Jezioro Białe bez motorówek

Tego lata po Jeziorze Białym będą pływać wyłącznie łodzie motorowe służb uprzywilejowanych. Żaden przedsiębiorca ani inna prywatna osoba nie dostanie zgody na użycie takiego sprzętu. Tak zdecydowali radni podczas czwartkowej sesji. Przedsiębiorcy są tym faktem zbulwersowani.

Przed piętnastoma laty każdy mógł pływać łodzią z napędem motorowym po Jeziorze Białym w Okunince. Fascynatów tego rodzaju atrakcji było wielu, więc zaczęli stwarzać zagrożenie dla letników zażywających wodnych kąpieli. W 2014 roku postanowiono wprowadzić ograniczenia w użytkowaniu motorówek i skuterów. Pozwolenie wydawano każdego roku około 7-8 przedsiębiorcom, zwykle tym samym, a chętnych było dwa razy tyle. Nikt jednak nie skarżył się, aż do ubiegłego roku.

– To, że wojewoda zainteresował się naszą uchwałą, nie jest przypadkowe. O sprawie ktoś poinformował go na zasadzie “uprzejmie donoszę”. Nadzór wojewody odgrzebał uchwałę z 2014 roku. Wojewoda uznał, że faktycznie wybiórczo traktowaliśmy przedsiębiorców i nakazał nam naprawienie błędu. Mamy dwa rozwiązania. Wydamy zgodę wszystkim albo nikomu. Spotkałem się z przedsiębiorcami i poinformowałem ich, że musimy zakazać używania sprzętu motorowodnego. Gdybyśmy wpuścili wszystkich, to strach pomyśleć, co by się działo. W tym momencie innej decyzji nie możemy podjąć. Będziemy jednak szukali możliwości rozwiązania tej patowej sytuacji – informował podczas czwartkowej sesji starosta Andrzej Romańczuk.

Dalszą część wiadomości mogą Państwo znaleźć na stronie gazety Super Tydzień Chełmski.

 

1 Komentarz do "Jezioro Białe bez motorówek"

 1. Nareszcie !

 2. I tak trzymać!!!!!!!!1 Żadnych motorówek. Są kajaki i wszystko.

 3. Starosta BRAWO!BRAWO!BRAWO! Wdzięczni będą tysiące odpoczywających. Nareszcie przebywanie na plaży bez ciągłego warkotu silników i smrodu spalin. Jeszcze raz BRAWO!

 4. Starosta ma mój głos. Gratuluje rozsądku i odwagi

 5. włodawianin z pochodzenia | 8 maja 2017 at 22:04 |

  Znów tematy zastępcze by odsunąć prawdziwy problem jeziora na drugi plan. Hałas wydobywający się z pseudo dyskotek jest zmorą jeziora !!! Muzyka wali praktycznie przez całą dobę z każdej strony. Nie da się spokojnie zjeść w knajpie, poopalać się na plaży czy przespać parę godzin w nocy.Ludzie ! czy wy nie widzicie prawdziwego problemu? Motorówki pływają po każdym akwenie, czy to jezioro, morze czy zalew. Mi tam one wcale nie przeszkadzają jak sobie pływają a czasem nawet sprawiają “przyjemność”, jedynie je czasem widać a z pewnością nie są tak uciążliwe pod względem hałasu jak “muzyka” z każdej strony i bandy nachlanej drącej się młodzieży. A tak a pro po to te które będą mogły pływać,czyli różnych służb nie będą robić hałasu. To jest jakaś ściema z tym zakazem.

 6. włodawianin przyjezdny | 8 maja 2017 at 22:46 |

  hałas z urządzeń nagłaśniających na zewnątrz obiektów to sprawa uchwały Rady Gminy, która już kiedyś taką uchwałę podjęłą i potem sama ją uchyliła, motorówki natomiast to kompetencja Rady Powiatu. Gdyby więc gmina poszła w ślady powiatu i podjęła odpowiednią uchwałę nareszcie byłby porządek. cieszmy się jednak, że rada powiatu uczyniła pierwszy krok w porządkowaniu białego. oby tak dalej

 7. Przecież wójt nie wprowadzi w życie uchwały o “ciszy nocnej”, bo wówczas jego bratanek z synkiem przestaną zarabiać.

 8. Białe ma status rozwrzeszczonej mordowni od kilku dekad dlatego nie rozumiem tych, którzy ujadają, że po nocach spać nie można bo hałas, narkotyki, fekalia i patologia…. tak było i nie ma sensu tego zmieniać. Więc mam kilka rad: jeżeli planujesz przyjazd nad jezioro to wybierz ośrodek gdzieś na uboczu gdzie jest trochę spokojniej. 2 Jeżeli cenisz sobie spokój przyrodę to serio, ale w okolicy jest mnóstwo urokliwych miejscowości gdzie można pojechać na weekend, tydzień i delektować się ciszą i spokojem (mój faworyt Sobibór). 3 Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości w Okunince i zalewa Cię krew z powodu hałasu itp…. to ją sprzedaj. Ceny nad białym są tak oderwane od rzeczywistości i przespekulowane, że za kilkunastoarowy ochłap z kurną chatą postawisz sobie ładny domek na porządnej spokojnej działce pod lasem w niedalekiej okolicy… Białe to syf kiła i przypalony “Kebab od prawdziwego polaka” czy jakoś tak. Co do motorówek to super panie Romańczuk jedną decyzją sobie pan ogarnąłeś reelekcję.

 9. A podwyżce dla starosty cisza.

  • walduś | 11 maja 2017 at 18:34 |

   Panie radny z. jak to dobrze że pana mamy w radzie! gdyby nie Pan to synagoga nie zostałaby odnowiona. to Pan jako wizjoner już ponad rok temu wskazywał możliwości przeprowadzenia tego remontu. w Kodniu własnoręcznie buduje Pan place zabaw i remontuje przedszkola. żyj nam sto lat mężu stanu!

 10. Podwyżce o 1500 zł.

 11. A o zatrudnieniu swoich w urzędzie i szpitalu teź cisza

 12. Władza tylko sprzedaje i likwiduje, a nie chce rozwiązywać problemów | 9 maja 2017 at 22:48 |

  Ludzie, to że Rada i starosta uznali taką decyzję nie oznacza że był to ich wybór. Jak widać wynikły pewne nieścisłości i wybrali mniejsze zło, jednak jeżeli chcą ratować turystykę jeziora nie powinni zakazywać, a uporządkować ten bajzel. Napewno motorówki wrócą i bardzo dobrze, bo to także element rozrywki nad jeziorem. Jednak powinni prowadzić je zawodowcy, a nie amatorzy którzy “by chcieli”

 13. Brawa dla Starosty!!! Pozostaje jednak kwestia hałasu – u Drwala rąbią tak, że okoliczne budynki się telepią, a impreza trwa do rana – następnie nawalone bydło tłucze butelki po chodnikach, więc spacer po Okunince przypomina przechadzkę po polu minowym. Wiem, że to sprawa wójta, ale może jakiś mały nacisk? Czy Drwal ma pozwolenie na robienie tak dużych dyskotek???

 14. włodawianin przyjezdny | 10 maja 2017 at 16:42 |

  Ogromny pech OKUNINKI polega na przynależności do gminy, której radni kompletnie nie czują potrzeby dbałości o ten obszar. Proponuję zaprosic radnych gminnych na tygodniowy relaks nad Białym z noclegiem w centrum Okuninki. Możliwe, że wtedy doceniliby w swoich decyzjach obszar, który posiadają i bez względu na dobro interesów niektórych właścicieli podjęliby uchwałę o walce z hałasem. A swoją drogą duuuuuuże brawa dla Romańczuka

 15. Dajcie już spokój z tymi motorówkami. Zajmijcie się ciszą nad jeziorem

 16. Jak tam ekipo propagandowa PSLu za pieniądze publiczne. Trzeba szczekać jak pan każe.

 17. Czym zasłużył się Romańczuk, że dostał tak dużą podwyżkę,. Czy tym że zatrudnił kilkadziesiąt osób związanych z PSL

 18. Czym zasłużył się prezes MPGK, że dostał TAAAKĄ podwyżkę??? 13 tysięcy miesięcznie !!!! Z naszych pieniędzy !!!!!!!!!!!!

 19. u Drwala robią a u Sawickiego nie ????

 20. Rąbią wszędzie, na całym Białym. Jeszcze trochę a i w toaletach zaczną grać. Co za cyrk. A radnym przeszkadza warkot motorówek? Paranoja

 21. walduś | 14 maja 2017 at 20:59 |

  ile powiat zapłacił za inauguracje kampanii wyborczej Romańczuka w radiu zet? i nie piszcie ze za darmo przyjechali!

 22. To ja przypomnę, że motorówek nad Białym nie będzie dzięki wojewodzie, który uchylił uchwałę rady powiatu. Ale widzę, ludzie starosty na elbi robią swoje. Propaganda

 23. Weź się Maniuś do roboty to też będziesz miał poklask. Klęczenie przed obrazem bozi kodeńskiej i kopanie truchła Jastrzębia na cmentarzu może nie wystarczyć.

 24. Grzesiek | 20 maja 2017 at 09:55 |

  Nareczcie! Jeden problem niszczenia jeziora rozwiązany. Czas na drugi, czyli szczanie do wody. Rozwiązaniem byłyby oczywiście darmowe WC wokół jeziora. W końcu podatek blisko 5 stów za małą 3 arową działeczkę plus 150zł. za śmieci to nie w kij dmuchał, mają z czego inwestować w czystość.

 25. Grzesiek | 20 maja 2017 at 09:59 |

  Nie mówiąc już o tym, że wreszcie będzie można w ciszy wypocząć. Dyskoteki w dzień nie grają, a motorówki ryczą okrutnie. Jak komuś przeszkadza hałas w nocy, to niech sobie kupi zatyczki. Precz z motorówkami i szczaniem do wody!

 26. Bardzo dobrze, oby tak dalej !
  Bajki o zatrudnianiu “dziesiątków” ludzi proszę schować między lokalne legendy. Motorówki były obsługiwane przez 1, maksymalnie dwóch zatrudnionych na czarno (i słabo opłacanych) pracowników-w slangu nazywanych “niewolnikami” przez jednego z właścicieli – wstyd.

 27. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zmiana wielkości czcionki