Jesteś zakażony i przebywasz w izolacji domowej? Weź udział w programie Domowej Opieki Medycznej, by chronić swoje życie

Koronawirus wciąż się rozprzestrzenia. Każdego dnia słyszymy o kolejnych zachorowaniach na COVID-19. Dzięki programowi Domowej Opieki Medycznej (DOM) wielu zakażonych, w czasie izolacji, ma codziennie wykonywane badanie pulsoksymetrem. Stały monitoring stanu zdrowia chorych pozwala zwiększyć ich bezpieczeństwo. Udział w programie może uratować życie. Rejestracja dla osób powyżej 55 lat jest automatyczna, pozostali mogą wypełnić prosty formularz.

Zwiększona liczba zakażonych koronawirusem powoduje wzrost zapotrzebowania na opiekę medyczną. Program DOM wpiera walkę z COID-19 dla osób przebywających w izolacji domowej. W ramach programu wykonano już ponad 3,5 mln pomiarów. Przeprowadzono blisko 115 tys. konsultacji i teleporad, dzięki nim w porę pod opiekę medyków trafiło prawie 5 tys. chorych. Powyższe dane mówią same za siebie. Nie ryzykuj i zgłoś się do programu DOM.

Dla kogo jest program DOM?

Program Domowej Opieki Medycznej skierowany jest do osób zakażonych COVID-19, którzy przebywają w izolacji domowej:

  • osoby powyżej 55. roku życia – są automatycznie włączane do programu,
  • chorzy poniżej 55 lat – mogą wypełnić  formularz Domowej Opieki Medycznej. Lekarza podstawowej opieki zdrowotnej może zakwalifikować chorego do programu.

Jeśli zachorujesz i będziesz objęty programem DOM, otrzymasz pulsoksymetr. Dostarczy go pracownik Poczty Polskiej. Zostaniesz objęty zdalnym monitoringiem tętna, temperatury oraz poziomu saturacji, czyli nasycenia krwi tętniczej tlenem.

Będziesz samodzielnie dokonywał pomiarów i wprowadzał je do systemu. Możesz również zgłaszać wyniki swoich pomiarów z pulsoksymetru przez telefon podczas rozmowy z automatyczną infolinią 22 256-53-23. Dzwoniąc na infolinię korzystaj z numeru telefonu, który podałeś przy rejestracji do programu Domowej Opieki Medycznej.

Korzyści z udziału w programie DOM

Udział w programie pozwoli na szybkie wykrycie pogorszenia się stanu zdrowia. Ważne jest, żebyś regularnie wykonywał pomiary. Dzięki temu system zareaguje na ewentualne niepokojące zmiany. 

Użycie pulsoksymetru i aplikacji Domowa Opieka Medyczna może uratować Ci życie. W razie niepokojących wyników zadzwoni do Ciebie konsultant z całodobowego Centrum Kontaktu i według potrzeby umówi teleporadę z lekarzem.  

Program ten nie tylko zadba o Twoje bezpieczeństwo. To również ułatwienie pracy lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w momencie wzrostu zakażeń COVID-19.

Aplikacja DOM jest ułatwieniem dla chorych i medyków

System Domowej Opieki Medycznej jest cały czas rozwijany. Program DOM dopasowywany jest do potrzeb pacjentów oraz lekarzy. Dzięki tej aplikacji lekarze POZ mają dostęp do wyników badań chorych. Za pośrednictwem aplikacji medycy sprawdzają kontakt pacjenta z infolinią oraz czy otrzymał teleporadę. Dodatkowo w aplikacji jest informacja o zakończonym monitoringu pacjenta. Lekarze mogą dokonać kwalifikacji pacjenta do Domowej Opieki Medycznej bezpośrednio przez system gabinet.gov.pl

Program DOM daje możliwość skorzystania ze wsparcia psychologa. Niektórym osobom przebywającym w izolacji domowej mogą towarzyszyć silniejsze emocje oraz zwiększony stres czy strach. Poufną rozmowę z psychologiem można umówić bezpośrednio przez aplikację Domowa Opieka Medyczna.

Jeżeli jesteś zakażony i przebywasz w izolacji domowej warto zarejestrować się do Programu DOM. Więcej informacji dostępne są na stronie: https://www.gov.pl/web/domowaopiekamedyczna

Materiały

Instrukcja obsługi aplikacji Pulsocare
MZ​_Instrukcja​_obsługi​_-​_PACJENT.pdf 5.93MB

Ulotka- Domowa Opieka Medyczna
Ulotka​_A4​_web.pdf 0.80MB