Jak zaprojektować kuchnię

Sercem wielu mieszkań nie jest salon czy sypialnia, lecz kuchnia. To miejsce, w którym spędzamy czas, przygotowując posiłki, rozmawiając i przebywając wspólnie z rodziną. Kojarzy się z ciepłem i przytulną, domową atmosferą. Planując tę przestrzeń, warto zadbać o jej dobre zorganizowanie, właściwe wykonanie i klimat. Sprawdź, jak zaprojektować kuchnię, by cieszyć się jej atutami.

Dobrze wykorzystaj powierzchnię

Rozmieszczenie oraz ilość mebli i sprzętów będzie zależała przede wszystkim od ilości dostępnej przestrzeni. W małej kuchni najważniejsza jest ergonomia. Dostęp do kuchenki, lodówki, piekarnika, blatu i zlewu musi być możliwie swobodny. Należy pamiętać też o dostatecznej przestrzeni do krojenia, mieszania składników potraw i stawiania naczyń. Jeśli cała powierzchnia blatu będzie na stałe zajęta, przygotowywanie posiłków może stać się uciążliwe.

Duża kuchnia daje wiele więcej możliwości, ale w niej również warto zachować umiar i nie rozstawiać najważniejszych urządzeń daleko od siebie. Pozwoli to na uniknięcie wielokilometrowych spacerów. Pośrodku kuchni może znaleźć się stół lub wyspa – miejsce wspólnych posiłków, jako codzienna alternatywa dla jadali, ale również przestrzeń do spotkania i rozmowy.

Liczy się wnętrze…

Ważnym aspektem planowania kuchni jest dobór urządzeń AGD i wyposażenia mebli. Obecnie dostępne jest wiele urządzeń różnych producentów, które mogą być wolnostojące lub służyć do zabudowy, co pozwala na ujednolicenie całej kuchni. Dobierając sprzęty z założonej półki cenowej, warto zwrócić uwagę na opinie innych użytkowników, okres gwarancji producenta, energooszczędność oraz dodatkowe funkcje, jak np. gotowanie na parze w piekarniku.

Problemem, z którym mierzy się wielu użytkowników kuchni, jest brak miejsca w szafkach. Aby do tego nie doszło, kluczowe jest właściwe rozplanowanie wykorzystania wnętrza mebli. Pomoże w tym dokładny plan na przechowywanie naczyń i produktów. Kuchnię można podzielić na sekcje – sprzątania, gotowania, przechowywania produktów i naczyń. Ułatwi to organizację przestrzeni i poruszanie się w niej w przyszłości. Sposób wykonania mebli także jest istotny – dobrej jakości prowadnice pozwolą na wysunięcie szuflady do końca i wykażą się dużą trwałością. Nowoczesne szafki narożne ułatwią dostęp do głębiej schowanych naczyń bez konieczności schylania się. Niektóre z tych rozwiązań są warte swojej ceny, bo znacząco ułatwią korzystanie z kuchni.

… i to co na zewnątrz

Oczywiście, kuchnia ma robić wrażenie nie tylko zawartością i pojemnością szafek czy możliwościami AGD, ale również pod względem jej estetyki. Przede wszystkim domownicy mają się w niej czuć komfortowo. Dlatego kluczowy jest wybór stylu, w jakim będzie zrealizowana.

W centrum miasta, w mieszkaniach o wysokim standardzie, dobrym pomysłem będą kamienne elementy i meble z wysokim połyskiem w kontrastowych kolorach. W domach w mniejszych miejscowościach i spokojniejszej okolicy sprawdzą się jasne kuchnie z dużą ilością elementów drewnianych, z widocznymi słojami. Najważniejsze, aby styl kuchni pasował do reszty wystroju domu i odpowiadał osobom, które z niej korzystają, żeby mogły się czuć w niej swobodnie.

Kiedy styl mebli jest już wybrany, a projekt wykonany, pozostaje dobrać materiały, z jakich meble będą wykonane. W tym wypadku również warto rozważyć droższe rozwiązania, bo w perspektywie czasu mogą się okazać bardziej trwałe. Przykładowo blat kamienny, drewniany lub z konglomeratu dłużej zachowa świeżość i będzie spełniał swoją rolę niż ten wykonany z okleinowanej płyty.

Podobnie podłoga – w kuchni łatwo może dojść do wylania wody lub zachlapania. Z tego powodu najczęściej w tego typu pomieszczeniach kładzie się kafle, ale coraz większą popularność zdobywają panele wodoodporne Aquatus, które również zapewniają pełne bezpieczeństwo użytkowania. Wybór tego rozwiązania może pozytywnie wpłynąć na klimat miejsca, bo panele wodoodporne występują w wielu kolorach, a ponadto nie są tak chłodne jak płytki ceramiczne.

Jak zaprojektować kuchnię? Czuj się w niej dobrze!

Projektowanie kuchni, która jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu, to wyzwanie, które wymaga niemałego wysiłku. Warto zainwestować swój czas, zorientować się w obecnych trendach i dostępnych rozwiązaniach, żeby przez długie lata z satysfakcją z niej korzystać. Istotne jest stworzenie funkcjonalnej i estetycznej przestrzeni, która pozwoli czuć się w niej dobrze.

Skip to content