusz nie wystartuje na Burmistrza !
  Boi się przegrać z Wiesławem !!
  Wyszedł z niego karierowicz i tchórz jednocześnie !!!

 38. “Przyjacielu”, jak żyć?, na kogo głosować skoro Mariusz nie startuje?, jak żyć?!

 39. mieszkaniec Miasta | 19 marca 2018 at 08:24 |

  Do przyjaciel – Mariusz nie boi się przegrać z Panem Muszyńskim, tylko poczeka kolejne 5 lat obserwując sprawne ,,działania” władz Włodawy,a Ty coś się rozemocjonowałeś kolego za ta klawiaturą – melissa i kubeł zimnej wody …

 40. miejscowy | 19 marca 2018 at 15:45 |

  Co znowu Mariuszek i Wiesio M zgotują szopkę wyborczą pod dyktando Edwarda. Znowu będą meldowali się w gabinecie Edwarda i ustalali co robić? Śmieszni są ci pseudopolitycy, którzy gdyby nie partia to nic w życiu by nie osiągnęli.
  Nie potrafią nawet rozwiązać tak prostego problemu jak łupek.

 41. Tak?, Taki prosty problem? Błyśnij swoim intelektem i podaj swój pomysł: oczywiście forumowiczom. Ale wszyscy rzucą się by Cię skrytykować i obrażać!

 42. Czemu ktoś ma podpowiadać wodzirejowi, to on bierze kilkanaście tysięcy miesięcznie i mówił o sobie w czasie kampanii młody i kompetentny, aaaa i jeszcze bezpartyjny. Jak widać z tego prawdą było tylko młody. Co do rozwiązania, to może niech zrobi ankietę wśród mieszkańców, skoro sam nie potrafi rozwiązać tego problemu.

  • ta oni wszyscy bezpartyjni już nastepny bezpartyjny mariuszek z kodnia razem z nauczycielem histori powsadzał bezpartyjnych do zarządu wlodawianki i nie zdarzyli sie wybrac a znowu jakies klutnie ogloszenia i apele na fejsach jeden ma 5 zawodników drugi 30 ale zaden nie powie co to za zawodnicy nie ma trenera nie ma treningów a liga za pasem byla 4 liga byla a klasa a teraz bezie jedno ielkie guwno zaorac to wszystko zasypac lupkiem i bedzie spokuj

   • wykształcony | 21 marca 2018 at 12:27 |

    WIdac braki w wyksztalceniu, a trzeba bylo rzucac w szkole kamieniami.

 43. roża i żòłte zęby?! Neiwspolgra to kolorystycznie

 44. zaciekawiony | 20 marca 2018 at 15:21 |

  łupek, łupkiem, a jak tam sławne filmiki?

 45. Włodawianka | 21 marca 2018 at 21:29 |

  Ludzie co wy wypisujecie oglądając sesję w TV Włodawa radna Wołoszun jako jedyna zadawała sensowne interpelacje. Ciekawe że inni radni niby są przeciwko łupkowi ale jakoś nie otrzymała wsparcia od nikogo a atak na jej osobę był ogromny. Pani Elżbieto proszę się nie bać jeżeli Muszyński poda panią do Sądu staniemy w pani obronie nie zostawimy pani samej. Tak trzymać i nie poddawać się więcej takich radnych. Życzę powodzenia.

 46. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zmiana wielkości czcionki