KICKBOXING – NASZE ZŁOTKA BEZ MEDALU…

Mistrzostwa Europy Juniorów i Kadetów w kickboxingu -Macedonia Skopje 2017.

W macedońskim Skopje odbyły się Mistrzostwa Europy Juniorów i Kadetów w kickboxingu w turnieju startowało 1563 zawodniczek i zawodników z 37 krajów, w tym 150-osobowa polska kadra narodowa. Największa liczbowo była reprezentacja Rosji 176 kickboxerów, a ponad setkę swych młodych sportowców wystawili także Węgrzy 138 osób, Włochy 112 i Grecja 111. Reprezentanci Polski wywalczyli 66 medali – 9 złotych, 11 srebrnych i 46 brązowych.

Wiadomo było wcześniej że na Mistrzostwa Europy pojadą dwie włodawianki Monika Konieczna wśród kadetek starszych i Dominika Jagiełłowicz wśród juniorek z klubu MKS Mechanik Włodawa ” Skorpion”, niestety żadna z wymienionych dziewczyn nie wróciła z medalem. Monika Konieczna miała troszkę pecha w losowaniu, ponieważ trafiła przedwalkę a w niej na utytułowaną Słowaczkę, która ma na swym koncie zdobycie Pucharu Świata i jest sklasyfikowana w rankingu WAKO dość wysoko, mimo wyrównanej walki Monika przegrała swoją drugą walkę na arenie międzynarodowej.

Monika Konieczna wśród kadetek w Polsce przegrała tylko raz przez cztery lata, w tegorocznym finale z Anną Piętką z Białegostoku, Mistrzynią Polski w innej formie kickboxingu, która zdobyła brązowy medal w swojej formie walki ( z kopnięciami w uda) w Mistrzostwach Europy. Monika zakończyła walki na macie z bilansem 17 zwycięstw, w tym tylko trzy na punkty, reszta przed czasem, 3 porażki w tym dwie zagranicą. W tym roku Konieczna zadebiutuje w walkach pełnego kontaktu ( full-contact) w ringu.

Dominika Jagiełłowicz wśród juniorek 60 kg trafiła na Mistrzynie Czech i mimo dobrej pierwszej rundy dla niej zwycięskiej, przegrała na punkty przewagą techniczną w trzeciej rundzie.

Mimo to był to najlepszy występ Kadry Polski light contact od lat, o to co powiedział trener kadry : – To był nasz najlepszy występ od lat. Zdobyliśmy 5 medali – 1 złoty i 4 brązowe. Najlepszym zawodnikiem był Cezary Pleta, a zawodniczką – Justyna Ciborska – mówił Tomasz Janowicz, trener kadry juniorów light contact.

Natomiast trener włodawskich kickboxerek Sylwester Protas nie oszczędzał w słowach :

Zadowolony jestem że dwie nasze zawodniczki znalazły się w Reprezentacji Polski po raz kolejny, w wyjeździe na Mistrzostwa Europy Monice drugi raz pomógł Pan Wiesław Blicharski finansując większość kosztów, Dominika miała wszystkie koszty pokryte z Polskiego Związku Kickboxingu. Podsumowując wyjazd szkoda że nie mogłem tam pojechać z podopiecznymi, Monika troszkę miała pecha w losowaniu ponieważ jej rywalka z którą wygrała podczas Mistrzostw Polski zdobyła brązowy medal, w jej kategorii, natomiast inna jej przeciwniczka Anna Piętka również zdobyła brąz w innej formule walki….więc zostaje niedosyt, tym bardziej że Monika przygotowywała się dobrze, robiliśmy dodatkowe treningi w soboty, biegała indywidualnie, szkoda.

W tym roku Monika zadebiutuje w ringu i zobaczymy czy zasługuje na przydomek „Pit- Bull”.

Co do Dominiki Jagiełłowicz mimo że nie powinienem może mówić tego publicznie, to przegrała na własne życzenie, oglądałem walki dziewczyn ponieważ były transmitowane.

Dominika to bardzo zdolna dziewczyna z bardzo dobrymi warunkami fizycznymi, zwycięstwa przychodzą jej bardzo łatwo, niestety nie trenuje tak jak powinna, nie kontroluje wagi, rozumiem że jest to młoda dziewczyna ale musi wziąć się do pracy bo talent ma duży, a samo się nie zrobi….Uważam że nie była przygotowana kondycyjnie do mistrzostw i to nie moja wina bo ja kocham to co robię,na zgrupowaniu kadry w Cetniewie też nie było rewelacji, gdyby włożyła troszke więcej pracy, zaryzykuję że mogła być w finale”.

Oto co powiedział kierownik reprezentacji na macedońskie ME Radosław Laskowski, na co dzień trener seniorskiej kadry narodowej full contact „ Nasi zawodnicy ciągle są w czołówce światowej, ale ogromne postępy zrobiły reprezentacje krajów, które dotychczas nie liczyły się w imprezach mistrzowskich, zarówno na matach, jak i w formułach ringowych”

Zawody w Macedonii podsumowałprezes Polskiego Związku Kickboxingu Piotr Siegoczyński: – Cały występ reprezentacji uważam za udany, jesteśmy zadowoleni z postawy naszych młodych zawodników. To był na start i na miarę możliwości, i na miarę naszych oczekiwań. Były zastrzeżenia co do niektórych werdyktów sędziowskich, zwłaszcza w decydujących walkach, ale przy takiej liczbie walczących to się zdarza. Szkoda tylko, że straciliśmy w ten sposób szanse na medale z najcenniejszego kruszcu. Tych złotych mogło być jeszcze więcej. Ze spraw sportowych w tym wieku kickboxerom jeszcze wiele kwestii jest do poprawy, ale naprawdę spisaliśmy się fajnie, najlepiej w kick light kadetów. Mało było medali w pointfightingu, ale w tej formule też nie zawiedliśmy, poza tym obsada była bardzo mocno, w poszczególnych kategoriach wagowych nawet po 30 osób. Na pewno jako cała kadra mamy rezerwy. Chcemy na przyszłość przyspieszyć rozgrywanie Mistrzostw Polski, aby później był jeszcze czas na zgrupowania i start kontrolny, a dopiero potem Mistrzostwa Europy lub Świata.

Włodawscy kickboxerzy przygotowują się teraz do turnieju który organizuje taekwondo z Lubelskiego Klubu Sportów Walki DAN w Świdniku, wystąpią tam nowe twarze w walce przerywanej, szermierce na ręce i nogi. Puchar Europy w którym zadebiutuje w ringu Monika Konieczna na koniec listopada, w zawodach wezmą udział również Dominika Jagiełłowicz i Aleks Rybczyński. Niebawem zostanie udostępniony w TV Włodawa oraz na facebook film z najlepszych akcji i nokdaunów zawodniczki Moniki Koniecznej. Osiągnięciami zawodników włodawskiego „Skorpiona” interesują się już media ogólnopolskie, na początek, niebawem prawdopodobnie wywiady w gazecie Dziennik Wschodni.

MKS „Mechanik” Włodawa

Zmiana wielkości czcionki