Kierowali, choć nie powinni

Najpierw podejrzenie policjantów wzbudziła jazda kierującego ciągnikiem rolniczym, który podczas jazdy wyjechał praktycznie na środek jezdni. Badanie alkomatem potwierdziło, że mieszkaniec gminy Hanna miał ponad 0,6 promila, na dodatek funkcjonariusze ujawnili nieprawidłowości we wskazaniu drogomierza. Następnie stróże prawa zatrzymali kierującego Fiatem Punto, który wyprzedzał na linii ciągłej. Kierujący oprócz tego, że znajdował się w stanie po użyciu alkoholu, miał cofnięte uprawnienia do kierowania.

Dzisiaj policjanci włodawskiej drogówki wyeliminowali z ruchu kolejnym kierujących, którzy zdecydowali się usiąść za kierownicę pomimo spożytego wcześniej alkoholu. Policjanci przed godziną 9 w miejscowości Janówka zatrzymali do kontroli drogowej kierującego ciągnikiem rolniczym. Podejrzenie policjantów wzbudził sposób jazdy 39-letniego mieszkańca gminy Hanna, który w pewnym momencie wyjechał praktycznie na środek jezdni. Badanie alkomatem potwierdziło podejrzenie policjantów, kierujący miał w organizmie ponad 0,6 promila. Na dodatek w pojeździe, którym się poruszał mundurowi ujawnili nieprawidłowości we wskazaniu drogomierza.

Tuż po godzinie 11 patrol Ruchu Drogowego zatrzymał do kontroli kierującego pojazdem marki Fiat Punto, który na ulicy Okunińskiej we Włodawie wyprzedzał inne pojazdy na linii ciągłej. Podczas kontroli okazało się, że również usiadł za kierownicę pod działaniem alkoholu. Alkomat wykazał stan po użyciu. Podczas wykonywanych czynności policjanci dodatkowo ujawnili, że 26-letni mieszkaniec Chełma kierował pomimo, że miał cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi.

Teraz obydwaj kierujący odpowiedzą za swoje postępowanie przed sądem. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, konsekwencje finansowe oraz zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Przypominamy, w polskim prawie zabronione jest kierowanie pojazdem zarówno w stanie po użyciu jak i w stanie nietrzeźwości.  Stan po użyciu mamy od 0,2 promila do 0,5, natomiast nietrzeźwości powyżej 0,5 promila.2 lata więzienia grozi również za niestosowanie się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami. Natomiast zgodnie z treścią artykułu 306a kodeksu karnego, kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Tej samej karze podlega, kto zleca innej osobie wykonanie tego czynu.

sierżant sztabowy Elwira Tadyniewicz
KPP Włodawa

1 komentarz "Kierowali, choć nie powinni"

  1. jak GOPS w Hannie rozdaje kasę na prawo i lewo to co ci ludzie mają robić piją i traktorami jeżdżą. niech policja zajedzie wieczorem do Holeszowa PGR w Hannie lub do Lacka to dopiero będą wyniki.

  2. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.